banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Balık tutmaktan vazgeç tekneni bakanlık alsın"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği amacıyla avcılık yapan balık filosunun küçültülmesine karar verdi.

BALIKÇILIK 04.11.2012, 00:06

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği amacıyla avcılık yapan balık filosunun küçültülmesine karar verdi.

Bu kapsamda ilk kez teknesini iade etmek isteyenlere gemilerinin büyüklüğüne göre metre başına 20 bin liraya kadar ödeme yapılacak. Şu ana kadar 409 tekne sahibi başvuruda bulundu. Teknelerin tamamını alamayan bakanlık, kura çekecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, denizlerde avlanan 20 binin üzerindeki tekne sayısının azaltılması için harekete geçti. Bakanlık, bu kapsamda sektörden ayrılmak isteyen tekne sahiplerini destekleme kararı aldı. Buna göre 12 ila 20 metre aralığındaki balıkçı tekneleri metre başı 10 bin, 21 ila 30 metre aralığındakiler metre başı 15 bin, 31 metre ve üzerindekiler ise metre başına 20 bin lira ödenmek şartıyla denizlerden çekilecek. Kendi istekleriyle desteklemeden faydalanarak teknelerini avcılıktan çıkaracak gemi sahipleri, geminin bütün haklarını bakanlığa devredecek.

2002 yılından bu yana av miktarının aynı kalmasına rağmen tekne sayısının sürekli artış gösterdiğini söyleyen bakanlık yetkilileri, tekne başına tutulan balık miktarının da önemli ölçüde düştüğünü belirtiyor. 1995’te tekne başına 60 bin ton balık tutulduğunu ancak 2008 yılında bu rakamın 17 bin tona kadar gerilediğini ifade eden yetkililer, aşırı tekne sayısının sektörde faaliyet gösteren balıkçıları da olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. Balıkçılığın ekonomik sürdürülebilirliğine de olumlu katkı yapması beklenen proje, av ile av gücü arasındaki dengenin kurulmasına katkı sağlayacak. Bu sayede denizlerdeki balık varlığı da korunmuş olacak.

Bakanlığın açıkladığı destekleme kapsamında şu ana kadar Türkiye genelinde 12-20 metre arası büyüklükteki 368, 20-30 metre arası 46, 30 metre ve üzeri büyüklükte de 5 tekne olmak üzere toplam 409 tekne sahibi müracaat etti. Bakanlık tekne desteği için 30 milyon liralık bütçe ayırmış durumda. Ancak bu bütçe, 409 teknenin iadesine yetmeyeceği için kura çekilecek. Kurayla belirlenen tekneler ve ruhsatları bakanlık tarafından sahiplerinden devralınarak filodan düşülecek. 15 milyon liralık ek ödeme çıkarsa, 409 geminin tamamı alınabilecek. İade alınan gemilerin bir kısmını su ürünleri araştırma kuruluşlarına veya üniversitelere vermeyi planlayan bakanlık, bir kısmını da TİKA aracılığıyla bazı Afrika ülkelerine yardım amaçlı verecek. Kullanılamaz durumda olan gemiler ise Makine Kimya Endüstri Kurumu tarafından hurda olarak değerlendirilecek. Projenin sonraki yıllarda da devam ettirilmesi planlanıyor.

Yorumlar (5)
Ahmet 8 yıl önce
Benzer bir teklif armatorlere yapilsin

Turk bayragi cekme kriterleride zorlastirilsin

Turk filosu iki ayda tertemiz olur
Resat Nuri 8 yıl önce


belliki guzel milletimizde zihniyet degisimi icin 1 asır az bir sure.. dogrudur, zaten bu denizcilik okullarida olmasa biz maarifi cok guzel idare ederdik...zorlastirsinlar Turk bayragı cekme kriterlerini... zaten biz Türklerin ana isi ZORLAŞTIRMAK degilmi ??
biliçli balıkçi 7 yıl önce
devlet; yasa dışı balıkçılığı engelleyemedikçe,bil inçli,örgütlü balıkçı yetiştiremedikçe yapılan bütün uygulamalar dürüst,yasalara saygılı balıkçılarımızı mağdur etmekten başka bir işe yaramayaçaktır
hasan hüseyin 7 yıl önce
arkadaş 4-5 kez yorum yazdık, hikaye. ne okuyan var ,nede ilgilenen.
hakan hayfavi 7 yıl önce
sa ben mersinde trolculuk yapıyorum bu 2013 sezonu başlangıçı ve balık yok 3 saat ağ çek 2 kasa temiz balık ancak var deniz kurumuş sebebi ise sağolsun devlet baba mersin merkezin önünde sismik arama yapıyor denizin dibinde 8 tane 6 km uzunluğunda 75bin watt ceyran verip deniz dinin filmini çekiyor bu yüzdendir ki balık ya bu ceyran akımına çarpılıp ölüyor yada başka yere kaçıyor.ve sonuç balık yok.... şimdi ne olacak benim 150 bin tl borcum var tekneme masraf ettim sezon açılınca çalışır öderim dedim işe çıkıyorum zarar balık yok daha sezon başı devlet baba bu sismik çalışmayı hiçmi düşünmedi burada bu işten binlerce insan evlerine ekmek götürüyor bu işin balıkçıya zararı olurmu olmazmı yanlarında bi dünya adam var hepside prof benden bu kadar yüce ALLAH yar ve yardımcımız olur inşallah.herkese hayırlı ve bol kazançlı günler diliyorum.
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?