banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Balıkçılar "Hayalet"ten Vazgeçmiyor

Balıkçılar kullanımı yasaklanan ve "hayalet ağ" olarak adlandırılan misina ağlarla avlanmaya karşı yoğun mesai harcıyor.

BALIKÇILIK 17.06.2014, 09:06
3381
Balıkçılar

Balıkçılar "Hayalet"ten Vazgeçmiyor

Balıkçıla kullanımı yasaklanan ve "hayalet " olarak adlandırılan misina ağlarla avlanmaya karşı yoğun mesai harcıyor.

Trabzon Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, kolayca parçalanıp deniz dibinde canlıların yaşamını uzun yıllar tehdit ettiği için kullanımı yasaklanan ve "hayalet ağ" olarak adlandırılan misina ağlarla avlanmaya karşı yoğun mesai harcıyor. Trabzon Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri Topbaş, basına yaptığı açıklamada, misina ağların denizde kolayca parçalanabildiğini ve dibe çökerek uzun yıllar çürümeden kaldığını söyledi. "Hayalet ağ" olarak da adlandırılan bu ağlara takılan balığın kurtulma şansının olmadığını, bu nedenle kullanımının yasaklandığını dile getiren Topbaş, "Misina ağlarını genellikle küçük balıkçı dediğimiz, 13 metrenin altındaki balıkçı tekneleri kullanır.

Balık av sezonunun kapanmasıyla mekanik unsur kullanmayan, el yordamıyla balıkçılık yapan bazı balıkçılar, misina ağı kullanır. Bu ağlar balıklara büyük zarar verir, kullanımı da yasaktır" dedi. Misina ağların maliyetinin daha düşük olduğunu dile getiren Topbaş, "Bu ağlar Çin'den geliyor. Misina ağlarla daha çok balık yakalanıyor çünkü buna takılan balık kurtulamıyor. Bu ağ, denizin dibinde görülmüyor. Onun için misina ağı daha fazla kullanmak istiyorlar ama biz de denizdeki canlıların yaşamını tehdit edip ekonomiye zarar veren misina ağlarının denetimini sıklaştırarak kullananlara göz açtırmıyoruz" diye konuştu.

Topbaş, misina ağların satıldığı yerlerin denetiminin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında olmadığını ifade ederek, şunları söyledi: "Bakanlık misina ağ satışına yasak koyamıyor, ithal amaçlı olduğu için yaptırım da uygulayamıyoruz. Sadece Su Ürünleri Kanununa istinaden avcılık tedbirleri konuluyor. O kanuna göre misina ağ kullanan balıkçılara idari para cezası kesip ağlara el koyabiliyoruz. El koyduğumuz malın ne olacağına da mahkeme karar veriyor. Mahkeme kararıyla bilimsel kuruluşlara bağışlıyoruz ya da imha ediyoruz." Balık avı sezonunda gırgır avcılarını denetlediklerini, av sezonu sona erdiğinde ise misina ağ denetimlerini artırdıklarını belirten Topbaş, bu yıl 10 günlük denetimlerde 45 misina ağa el koyduklarını, 4 balıkçıya idari para cezası uyguladıklarını söyledi.

"Balıkçılar bizi görünce damlarını kilitliyor"

Denetimlerde yaşadıkları sorunlara değinen Topbaş, "Balıkçılar bizi görünce damlarını kilitliyor. Oralarda denetim yapabilmemiz için savcılık kararı gerekiyor. Özel mülk olduğu için müdahale edemiyoruz. Görsek bile bir şey yapamıyoruz. Bu da denetimin etkinliğini azaltıyor. Balıkçı teknesinin plakasına ceza keseceğimizi söyleyince vatandaş misinasını kendi getirip teslim ediyor" diye konuştu. Topbaş, denetimleri Sahil Güvenlik Komutanlığıyla yaptıklarını belirterek, "Sahil Güvenlik ekiplerinin kamerası var, teknik olanakları daha fazla, böylece fotoğraflama yapabiliyorlar. Bunu bilen vatandaşlarımız, tekne plakasını okunamayacak şekilde yapıyor ya da kapatıyor. Bunları tespit edip uyarıyoruz" dedi.

Yorumlar (2)
tontonreis 7 yıl önce
bu uygulamadan madur olan sadece balıkçılıkla geçınen insanlar remiyetin serbes olan altenatif ağları neyden yapıldığını soran balıkçıya verecek bir cevabı olmaması bu temelsız uygulamanın masa başında planlandığının balık potansiyelni korumaktan çok yasaklarla valığını sürdürmayeye çalışan keza ülkemizde olta goz bahsi geçenağlar torba trolvemanyat ve harman gırgır ve voli alamana gibi dör çeşit balıkçılık yönteminin dışında birde algarna yontemi vardır bunlar gırgır ve trol hariç ufak balıkçının av araçları ve denizin mevsımsel durumuna göre tercıh ettiği yontemlerdir keza bilimsel araştırmalara göre ülkemiz balıkçılık üretimin yüzde beşini üretirken gırğır ve trölün özelikle gırgırın kapatiseni karşılayacak ekonomik değeri yüksek balık denizlerimizde kalmaması önları uluslarası alanlara yöneltsede varolan kotalar ihtiyaçlarını karşılamamaktadıronl arda ufak balıkçını avladığı balık potansiyeliniyokeder cesineyönelmesiufak balıkçıyı dahaverim alacağı avağlarına yoneltmiştirbir çatışma sözkonusu buda av alanları kapasıte yontem sınırları belırlenmemiş adilbir mevzuaı gerçekleştirme sorumluluğu olan su ürünleri kurumunun siyasi ve ticari güçlerin bskısıyla varlığını ifade edebileceği ufak balıçı esnafına akıl almaz kararlarla icratı büyük bir rahatsızlık kaygıya sebep olmakta varlığı ve icratları kıyalanarak adıl ve bilimsel aklın ve ulkemiz sosyal ve ekonomik şartları göz önüne alınarak bir mezuatın geniş katılımlı bütün kesimlerin ortak akılla haledebileceği bir süreci sezon başlamadan su ürünleri teşkilatının organizelerine benzemiyen kıbrıslarda yapmak gibisiyasi iradenin tarlm bakanının sorumluluğunda olabilir devlet varlığımızın asletimizin temsilcisidir onu temsil eden ahlaki hukuki siyasi resmi yapıları gereğini yapmaya denizve balıkçılık barışına katkı sağlamaya ortak akıla davet edıyorum ttreis
ilyas kolaylı 7 yıl önce
Misina ağların yasaklanma nedeni olarak hayalet avcılık yaptıkları söylenmiş aksini ispat edemem çünkü bu konuda bir araştırmam yok. Yasak olan misina ağın satışının serbest olmasına da verilen açıklama ithal mekanizması bakanlığın sorumluluğunda değil denmiş. Kimin sorumluluğunda rusya yunanistan yada başka bir ülkenin sorumluluğundamı. Bu konu yani misina ağların yasaklanması konusu hayalet avcılık nedeniyle olmadığını düşünüyorum ikna olmadım. İthal konusu başka bakanlığı ilgilendiriyorsa o bakanlıkla yazış ve kim ithal ediyorsa ve ne için kullanılacaksa takip edilsin. Mesela solvent motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılabiliyor ve çok ucuz ama bu maksatla kullanılmaması için ithalatçı kayıt altına alıp gerektiğinde hesap vermek durumunda bırakılıyor. Yani iş yapmak istişyorsan benim aklıma ihtişyacın yok. Sahil güvenlğin gemisi saatte nr kadar yakıt harcıyor bilen varmı. yazık değilmi. Balıkçı terörüst gibi davranılması gereken değil bu memleketin en zor işini yapan kıymetli kişidir.Satışı serbest olan ağlar misina ağlardan daha kötü kolayca yırtılıyor ağ göz açıklıkları 14-15 mm ye indi ne var ne yok topluyor. yazık . küçük balıkçı ile bir görüşme yapılmışmı mesela sayın il müdürünü köyümüzde bir kez görmedim.
20
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü