banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Balıkçılar Palamuttan Umduğunu Bulamadı

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ali Bayrak, palamut sezonunun istedikleri gibi geçmediğini, ancak yinede umutlarını kaybetmediklerini söyledi.

BALIKÇILIK 29.09.2009, 09:28
1891
Balıkçılar Palamuttan Umduğunu Bulamadı

Palamut Yüzleri Güldürmedi
 
Karadenizli balıkçılar, bu yıl palamuttan umduğunu bulamadı...

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ali Bayrak, palamut sezonunun istedikleri gibi geçmediğini, ancak yinede umutlarını kaybetmediklerini söyledi. Göçmen balığı olan palamudun okyanus sularından Karadeniz'e yumurtlamak amacıyla geldiğini, sonra da yine boğazlar yoluyla geri döndüklerini kaydeden Bayrak, deniz suyu soğukluğu nedeniyle palamudun sahile gelmediğini kaydetti.

Ali Bayrak, "Bazı yörelerde poyrazın sert esmesi deniz soğuğu oluşturdu. Deniz suyundaki soğukluk nedeniyle palamut bu yıl sahile inmedi. Deniz soğuğu oksijensiz su anlamına geliyor" dedi.

Hamsi konusunda umutlu olduklarını kaydeden Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ali Bayrak, "Bu yıl hamside ilk kez kota uygulanacak. Kotaya geçen yıl geçilmiş, fakat uygulanamamıştı. Bu yıl inşallah kota uygulayacağız. Kooperatifler ve bakanlık el ele bunu uygulayacağız. Sürdürülebilir balıkçılık için bu şart" diye konuştu.

Yorumlar (2)
DENİZİN SESİ 12 yıl önce
Dört tarafı denizlerimizi ne kadar daraltığınızı anlayamadınızmı hala !!!!!!Şimdi bu mevsimde balıklarımız doğurmadı herhalde

dersiniz ,

Yok yavruları oldu da,ekonomi kirizden,açlıktan, sefaletten büyükleri tarafından yendiler dersiniz,

Yavrular oldu da mikrobik domuz gribine tutuldular da yok oldular dersiniz,

Veya balık gribine yakalandiler de yok oldular,

dersiniz,

Denizcilik bakanımız yok dersiniz,

Balıkçılık bakanımız yok dersiniz,

Çok acıki !!!!!!

Çevre komsu kıyısı olan ülkelerde balıklar oralarda,onlar neler yapıyorlar da,bu balıkları nasıl koruyorlar hiç düşündünüzmü??

EVET !!!!

Hala trolculukla denizin dibini yok ettiğiniz farkındamısınız ????

Hala ner de ise kıyıya yakın 1 milden aşağı sahillere menderek arkalarına kadar girip koca koca motorla ağlarla ağ serip kıyılarda büyüyen balığı yok ettiğinizin farkındamısınız ???

Hala ağlarınızın gözenekleri kaçacak balıklara standart avlamayı yasak olan balıkları yok etmeye varan serçe parmaklığında gözenek ağlarla yakalamaya devam etmeye edecekmisiniz??????

Hala Soner aletleri ile balık avlamaya devam edecekmisiniz?????

Hala ağların kurşun ağırlıkları standart ağırlıkların dışında ağırlıklar takarak,denizin dibini yok etmeye gidecek kadar ve ağın altını torba haline getirmeye kadar avlanmaya devam edecemisiniz????

Hala koca koca balıkcı gemilerinizdeki makinelerle bir karış denizde deniz dibinde çıkardıklarınız gürültüye devam edecekmisiniz??????

Bir karış denizi hala okyanus olarak görmeye devam edecekmisiniz?????

Evet,marmarayı,karadenizi okyanus olarak görürseniz,

değil balık denizde kalmayı,aileleriniz ne olacak,gelecek nesile ne miras burakacaksınız????

Dedeleriniz böyle bir miras mı teslim aldınız????

Ah balıkçı arkadaşlarım,çok yazık çooookkk,

Gelin bir araya bakın bir yapılanlara geriye doğru,biz bu denizdeki balıkları nesli niye tükendi acaba deyin ?

Neden bu balıklar küçüldü yok oldular?????

,nerede lüfer-kofonalar,-nerede istavrit-siparlar.*-

nerede palamut-torikler*-* nerede kalkanlar*-* nerede mersin balıklar*-* nerede mezgit-yiri mezgitler*-* nerede sarganlar-yiri sarganlar*-* nerede izmaritler-*-nerede tarakçı balıklar*-*

daha nerede uskumrular*-* nerede klırlangıç balıkları*-*nerede kefal-yiri kefaller*-*nerede kotekler-*-nerede karagözler*-*

Lütfen sorgulayın kendinizi,devlet den kontrol beklemeyin,kendi kendinizi kontrol edin yanlışlara müsahama etmeyin daha artık.

Devlet sizin yine kalkanız dır.

Deniz kıyı komşularımızı bakın,onlarda bu denizden yararlanıyorlar,ve biz gidiyoruz oraya balık avlamaya ve onlara milyonlarca dolar döviz vererek bizim balığımızı onlardan alıyoruz.

Durdurun artık,bu yok olmayı.

Mehmet ERDOGAN 12 yıl önce
Kısa süre önce izlediğim Van'ın incisi belgeselini herkese tavsiye ederim. Üniversite, Jandarma, Sivil Toplum örgütleri ve ardından balıkcılar ve halk nasıl da örgütlenmişler ve 1993 senesinde yok olmak üzere olan İnci Kefalini nasıl tekrar avlanabilir sevşyelere çıkartmışlar. 1992 de 22 adet kefal 1 kilo gelirken şimdi 12 adet kefal 1 kilo geliyor.Denizi de korumanın zamanı gelmedi mi artık... Büyük balıkçılık yapılacaksa gidilsin Okyanusta yapılsın. Günü kurtaranlar yarını hiç düşünmüyor.
banner255
9
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü