banner191

banner148

banner179

banner176

İstanbul Garipçe Köyü Balıkçı Barınağı İstiyor

İstanbul’un sayfiye yerlerinden 100 haneli Garipçe köyü Boğaz hattında en çok balıkçının yaşadığı yerlerin başında geliyor.

BALIKÇILIK 02.03.2015, 01:38
İstanbul Garipçe Köyü Balıkçı Barınağı İstiyor

İstanbul Garipçe köyü Balıkçı Barınağı İstiyor

İstanbul’un sayfiye yerlerinden 100 haneli Garipçe köyü Boğaz hattında en çok balıkçının yaşadığı yerlerin başında geliyor.

İstanbul’daki Garipçe köyünde pek çok kişi balıkçı barınağı yapılmadığı için teknelerini adeta araba gibi sokaklara park ediyor. İstanbul’un sayfiye yerlerinden 100 haneli Garipçe köyü Boğaz hattında en çok balıkçının yaşadığı yerlerin başında geliyor. Öyle ki köy halkının neredeyse tamamı geçimini balıkçılıktan kazanıyor. Ancak denizde olması gereken teknelerin birçoğu, balıkçı barınağı yapılmadığı için Garipçe’nin içerisindeki yollarda park halinde. 3. Köprü’ye komşu olan köydeki balıkçıların birçoğu teknelerini kış aylarında meydana gelen fırtına ve dalgalardan korumak için bu yöntemi seçtiklerini belirtiyor. Balık avına çıkmaya devam eden tekne sahipleri ise Rumeli Feneri’ndeki balıkçı barınağını kullandıklarını, aylık bin liranın üzerinde kira ödemek zorunda kaldıklarını dile getiriyor.

ALABORA KORKUSU

Garipçe Köyü Balıkçılık Kooperatifi Başkanı Ayhan Aslan, büyük limana mendirek projesi yapıldığını ancak Garipçe’nin garip bırakıldığını belirterek “Ufacık bir koyumuz var. Biraz dalga veya rüzgâr olduğunda teknelerimizi kayalıklara çarparak hasar alıyor. Teknesi hasar alan, alabora olan çok sayıda arkadaşlarımız var. Garipçe, kıyı bölgesinde olduğundan koruma altında tutuluyor. Tarihi kalenin de olması nedeniyle çivi bile çaktırılmıyor. Ancak aynı duyarlılık büyük liman için gösterilmedi. Garipçe’ye uzun zamandır barınak yapılacağı söylentileri ortaya atılsa da proje bir türlü hayata geçirilmiş değil. Birçok balıkçı, teknesinin zarar görmemesi için karaya çıkatıp araba gibi sokaklara park ediyor. Bizim isteğimiz, doğal dokunun bozulmadan küçük bir barınak yapılması. Rumeli Feneri’nde kira parası ödemekten bıktık” dedi.

“BİZİ DÜŞÜNEN YOK”

55 yıldır balıkçılık yaptığını dile getiren Yakup Hendem, “Hafif bir dalga olduğunda teknemiz restoranların olduğu kayalıklara sürüklenip zarar görüyor. Rumeli Feneri’ndeki barınağı kullanmaya çalışıyoruz. Ancak en küçük tekneden bile günde 20-30 lira kira parası isteniyor. Boğaz’ın en çok balıkçısı olan köyü olmamıza karşın barınağımız bulunmuyor” diye konuştu. 40 yıllık balıkçı Mustafa Serter de durumdan şikâyet ederek “3. Köprü ve mendirek yapılıyor ama bizi düşünen yok” ifadelerini kullandı.

“3 BOYUTLU” SORUN

Garipçe köyü muhtarı Feridun Berber, “Boğaz öngörünüm alanı olduğundan Anıtlar Kurulu’ndan rapor tutulması, raporun olumlu çıkması durumunda DPT’ye iletilmesi gerekiyor. Yıllardır barınak yapılması gündemde ama süreç bir türlü ilerleyemiyor. Tarihi kalenin önünün kapanmaması gerekiyor. Bunun için 3 boyutlu fotoğraf çekilmesi gerekiyormuş. 3 boyutlu fotoğrafı çekecek teknoloji özel sektörde olduğundan sadece bu çekimin maliyetinin 15 bin lira olduğunu duyduk” dedi.

Yorumlar (0)
26°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?