banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Denizde Sarıkanat Markette Levrek

Haziran 2011’de alınan kararla avlanması yasaklanan defne yaprağı, çinakop ve sarıkanat tezgâhlarda rahatça satılıyor.

BALIKÇILIK 21.12.2012, 10:01
2537
Denizde Sarıkanat Markette Levrek

Denizde sarıkanat markette levrek

Haziran 2011’de alınan kararla avlanması yasaklanan defne yaprağı, çinakop ve sarıkanat tezgâhlarda rahatça satılıyor. Bazı market zincirleri satışa sunduğu sarıkanatı kasa fişine ‘deniz levreği’ olarak yansıtıyor.

Tarım,  Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Su Ürünleri İstişare Kurulu tarafından Haziran 2011’de alınan kararla avlanması yasaklanan defne yaprağı, çinakop ve sarıkanat tezgahlarda rahatça satılıyor. Kimi balıkçılar açık açık tezgâhtaki avlanması yasak olan balığın üzerine gerçek isimlerini ve fiyatını yazıyor.

Kimisi de diğer balıkların üzerinde isimleri yazarken avlanması yasak olan balıkların üzerinde hiç bir etiket koymuyor. Türkiye’nin önde gelen zincir marketleri de çözümü bulmuş. Çinakop ya da sarıkanat aldığınızda fişine bakıyorsunuz ‘Deniz levreği’ yazıyor. Böylece yasak da delinmiş oluyor.

GEÇEN YIL YASAKLANDI

Geçen yıl çok tartışıldıktan sonra Tarım Bakanlığı tarafından avlanması yasaklanan sarıkanat, çinekop ve boyu 20 santimetreden küçük lüfer küçük büyük bir çok balıkçıda rahatça satılırken büyük zincir marketlerin de tezgahlarını süslüyor. Yasağa aldırış etmeyen marketlerin balık reyonundaki görevli balıkları müşterine satarken ‘sarıkanat’ı, çinakop’u bu fiyata bulamazsınız diyor.

Yasaktan haberdar olmayan ya da yasağa takmayan müşteri de balığı satın alıyor. Ancak aldığı balığın fişine baktığında çinekop ya da sarıkanat yerine ‘Deniz Levreği’ ya da ‘Deniz Çipura’ gibi farklı bir balık ismi yazıyor. Balık reyonundaki görevli “aslında fiyat aynı” dese de bu yöntem marketlerin yasağı delme modeli olmuş.     

BOĞAZ’IN EFENDİSİ

‘Boğaz’ın efendisi’ olarak tabir edilen lüfer balığının neslinin tükenmesinden endişe edildiği için Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı uzun süren tartışmalar sonucunda geçtiğimiz yıl balık sezonunun açıldığı 1 Eylül itibarİyle Lüfer ailesinin en küçük üyesi ‘defne yaprağı’nın yanı sıra 14 cm’lik çinakop, 16 cm’lik sarıkanat ve 20 santimetreden küçük Lüfer balığının avlanması ve satışını yasakladı.

778 LİRA CEZASI VAR

İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri İstanbul Su Ürünleri Hali Müdürlüğü’ndeki denetimlerde yavru balık yakalayan balıkçılara 778 lira para ceza kesiyor. Yavru balıklara el konuluyor ve Milli Emlak Müdürlüğü yetkililerine teslim ediliyor. Bir defa avlanması yasak ürünle yakalanan balıkçı, yavru balık avlamaya devam ettiği takdirde cezası katlanarak artıyor.

174 ihbar hattı

TEZGÂHTA av yasağı kapsamında olan yavru balıkların görülmesi durumunda bakanlık Alo 174 numaralı ihbar hattını devreye soktu. Bu sayede yavru balık avlayanlar yetkililere bildirilebiliyor.

Yorumlar (0)
24
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü