banner191

banner148

banner179

banner176

Kaçak Trol Avcılığı Balığı Bitirdi

Karadeniz, Marmara ve Ege olsun, trol çeken balık teknelerini balık avı ile uğraşanlar bilirler. Ama ses çıkartamazlar, korkarlar.

BALIKÇILIK 23.08.2009, 06:11
Kaçak Trol Avcılığı Balığı Bitirdi
Balığı trol bitirdi


TÜRKİYE, balıkçılık konusunda da kendi kendine ihanet ediyor; toprağına, kıyısına, yeşiline ormanına yaptığı gibi...

Kısa bir bilgi:

Trol balıkçılığı 15 Temmuz’da başladı. 15 Eylül’e kadar bu teknelerin 6 milin altına inmeleri (sahile) yasak... 15 Eylül’den sonra da sahillere 3 mile kadar girebilecekler.

Ne yazık ki, bu yasağa rağmen üç milin altında trol çekenler var; bunları herkes biliyor.

Gırgır balıkçılığı da 1 Eylül’de başlayacak

Ne yazık ki trol avcılığı nedeniyle denizlerimizde balık nesli tükeniyor.

Okurumuz Hayati Mimaroğlu telefonda bilinmeyen şeyleri anlatıyor:


Karadeniz, Marmara ve Ege olsun, trol çeken balık teknelerini balık avı ile uğraşanlar bilirler. Ama ses çıkartamazlar, korkarlar. Çünkü gerektiğinde kendileri de aynı yöntemle balık avlamışlardır. Para hırsı tabii.

Okurumuz, Çanakkale’de tatil yapmış; Babakale’de ve Odunluk İskelesi’nde bu tekneleri izlemiş. Zaten geçmişte dört yıl kadar büyük teknelerde balıkçılık yapmış... “Bir yılım da trol teknesinde çalışarak geçti ama vicdanım sızladı. Çünkü denizin tabanında her şeyi süpürerek çıkartıyorduk. Balıklara tam bir eziyet. Ne akıl var, ne vicdan insanlarımızda... Siz çevre tahrip oluyor, 1. sınıf tarım arazisine konut yapılıyor diye yazıyorsunuz ya... Aynı durum denizlerde de yaşanıyor” diyor

HELİKOPTERLER NİYE İZLEMİYOR


- Peki kimdir bunlar?

- Sahil Güvenlik botları, ama kime yetsin... İhbar yapanı kutlamak lazım. Marmara Ereğli, Tekirdağ, Kumbağ-Barbaros, Çanakkale, Bozcaada Odunluk İskelesi, Ayvalık ve İzmir’deki balıkçı barınakları veya iskeleleri. Bu limanlardaki balıkçılar arasında çok sayıda ‘cani’ tekne var. Bazıları yasak falan dinlemiyor trol çekiyorlar. Odunluk İskelesi’nde ‘Dazlaklar’ın iki teknesi ve ‘Geçici 5’ teknesi bunlardan bilinenlerdir... Vicdansızlar. Bandırma’daki tekneciler ise bilinçli, kaçak trol çekmezler. Çünkü yasağa riayet ediyorlar, balık yumurtalarını koruyorlar, yavru balıkların büyümesine imkân veriyorlar. Kaçak avcılar nedeniyle balıkçı esnaf kendi ekmeklerinden oluyorlar.

KAÇAK TROL AVCILIĞI


- Bu canavarlığı kim engeller?

- Hani trol avcılığı Marmara Denizi’nde yasaklanmıştı? Ama önce balıkçı sorumluluğunu bilecek. Sahil Güvenlik botları yeterince mücadele edecek. Esas sorun şu: bu teknelere botların hareketini telefonla haber veren erketeler var. Bunlara 100 lira verilerek botların limandan çıkışları haber veriliyor. Botları uzaktan gördüklerinde ise trolcüler hemen işaret alarak ağları bırakıp uzaklaşıyorlar. Tek çözüm var, Sahil Güvenlik’in helikopterlerinin havadan kontrol yapması... İki-üç tekneye 150 biner lira ceza kes bakalım, nefes alabilecekler mi?

Okurumuzun bir önerisi var:


Marmara’da balık varlığının gelişmesi için avın iki yıl yasaklanması gerekir.

Bunu AB’ye girerken Yunanistan yaptı. Yeni Zelanda’dan bir örnek var. Bir balıkçı dostumuz anlatmıştı. İki küçük koya tekneleri sokmuyorlar, yavru balıklar bırakıyorlar. İki yıl sonra daha çok bir balık bolluğuyla karşılaşıyorlar.

Hadi bir deneyelim bakalım.
Yorumlar (18)
ozkan cakmak 10 yıl önce
arkadaslar ben kendım bızat kamerayla takıp yapyım marmara denızınde kacak trol ceken gemıyıde sahıl guvenlıge bıldırdım ama herzamankı gıbı hıc bısey olmadı bence sahıl guvenlıkte sorun vardır ılgılılerın dıkatıne saygılarla
10 yıl önce
Bunca zamandır balık yok yok diye aglarlar

ama hıc sapkalarını onleıne koyup bakmazlar

bunun sebebinin kendileri olduguna

sonrada sacma sapan bahanelerle balık azalmasını zavallı yunuslara atarlar

kac kere gordum gırgırı utanmasa adaların uzerıne atacak kıyıdan en az 3mıl acık olması gerekırken.

gıdın gorun heryerde ag var

balık yasak zamanında tezgahtakı balıklar nerden gelıyor???

yasaklara uyan mı var ki

yapacak cok sey var ama yapan yok

marmara bır ıc denız olarak sonderece tehlıke altında

aslında kullanılmamıs kamyon tank kaya beton gıbı seylerı atsalar hem dogal yuva olur hemde bakalım kacak avlanabıleceklermı agları takılınca

yurt dısında gormustum ordu kullanılmayan agır aracları nebılım

bole dev taslar dokturup bellı yerlere atıyorlar bu sekılde hem resıf yuva oluyor hemde o bolgelere ag trol gırgır mırgır atamıyorlar.

Marmarada trol gırgırın komple yasaklanması lazım

ondan sonra sız gorun balıgın bollugunu.
10 yıl önce
algarna avcılığı bence dip trolünden daha zararlı trolde iki kapı sürüklüyosun algarnada 3-4 tane demir parçası dipteki yuvaları daha çok bozuyor önemli, olan fazla balık tutmak mı yoksa daha fazla yuva bozmak mı sizce saygılarımla
10 yıl önce
balıkçılık yapıpta yasak iş yapmıyorum diyen yalan söyler
Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI 10 yıl önce
Zannederim, bu konuda artık sözün bittiği noktaya geldik. Yıllardır bu konuları dile getiriyoruz. Görev devlete düşüyor. En kısa zamanda bu konudaki tüm otorite ve tarafları biraraya getirecek ve sonunda yaptırım gücü olacak bir "BALIKÇILIK ŞURASI" nın toplanması gerekiyor. Bu konuda devlete yol gösterecek ve yardımcı olacak yeterli bilgi birikimi var. Sorumluları göreve davet ediyoruz.

Saygılarımla.
10 yıl önce
bu sadece egenin değil her yerinsorunu balığın bitme sebebi sadece trolculara yorulamaz neden kimse denize dökülen atılkarı denetlemiyor.gemlik körfezinde deniz dibi görüşü nerdeyse yok küçük kumla ve çevresinin tüm evsel atıkları denize akıtılıyor

devlet önce bunlara çare bulacak tabbi daha sonrada bu trolcülere gemlik körfezindede tamamen yasak olmasına rağmen trol çekilmeye devam ediyor yukarıda arkadaşımın belittiği gibi sahil güvenlik botunun başında bekleyen erketeler para karşılığı botların hareketini teknelere bidiriyor.bot yakalasa bile savcılar salıveriyor onlarda denizi tahrip etmeye devam ediyor.bir sözde gırgır teknelerine türkiyedeki balıkçı teknelerinin kullandıkları balık bulucuları üreten ülkeler bile kullanmıyor.marmara denizinin asıl balıklarını bu tekneler bitiriyor ağ boyları 1500 metre derinlikleri ise 200 metreyi bulanlar var balıkların kaçma şansı yok asıl marmarada çalışan gırgır teknelerine boy sınırlaması ve sonar sınırlaması gerekir.
koran 10 yıl önce
siz önce gırgırı bitirin be
ARİF ÖZDEN 10 yıl önce
HERŞEY TROL'DE BİTMİYO NE YAZIK KI BU DENİZDE KIM AVCILIK YAPIYOSA HEPSININ ZARARI VAR GIRGIR BEŞ KULACA AĞ SARIYO YASAK OLMUYO TROL CCEKTİMİ YASAK OLUYO TROL TEKNESİ BİR GÜNDE ALTIBİN KASA BALIK ALMAMIŞTIR DENİZDEN AMA GIRGIR BU BALIĞI SARIYO BİDE SATAMADIĞI ZAMAN DENİZE DÖKÜYO BU KATLIYAM OLMUYO YUVA BOZMA OLAYINDA DİGER AVLANAN TEKNELERİN AGLARI SUYUN USTÜNDEN GELMİYO LÜTFEN HER SÜRGÜNDE TROLCÜLERİ SUCLAMIYALIM ORTAK ÇÖZÜM BULALIM DAHA ÜLKEMİZİN ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ OLDUĞU HALDE Bİ BAKANLIĞIMIZ BİLE YOK NE ZIKKİ GÖRMEDEN ÖĞRENMEDEN YORUM YAPMAYINIZ
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?