Avustralyalı yetkililer, limanlarına gelen denizcilerin refahını sağlamak için tasarlanmış katı uygulama programına devam ediyor. Haftanın başında, Avustralya Deniz Güvenliği Otoritesi (AMSA), mürettebatın uluslararası kabul görmüş çalışma şartlarından çok daha uzun süre çalıştığını bildirerek gemi kalkmadan önce mürettebat değişikliğini şart koştuğu bir gemiyi tutukladı.

9.000 dwt'lik genel kargo gemisi Brio Faith, 2 Kasım'da Avustralya'nın doğu kıyısındaki Alma Limanı'nın küçük bölgesel limanına ulaştı.

AMSA'dan gelen raporlara göre, müfettişler, gemideki Çinli ve Filipinli mürettebat arasında üç kişinin 12 aydan fazla bir süredir, dördünün 16 aydan fazla bir süredir ve ikisinin 20 aydan fazla süredir gemide çalıştığını tespit etti.

Gemiyi yöneten nakliye şirketi mürettebatı 2 Kasım'da ülkelerine geri göndereceklerini belirterek planlanan mürettebat değişikliğine dair belgeleri göstermiş ancak 3 Kasım günü gemi operatörleri AMSA'ya geri dönüş planlarının suya düştüğünü bildirmişti. Gemi sahipleri, denizcilerin bir sonraki liman olan Şangay'a varana kadar gemide kalmalarını talep etti.

AMSA, denizcilerin denizde geçirdikleri sürenin uzunluğuna bağlı olarak nakliye şirketinin teklifini kabul etmeme kararı aldı. Bunun yerine AMSA, mürettebat değişikliği tamamlanana kadar geminin ayrılmasını yasaklayan bir emir yayınladı.

AMSA operasyon yöneticisi Greg Witherall; ''Denizcilerin refahını sağlamak ve operasyonları güvenli tutmak her operatörün ve gemi sahibinin en yüksek önceliği olmalıdır. Gemide izinsiz olarak geçen yirmi ay tamamen kabul edilemez ve kaza riskinin artması için potansiyel bir nedendir. Denizcilik Çalışma Sözleşmesini uygulamaya, denizcilerle ilgilenmeye ve deniz taşımacılığının güvenliğini sağlamaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Denizcilik şirketi, dokuz denizciyi eve göndererek mürettebat değişikliğini tamamladı. Gemi, asgari personel ihtiyacını karşıladıktan sonra 4 Kasım'da yeniden sefere çıktığı gelen detaylar arasında.