banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Karadeniz’de 14 balık türü yeniden görülmeye başladı

Karadeniz’de daha önce kaybolan 14 türün yeniden avlanmaya başlandı. Denizlerde avcılığı yapılan 67 balık türünün 51 tanesi Karadeniz'de avlanılıyor.

BALIKÇILIK 07.02.2016, 10:31
Karadeniz’de 14 balık türü yeniden görülmeye başladı

Karadeniz’de 14 balık türü yeniden görülmeye başladı

Karadeniz’de daha önce kaybolan 14 türün yeniden avlanmaya başlandı. Denizlerde avcılığı yapılan 67 balık türünün 51 tanesi Karadeniz'de avlanılıyor.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Balıkçılık Yönetimi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Naciye Erdoğan Sağlam, Karadeniz’de daha önce kaybolan 14 türün yeniden avlanmaya başlandığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Naciye Erdoğan Sağlam, denizlerde avcılığı yapılan 67 balık türünün 51 tanesinin Karadeniz'de avlandığını belirtti. Halen Karadeniz’de barbun, çaça, hamsi, iskorpit, isparoz, sarı kuyruk istavrit, karagöz istavrit, kalkan, kaya balığı, kefal, levrek, lüfer, palamut, tirsi, tekir, vatoz, sardalya ve zargana olmak üzere 19 tür balığın avlandığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Sağlam, dil-pisi, gümüş, eşkina, izmarit, karagöz, kırlangıç, kolyoz, köpek, küpez, mercan, minekop, uskumru olmak üzere 12 türün neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

14 TÜR BALIK YENİDEN GÖRÜLDÜ

Karadeniz’de daha önce avlanmayan albakor, bakolorya, dülger, çipura, fener balığı, gelincik, orkinoz, öksüz, patlakgöz, mercan, sarıgöz, sarpa, sivriburun karagöz, yanık orkinoz ve akya balıklarının yavaş yavaş avlanmaya başlandığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Sağlam, hani, kılıç, iskormoz, lipsöz, keler, melanurya, mırmır, orfoz, sarıgöz ve zurna balıkları olmak üzere 10 tür balığın nesillerinin yok olduğunu açıkladı.

Yorumlar (1)
yok vermem dedim 5 yıl önce
Su baliklari bi biz goremiyoruz. Dalgicliga basliycam bu tip haberler yuzunden vallahi. recep ivedik dogru demis, saydin mi arkadasim ?
denizde olanlar baliksa pazarda veya halde tezgahlarda olan ne ? bu yil hamsi goremedik, garip bisi getirip koydular soframiza hamsi diye yutmadik ama yemek zorunda kaldik eywallah, somon-cupra-alabalik -levrek zaten akvaryumdan cikip geliyo tipi henuz kaymadi hayvanin ama dnasini amerika bile taniyamaz bunlarin artik :) pazarlama sahane ama halen " - abi bunlar ciftlik mi ? - yok abim deniz cuprasi. - e abi ciftlik nerde ki zaten tatli su havuzunda mi ¿? " tv haberleride cabasi. yok baligin solungaclari boyaniyomus bilmem nasi anlasilirmis, yok goz doktoru sasiligini duzeltiyomus bilmem nasi anlasilirmis. E kardesim madem baligimiz artti da bize ne yediriyosunuz burda tv de baska nette baska tezgahta baska sey var ? dalgami geciyosunuz adam mi gecistiriyosunuz ? Gercekleri konusabilcek kadar bile adam kalmadi mi bu ulkede ?
11°
orta şiddetli yağmur
banner102