banner191

banner148

banner179

banner176

İddia büyük: Balığı bilmeyen balıkçı var”

Beylikdüzü’nde bulunan deniz canlıları müzesi ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. En son Akdeniz’de yakalanan sıra dışı vatozların sergilenmeye başlandığı müzenin kurucusu Kenan Balcı, herkesi müzeyi gezmeye çağırırken kendisine...

BALIKÇILIK 18.03.2017, 11:55
İddia büyük: Balığı bilmeyen balıkçı var”

Beylikdüzü’nde bulunan deniz canlıları müzesi ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. En son Akdeniz’de yakalanan sıra dışı vatozların sergilenmeye başlandığı müzenin kurucusu Kenan Balcı, herkesi müzeyi gezmeye çağırırken kendisine haksız eleştiri yapanlara da sitem etti.

Yüzlerce deniz canlısının mumyalanarak sergilendiği Beylikdüzü’ndeki Türkiye Deniz Canlıları Müzesi 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde yine öğrencileri ağırladı. İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasından gelen yüzlerce öğrencinin katıldığı müze gezisine Büyükçekmeceli bisiklet sporcuları da eşlik etti. 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü nedeniyle İstanbul’dan Çanakkale’ye yapacakları bisiklet turuna deniz canlıları müzesindeki gezinin ardından start veren bisiklet sporcuları, mumya deniz canlılarını inceleyip yerinde bilgi aldı.

“Tek amacım insanlığa fayda”

Deniz Canlıları Müzesinde yapılan mumyalama işleminin ayrıntılarını anlatan müzenin kurucusu Balıkçı Kenan Balcı, “Burada yılların emeği yatıyor. Tek amacım halka hizmet ve insanlığa yararlı bir iş yapmak oldu. Hiçbir beklenti içinde olmaksızın kurduğumuz bu müzeyi acımasızca eleştirenler de oldu. Kendi aile bireylerim ve hanımım bile beni bu çalışmalarımda eleştirdiler. ‘Neden bunlarla uğraşıyorsun, sana ne faydası olacak ki’ dediler. Zaten bana bir faydası olsun diye uğraşmıyorum ki. Ölmüş bir deniz canlısını keşke yeniden canlandırabilsem. Fakat bu mümkün değil” dedi.

“Burası gençlerin deniz okulu gibi”

Deniz Canlıları Müzesi ile ilgili bilgi veren, Kenan Balcı,“Balıkların deforme olmaması için uğraşıyor, doğal halini bozmamaya gayret gösteriyoruz. Burada yıllarca incelenebilecekler. Bundan daha güzel ne olabilir. Amacım; çocuklarımızın, geleceğimizin her bireyin buradan bir şeyler öğrenebilmesini sağlamak olmuştur. Gençlerimize eğitimde bir nebze katkım olabiliyorsa ne mutlu bana” şeklinde konuştu.

“Başımıza uzman kesilenler var”

“Denize olta atıp iki istavrit bile tutabilmekten aciz insanlar, eleştiri meselesine gelince başımıza en uzman eleştirmen kesiliveriyor” diyen müzenin kurucusu Balıkçı Kenan Balcı, “Keşke denizi ve deniz canlısını bilerek eleştirseler. Keşke, o eleştirenler de halka bir şeyler verebilse. Ama yok tek amacım dünyada bir eşi olmayan müzemizi tarih boyunca yaşatabilmek halkımıza daha da yararlı bir hale getirebilmektir” dedi.

“Yaptıklarımla gurur duyuyorum”

Balıkçı Kenan Balcı, “Su ürünleri konusunda birçok fakülteden hocamız, öğretim üyelerimiz müzemizde inceleme yapabiliyorken, onlara araştırmalarında katkı sunabiliyor olmanın gururunu yaşamak bana yetiyor. Emeğimle, yaptıklarımla gurur duyuyorum. Bizim de zaman zaman eksik kalabildiğimiz akademik konularda yardım sunan hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Çocuklar, gençler, ablalar, ağabeyler herkese bu müzenin kapısı sonuna kadar açık. Diledikleri zaman burada deniz canlılarını görebilirler” diye konuştu.

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?