banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Balıkçılık sektörüne ‘10,5 milyon euro’luk yatırım yapılacak

​​​​​​​Sinop'ta AB tarafından desteklenen proje kapsamında maliyeti 10,5 milyon euro olan balık işleme ve paketleme tesisi kurulması için çalışma başlatıldı. 2022’de faaliyete geçirilmesi hedeflenen tesiste ilk etapta 81 kişi istihdam edilecek.

BALIKÇILIK 24.07.2019, 08:08 Nermin İstikbal
Balıkçılık sektörüne ‘10,5 milyon euro’luk yatırım yapılacak

Balıkçılık sektörüne ‘10,5 milyon euro’luk yatırım yapılacak

Sinop'ta AB tarafından desteklenen proje kapsamında maliyeti 10,5 milyon euro olan balık işleme ve paketleme tesisi kurulması için çalışma başlatıldı. 2022’de faaliyete geçirilmesi hedeflenen tesiste ilk etapta 81 kişi istihdam edilecek.

Türkiye’nin önemli balıkçılık merkezilerinden Sinop'ta Avrupa Birliği'nce (AB) desteklenen "Temel Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması" Projesi kapsamında toplam maliyeti 10,5 milyon euro olan balık işleme ve paketleme tesisi kurulması için çalışma başlatıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinesinde yürütülen proje çerçevesinde bu yıl içinde ihale sürecinin başlatılarak 2022 yılında faaliyete geçirilmesi hedeflenen tesiste ilk etapta 81 kişi istihdam edilecek.

Aynı anda 3 bin ton işlenmiş balığın soğuk hava depolarında muhafaza edileceği tesisin bölge ekonomisine önemli derecede katma değer kazandırması bekleniyor.

"ARZ FAZLASI BALIK İŞLENEREK PAKETLENECEK"

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (STSO) Salim Akbaş,projenin beş yerel ortağından birinin de odaları olduğunu söyledi.

Sinop'ta balıkçılık faaliyetlerin yoğun olarak yürütüldüğüne işaret eden Akbaş, özellikle balık avı sezonunda tonlarca balığın avlandığını dile getirdi.

Küçük ölçekteki balıkçıların yeterli derecede depolama tesisleri bulunmaması nedeniyle zaman zaman sıkıntılarla karşılaştıklarını aktaran Akbaş, şöyle devam etti:

"Sezon içinde avlanan tonlarca balığın iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Balıkçılarımız şu an yeterli derecede soğuk hava depolarına sahip değiller. Bazen arz fazlası balığın un fabrikalarına gönderildiği veya tekrar denize döküldüğü oluyor. Kurulacak bu tesiste aynı anda 3 bin ton işlenmiş balık muhafaza edilecek. Balıkçılarımız piyasa koşullarının altında hizmet bedeli ile buradan yararlanacaklar."

Akbaş, tesisten hizmet alacak balıkçıların yılın istedikleri bir döneminde ürünlerini piyasaya sürebileceklerine dikkati çekerek, “Böylelikle vatandaş da yaz ortasında her türlü balığı tüketme şansı yakalayacak.” dedi.

BAKANLIK YETKİLİLERİ İNCELEMEDE BULUNDU

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, Vali Yardımcısı Mehmet Tanışır başkanlığındaki heyetle birlikte tesisin kurulması planlanan alanda incelemede bulundu.

Karşılıklı görüş alışverişinde bulunan inceleme esnasında Bakanlık yetkililerine proje hakkında bilgiler verildi.

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102