banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

"Bu Sezon Balıkçılar Para Kazanamadı"

Giresun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Necipoğlu, bu sezon Karadeniz'de 500 bin tona yakın hamsi avlanmasına rağmen para kazanamadıklarını ifade

BALIKÇILIK 16.04.2010, 10:24
2290

Balıkçılar para kazanamadı  
 
Giresun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Necipoğlu, bu sezon Karadeniz'de 500 bin tona yakın hamsi avlanmasına rağmen para kazanamadıklarını ifade ederek, “Kazancımız mazot, işçi ve diğer giderleri ancak karşıladı” dedi.

Necipoğlu, Karadeniz'de avlanma yasağının bugün başladığına dikkat çekti.

Bu sezon Karadeniz'de palamudun yok denecek kadar az avlandığını, hamsi avının ise bol geçtiğini anlatan Necipoğlu, şöyle konuştu:

“Yaptığımız tahminlere göre bu sezon Karadeniz'de 20 bin kasa (her kasada 16 palamut) palamut avlandı. Bu çok düşük bir rakam. Bunun için bu sezon Karadeniz'de 'palamut avı yapıldı' diyemeyiz. Yine tahminlerimize göre 10 bin ton da istavrit avlandı. Buna da oldukça düşük bir rakam. Ancak, Karadeniz'de hamsi avında bol ve bereketli bir sezon yaşandı. Bu sezon Karadeniz'de 500 bin tona yakın hamsi avlanmasına rağmen para kazanamadık. Kazancımız mazot, işçi ve diğer giderleri ancak karşıladı. Avlanan hamsinin 200 bin tonu taze olarak tüketildi, geriye kalan kısmı ise balık unu ve yağı fabrikalarına gönderildi.”

Balık avı sezonunun sona ermesi dolayısıyla çoğu takımların liman ve barınaklara çekilerek 1 Eylül'de başlayacak sezonunun hazırlıklarına şimdiden başladığını ifade eden Necipoğlu, “Büyük ve ekonomik yönden güçlü olan takımlar 1 aylık süre için Akdeniz'e orkinos avına gidecek. Diğer takımlarda ağlarını onaracak ve yeni sezon için bakımlarını yapacak” diye konuştu.

Necipoğlu, yine sezonunda takımların denize açılmaları için büyüklüğüne göre 300 ile 500 bin liraya ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Eyüpoğlu Balıkçılık Şirketi sahibi Abdurrahman Eyüpoğlu ise bu sezon bol hamsi avlamalarına rağmen para kazanamadıklarını ifade ederek, “Denizde avlanmaya çıkan herkes av ve avlanma kurullarına uymalı. Müsteşarlık ile balıkçıların ve balıkçılığın sorunu bir türlü çözümlenemiyor. Yaşanan sorunların çözümü için mutlaka balıkçılık bakanlığı kurulmalı. Devlet büyüklerimizden beklentimiz budur” diye konuştu.

 

Yorumlar (8)
basri&basri 11 yıl önce
SORARIM SANA sN: NECIPOGLU ??,,NASIL KAZANAMADINIZ BIR SEY BU SENE HAMSIDEN;; BIRAK ALLAHAASKINA YAV;;;INANASIM GELMIYOR SIZE LÜTFEN;; BILMEYENDE DIYECEKKI KURU EKMEGE MUHTAC KALMIS NECIPOGULLARI??:: ;;ELESTIRIM KISISEL DEGIL AMA; BUNUN ALTINDA BIR SEY ARARIM BEN;; DEVLET SIZE UCUZ MAZOT VERMIYORMU ALAAH ASKINA;; SONRA BU NE DEMEK UN FABRIKASINA SATTIK HAMSIYI;; YAHU BU BIR KATLIAMDIR; HAMSI UN FAABRIKASINA VERILIRMI YAHU; BU UCUZ PROTOIN DEPOSU ; HALKA YIDIRELEMEZMI;; SONRA BU BIR KATLIAM DEGILMI ALLAHASKINA ??;; DEVLETIMIZ BUNA NASIL MÜSADE EDIYOR;; BAKIN PALAMUT;LÜFER BITTI DIYORSUNUZ;; YARIN-ÖBÜRGÜNDE HAMSI BITTI DIYECEKSINIZ;; UN YAPARSANIZ; FINDIK;;;;CAY BAHCELERINE GÜBRE OLARAK DÖKERSENIZ OLACAGI BUDUR ISTE???;; ONDAN SONRA DEVLET BIZE YARDIM ETSINDE; KREDI VERSINDE;DE;;DE;;DE ANLAYINIZ SAYIN SEYIRCILER YAAAANI????;; SAYGILARIMLA;; BIR VATANDAS.....
Emir 11 yıl önce
Her dedikleri yalan

katliam yapıldı bosa balıklar tutuldu un fabrıkasına gubreye neyse sağa sola verıldı hatta denıze dokulen balıklar bıle var.

bunların derdı av sezonu nu uzatmak baska bısı degıl

talan ettınız balıkları bırde utanmadan para kazanamadık dıyorsunuz herzaman gırgırları trollerı goruyoruz

utanmasanız karaya atacaksınız.

balık gırıs cıkıs yapar bogaz agızlarında balıgın gecısını kapatırlar katlıam yaparlar sonrada ........

ibrahim kalafat 11 yıl önce
Para kazanmaktan,ne anlıyorlar anlamıyorum ,yahu denizi kuruttunuz gene ağlıyorsunuz her takıma bir kota gelirse avlayacağı balığı bakalım o kadar ucuza verir mı,öyle ya deniz babanızın çıfliği,bu böyle gitmez haberiniz olsun,kendinizi hazırlarsanız iyiolur,devlet bu yağmaya nekadar göz yumar bilmem ama deniz artık sizi bakmaz ,tuccarların oyununa geliyorsunuz ,balığın hamallığını çekiyorsunuz ,insan aklı kadar yaşar ,birbiriniz len rekabeti birakın,yahu ne ev bilirsiniz ne bark hayatınız balığın peşinde geçiyor,insan gibi çoluğunuz,çocuğunuzla harcayamadıktan sonra paranız olsa ne yazar, ahhh reisim ah,senin halın ,ne olucak ,senin derdin para değil biliyorum ,denize olan sevdan,yoksa bütün bu zorluğa kimse katlanmaz,hiç şikayet etme ,sen iflah olmazsın,ttreis
şakir şakşuka 11 yıl önce
ey gidi günler bu günlerimizide arayacağız
Emir 11 yıl önce
Asıl sorun balıkcılık ıle ılgılı bır bölüm kurulmalıdır. tarım ve koy ıslerı ne anlar balık olayından

kesınlıkle ayrı bır bolum balıkcılık bakanlıgı acılmalıdır.
balıkçı 11 yıl önce
yazıklar olsun kapatın hamsi fabrikalarını ağ derinliklerine uyun yani 90 kulaca bakalım bakalım hamsi bidaha gürcistana gidermi ama o kadar aç gözlüsünüz ki iç piyasayı baltalamak için adm gibi avlanmıyorsunuz ama size müstehak allahın sopası yokki
11 yıl önce
iyi olmuş tutuklana balıkçıya. adamların gözü dymuyor bırde kalkıp oralara gidiyor. trol dedınız perışan ettınız, 90 kulaçtan derın ağlarla mahvettınız balık neslını
samet bektaş 9 yıl önce
yasak avlanan balık çılar sizler yüzünde çipra levrek ofroz orkinos balıkların neslitükenicek kaçak avlan mayın küçükleri bırakın .

diger balıkçılar küçük balıklar almayın uyarın gelecek için lütfen bilinçlenelim bilinçlendirelim .

doğayı denizleri koruyalım temizleme çalışmaları yapalım türkiye halkı için geleçek için.
21
açık
Günün Karikatürü Tümü