banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Dikkat! Lüferin Soyu Tükeniyor

Bilim adamları lüfer için tehlike alarmı verdi.Denizlerdeki lüferin yanlış avlanma sonucu giderek azaldığı belirlendi.

BALIKÇILIK 14.12.2009, 08:29
2284
Dikkat!  Lüferin Soyu Tükeniyor

Lüferin soyu tükeniyor

Bilim adamları lüfer için tehlike alarmı verdi. Balığın üreme olgunluğuna ulaşmadan avlandığına işaret eden uzmanlara göre sarıkanat, lüfer ve kofananın soyu birkaç yıl içinde tükenebilir

Denizlerdeki lüferin yanlış avlanma sonucu giderek azaldığı belirlendi. Her boyu farklı isimlerle balıkçı tezgâhlarına konulan balığın henüz çinakop boyutunda ve hiç üreyemeden avlandığını belirten uzmanlar, denizlerde sarıkanat, lüfer ve kofananın hiç kalmayabileceğine dikkat çekti.

Türkiye’de en çok tüketilen balıklar arasında yer alan lüfer ve kofananın azalmasıyla ilgili araştırma yapan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşlem Teknolojileri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tevfik Ceylan türün olgunlaşmadan ve yumurtlayamadan aşırı miktarda avlandığını ortaya koydu. Aynı türün ayrı ayrı isimlendirildiğini belirten Ceylan, son günlerde tezgâha konulanın çoğunlukla henüz üreyemeyen çinakop olduğunu söyledi.

Üreyemiyor...

Balığın 10 cm’den küçüklerine “defneyaprağı”, 10-15 cm arasındakilere “çinakop”, 15-20 cm arasındakilere “sarıkanat”, 20-30 cm arasındakilere “lüfer” ve daha büyüklerine “kofana” adı verilirken, tezgâhlardaki çinakopun henüz üreme olgunluğuna ulaşamamış olduğu belirtildi.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk de “Koruma prensiplerinden en önemlisi her balığa bir kere yumurtlama şansı verilmesidir. Ancak ne yazık ki lüfere bu şansı tanımıyoruz. Üreme amacıyla her yıl ilkbaharda, Akdeniz’den Marmara denizi ve boğazlar yoluyla Karadeniz’e çıkan, sonbaharda ters istikamette göç yapan bu türün yaşaması için hepimizin çaba göstermesi gerekiyor” dedi.

LÜFERİN TANESİ 22TL

Lüfer az olduğu için balık tezgâhlarına az miktarda geliyor ve bu yüzden fiyatı hiç ucuzlamıyor. Bu türün en küçüğü olan defneyaprağı ile türün en büyüğü olan kofana ise uzun süredir tezgâhlarda hiç yer almıyor. Fiyatlar şöyle:
Lüfer:  20-22 TL(tane)
Sarıkanat: 20-25 TL(kilo)
Çinakop: 15-17 TL(kilo)

Yorumlar (2)
11 yıl önce
boyu kıprıt kutusu buyuklugunda çınokopu tonlarça tutarak satanlara göz yuman yetkililer işe el atmalı su ürünlerinin ve sahil güvenligin işine . kaldıkı bu işi denetlemek çok zor degil bu balıklar iştan bul yada izmirdeki halle geliyor... buna musade eden yetkililerede yaptırım uygulanmalı..
ibrahim kalafat 11 yıl önce
kara denize göç eden bütün balıklar ege ve marmarada havyar döksede yavrular vonoz olarak göçe katılır üreyen ve gelişen balık sürüleri,ana faça karadenize göç,nisanda egede ,mayısta marmarada, haziranda karadenizde, devam eder,bu sürelerde kitlesel avlara kesinlikle izin verilmemeledir,dalyanlar ve voli gırgırları dahil,sadece amatörce olabilir,bu tespitime vicdan sahibi profosyonel hiçbir balıkçı karşı çıkmaz hepsi olayın farkında, aksi gaflettir, dönuş kata faça,agustos 15 te başlar eylülde hız kazanır,ilk av veren lüferdir aralık ayına kadar devam eder balık göçü şubatta biter,karadeniz balık gelişimi açısından çok üretkendir avlayarak bitmez,sorun plansız avdır, şöyleki,doğanında bir planı vardır,balık bu plana göre göç ederbu plan bozulmuştur ,ekim ayı karadenizin fırtınalar açısından en sert ayıdır ,örneğin kestane karası,bütün balıklar boğaz arar,bu göçu yunus,ve orkinoz balıkları kontrol eder,karadenizde yunus avcılığı yasağından sonra çok büyük bir artış oldu açık denizden kıyı alanlarını istila ettiler potansiyel balık sürüleri açıklara çekildi bir fırtınada üzun mesafeler kat ederek boğaza yonelıyor geçiş yapıyor eskidende böyle idi ama boğaz ağzında ve marmarada orkinoz balığı bu geçişe izin vermezdi kontrol ederdigöçü geciktirirdi ,işte bugün ne karadenizde ne marmarada orkinoz kalmadı hatta egede bile çanak kale boğazı bekçisiz kaldı ,balıkçı deyimi,istanbul boğazından geçen küfer palamut,üç günde egeye çıkıyor av alanlarımızı terkediyor bu denge böyle giderse ekonomik kayıp çok büyük oluyor, büyük balıkçı göç etmeyen istavrit hamsi çinekop balığını tutmaya yöneliyor bazan okadar çok tutuluyorki maliyeti karşılamadığı alıcı bulamadığı için denize döküyor , bu balıklar,ve yavrular plantonla beslenir aşırı av deniz kirliliği plantonların aşırı üremesi tüketilmemesi kara deniz ve marmarada kitlesel olarak ölümüne, kaykay deniz anası bunun sonucudur,marmarada, kiş avcılığını yapılamaz halegetiriyor ,mart ve nisanda balıklar havyar lanır göç başlar,balıkçı ve resmi oterite doğanın bozulan dengesini telafi eder ona göre bir av planı hazırlar uyar taviz vermezse,ulaşmış olduğu av kapesitesini belki yarısını gelecekte koruyarark varlığını sürdürebilir,kapasiteyi düşürme planı acilen devreye sokulmalı,gerekirse devlet maliyeti tanzim etmeli,yoksa bir deyim vardır balıkçı bilir,martılarla ilgili o olur.balıkçı bu ülkede ekmeğini alınteriyle hak eden en saygın en zor,meslektir korunmaz geleceği planlanmazsa genç nesil bu işi yapmayacak ,balıkçı reisler yetişmiyecektir,balıkçılık çok büyük bir isdihdam alanıdır kaderine terk edilemez keza,müşterek akıl bilimin saygınlığında,çıkış aramalı çözüm üretmelidir,bizim gibi kişisel deneyim ve gözlemler ölçü değildir ama katkı sağlayabilir,öyle yada böyle balığın balıkçının geleceği layık olduğu sonuç kendi ellerinde vicdanı hükmüne bağlı kaderide,bu büyük ailenin,asaletli reisleri,bü gelişmeye ve değişime öncülük etmelidir,balık baştan kokar.ttreis

25
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü