banner191

banner148

banner179

banner176

Kaçak balıkçılığın önüne geçilemedi

Isparta İl Genel Meclisi’nce hazırlanan raporda, Eğirdir Gölü’nde kaçak balıkçılığın önüne geçilemediği bildirildi.

BALIKÇILIK 04.01.2006, 11:40
Kaçak balıkçılığın önüne geçilemedi

Isparta İl Genel Meclisi’nce hazırlanan raporda, Eğirdir Gölü’nde kaçak balıkçılığın önüne geçilemediği bildirildi. Isparta İl Genel Meclisi toplantısında, Tarım Komisyonu’nun hazırladığı ve kaçak avcılığa dikkat çekilen Eğirdir Gölü’ne ilişkin rapor tartışıldı. Toplantıda, Eğirdir Gölü’nün kirliliği ve gölde azalan su ürünleri sorunları ile ilgili olarak verilen önerge üzerine mahallinde araştırma yapan Tarım Komisyonu üyelerinin hazırladığı rapor okundu. Raporda, Eğirdir Gölü’ndeki kaçak balıkçılığın önüne geçilemediği, gölden çıkan kerevit ve balık türlerinin yetersiz olduğu, zıpkınla avcılığın gölde balıkçılığa büyük darbe vurduğu kaydedildi. Komisyon tarafından yapılan araştırma ve inceleme sonucunda, acilen alınması gereken bazı tedbirler şöyle sıralandı:

“Balıkçılar bilinçlendirilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Göldeki balık türleri yetkili kurumlar tarafından ayarlanmalı, göle gümüş balığı türünün salınması engellenmeli, uymayanlara cezai müeyyide uygulanmalıdır. Zıpkınla avcılık kesinlikle yasaklanmalı ve zıpkıncılar tespit edilmelidir. Göl seviyesinin daima yüksek tutulması sağlanmalıdır. Kıyı yerleşim yerlerinde gölde doldurulma kesinlikle yapılmamalı ve doğal hayat bozulmamalıdır. Göle akan kanalizasyon ve zirai atıklar engellenmelidir. Balıkların yumurtladığı alanlar tespit edilip, bu alanlarda özel koruma bölgeleri oluşturulmalıdır. Bu tedbirlerin alınmasında yetkili kurum ve kuruluşların daha duyarlı davranması gerekmektedir.”

Toplantıda daha sonra il genel meclisi üyeleri, raporla ilgili görüşlerini sundular.

MÜCADELE YETERSİZ

Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Oğuzhan Tanyeri, kaçak balık avcılığına karşı mücadelede bazen yetersiz kaldıklarını, desteğe ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Kaçak avlanan balıkçılarla mücadelede gerek personel, gerek araç ve gereç, gerekse yetki açısından yetersiz kaldıklarını ifade eden Tanyeri, “Bu işi yapanların sayısı 40-50 civarında. Denetimlerimizi sürekli yapıyoruz” dedi. Daha sonra üyeler tarafından verilen önergeyle Eğirdir Gölü ile ilgili genel görüşme açılması istendi ve önerge kabul edildi.

Kaynak:Akşam Gazetesi

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?