ASYAPORT LİMANINA İLK KONTEYNER GEMİSİ GELDİ

Tekirdağ Barbaros da yapımı sürdürülen dünyada sayılı limanlar arasında gösterilen ASYAPORT limanına MSC London’un Türkiye ye gerçekleştireceği ilk seferinde ASYAPORT limanı önünde demirleyerek selamladı.

Asyaport limanı sahibi Ahmet Soyuer’in büyük çabaları ve gayretleriyle bu günlere gelen ve Tekirdağ’ın ekonomisine büyük katkılar sağlayacak olan liman yakın zamanda tam kapasiteyle çalışacak. Liman sahibi Ahmet Soyuer tarafından yapılan açıklamada; ASYAPORT limanı Tekirdağ’ın lokomotifi olacak. İş sahası ve istihdam yaratmasının yanında il de yaşayanlara ekonomik anlamda katkı sağlayacak. Tekirdağ’a böyle bir işletme kazandırmaktan dolayı mutluluk içindeyim. dedi. Türkiye’nin ilk transit konteyner limanı (Hubport) olan Asyaport, Barbaros/Tekirdağ’da 2014 yılında faaliyete geçecektir. 20 metre derinliğe kadar toplam 2000 metre rıhtımı ve yıllık 2,5 milyon TEU’ya varacak kapasitesi ile dünya ölçeğinde bir liman konumundadır. Asyaport Limanı’nda 11 adet 24 yan sıraya kadar hizmet verebilecek kapasitede rıhtım vinci (Ship-to-Shore Gantry Crane) ile 33 adet lastik tekerlekli saha vinci (Rubber Tyre Gantry Crane) çevreci bir yaklaşımla, tamamen elektrik enerjisi ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Asyaport, denizyolu, karayolu ve demiryolu bağlantıları ile bölgesinde bir lojistik merkez olarak gelişen Tekirdağ’ın iş ve çalışma yaşamına 1200 kişilik isdihdam kapasitesi ile büyük bir katkı sağlayacaktır.

EN BÜYÜK KONTEYNER GEMİLERİ ASYAPORT’A YANAŞACAK

Tekirdağ Barbaros’ta 320.000 metrekarelik bir alanda Türkiye’nin en büyük konteyner limanı inşa ediliyor.Asyaport, denizyolu, karayolu ve demiryolu bağlantıları ile bölgesinde bir lojistik merkez olarak gelişen Tekirdağ’ın iş ve çalışma yaşamına 1200 kişilik istihdam sağlayacak. Tekirdağ’ın Barbaros Mahallesi’nde inşası devam eden ve tam kapasiteyle çalıştığında yılda 2,5 milyon konteyner hareketine ulaşması beklenen konteyner limanı Asyaport’un, 2015′in ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

Asyaport Liman A.Ş. , Mediterranean Shipping Company (MSC) grubunun liman yatırımları yapan şirketi Global Terminal Limited (GTL) ile Soyuer ailesi tarafından işletilmektedir. Asyaport Liman İşletmeleri Müdürü Kadir Uzun, liman inşaatına 2010′da başladıklarını söyledi. Limanın dünyanın en büyük 60 limanı arasında yer alacağını belirten Uzun, “Asyaport, dünya denizlerinde mevcut ve önümüzdeki 10 yılda inşa edilecek en büyük konteyner gemilerinin bile yanaşabileceği, Avrupa’nın en büyük 10, dünyanın en büyük 60 limanı arasında yer alan ve Türkiye’nin en büyük kapasiteli konteyner limanı olacak” dedi.Uzun, Asyaport’un faaliyete geçtiğinde dünyanın ikinci büyük konteyner operatörü Mediterranean Shipping Company’nin (MSC), ana liman amaçlı kullanacağını ve yılda 2,5 milyon konteyner hareketinin yaşanacağı bir liman olacağını vurguladı.

Yaklaşık 450 milyon dolarlık yatırımın yapıldığı limanda 1. 200 kişiye istihdam sağlanacağını dile getiren Uzun, şöyle devam etti:”Asyaport, Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkeler tarafından aktarma limanı olarak kullanabilecek. Asyaport, transit liman dediğimiz aktarma limanı olacak. Bütün altyapısı ona göre teşkilatlanıyor. Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin konteynerleri, daha önce İtalya’daki, Yunanistan’daki ve kısmen Türkiye’deki limanlara büyük gemilerde geliyor, oradan küçük gemilere aktarılarak Karadeniz’e gidiyordu. Şimdi bu fonksiyonu Asyaport gerçekleştirecek.” Uzun, limanda kullanılacak vinçlerin Türkiye’de henüz kullanılmayan büyüklükte olduğunu belirterek, “Asyaport, en büyük konteyner gemilerinin yükünü boşaltacak dünyada üretilen en büyük vinçlerin kullanıldığı teknolojiye ve bu gemilerin yanaşması için yeterli derinliğe sahip olacak bir liman” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRECİ LİMAN OLACAK”

Uzun, limanın büyüklüğü dışında, altyapısından kullanılacak araçlara kadar her şeyin doğaya uygun olacağını, liman içinde servis yapacak kamyonların doğalgazla çalışacağını söyledi. İşletmede 49 doğalgazla çalışacak kamyon olacağını, şu anda bu tür yakıt harcayan araçların sadece ABD’de kullanıldığını belirten Uzun, “Bu sayede hem çevreyi koruyacağız hem de yüzde 30 daha ekonomik olacak” dedi. Uzun, liman için ayrıca “yeşil liman” sertifikası almak istediklerini, limanın tüm aydınlatma sisteminde LED armatürlerin kullanılacağını, enerji tasarrufunun maksimum seviyede sağlanacağını dile getirdi. Acil durum jeneratörlerinin de doğalgazla çalışacağını ve bina çatılarında güneş enerjisi panelleri yerleştirileceğini vurgulayan Uzun, şunları söyledi:”Bir yılda 100 bin kilovat güneş enerjisi üretilecek. Bu da yılda 75 ton karbondioksit salınımını önleyecek bir yatırım. Yani limanımızda bunu kullanmakla, güneş enerjisini buraya uygulamakla yılda dünyanın atmosferine 75 ton daha az karbondioksit salınmış olacak. Gemilerin limanda beklediğinde kendi jeneratörlerini çalıştırarak enerji temin etmelerine karşı, gemilere elektrik verip limanda dizel motor çalıştırmalarına ve dolayısıyla egzoz gazı çıkmasına mani olmayı planlıyoruz.”Uzun, Asyaport’un uluslararası yoğun gemi trafiğine sahip bir liman olacağını vurgulayarak, “Limanda, cami, kilise, sinagog gibi ibadet yerlerini bir bütünlük içinde inşa edeceğiz. Asyaport, farklı ülkelerden farklı din ve kültüre ev sahipliği yapan bir ana liman olacak” dedi.

ŞEHİR EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Uzun, Tekirdağ’da toplanan bütün vergi gelirlerinin yüzde 6′sının kanun gereği Büyükşehir Belediyesine aktarılacağını anımsattı.Liman açıldıktan sonra ürünlerini ithal edenlerin gümrük vergisi ödeyeceklerini, şirketin merkezi Tekirdağ’da olduğu için bunun belediyeye de katkısı olacağını belirten Uzun, şunları anlattı:”Liman açıldıktan sonra, burada sanayiciler, ithalatçılar, mallarını ithal edecekler ithal ederken gümrük vergisi ödeyecekler. Gümrük vergisinin KDV’sini ödeyecekler. Onlar burada yatırılacak. Yani ithal eden şirketin merkezi İstanbul veya Ankara da olsa gümrük muamelesi nerede yapılıyorsa orada ödenecek. Limanın açılmasını takip eden yılda, asgari olarak 2,5 milyar liralık gümrük vergisi tahsilatı yapılacak. Bunun da yüzde 6′sı olan 150 milyon lira belediyeye aktarılacak.” Uzun, Asyaport’un 32 hektar genişliğinde bir liman olduğunu ve liman inşaatında altyapı işlemlerinde son aşamaya geldiklerini aktardı. Asyaport’ta kullanılacak ekipmanların siparişlerinin verildiğini dile getiren Uzun, şunları kaydetti:”2015 ilk çeyreğine kadar gemi sahil vinçlerinin, kara vinçlerinin ve aktarma araçlarının hepsi limanımıza intikal etmiş olacak. Limanımızın açılmasıyla, transit kargonun güzergahı ve yolu Ege ve Karadeniz’de değişmiş olacak. Proje tamamlanıp tam kapasiteye çıktığımızda 11 gemi sahil vinçleri, 33 RTG vinç, 49 da terminal traktörümüz olacak. Bin 200 çalışanımızla yeşil bir liman, teknolojisi ve otomasyonu çok yüksek bir terminal olacağız.”