banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kaçak Balıkçılık Yapan 1549 Kişiye 6 Milyon 550 Bin Para Cezası!

Su Ürünleri Kanunu'nda, yasa dışı su ürünleri avcılığına karşı etkin bir caydırıcılığın sağlanmasını amaçlayan değişiklikler 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere yasalaştığı bir kez daha hatırlatıldı.

ASAYİŞ 30.07.2020, 11:09 30.07.2020, 11:24 Halit Emre İbrahimoğlu
119
Kaçak Balıkçılık Yapan 1549 Kişiye 6 Milyon 550 Bin Para Cezası!

Denizlerde kanunları uygulamaktan sorumlu tek genel kolluk kuvveti olan Sahil Güvenlik Komutanlığının, kanunda yapılan değişiklikler doğrultusunda bu yılın 6 ayında 9 bin 700 denetim gerçekleştirildi. 

Bu denetimlerde, Ocak ayından Temmuz ayının başına kadar olan süreçte yasa dışı avcılık faaliyetinde bulunan 1549 kişiye 6 milyon 550 bin lira idari para cezası uygulandı. Denetimlerde ayrıca yasa dışı avcılıkla elde edilen yaklaşık 600 kasa su ürününe el konuldu. Yaklaşık 1,5 ton canlı deniz patlıcanı ile 1 ton canlı akivades denize iade edildi. Avlanma ruhsatına sahip olmayan ve kurallara uygun avlanmayan 71 gemiye el konuldu. 

Caydırıcı Düzenlenmeler Getirildi

Yasa dışı su ürünleri avcılığı girişimleri ve yaşanan teknik gelişmelerin 1971'de yürürlüğe giren Su Ürünleri Kanunu'nun yeniden düzenlenmesi ihtiyacını zorunlu kılındı. Su Ürünleri Kanunu'nda yapılan değişikliklerle, su ürünlerinde sürdürülebilirliğin sağlanmasına, balıkçılık kaynaklarımızın yönetimine, biyolojik çeşitliliğin korunmasına ve yasa dışı su ürünleri avcılığıyla mücadele edilmesine yönelik daha ayrıntılı ve caydırıcı düzenlenmeler getirildi. Kanunda yapılan değişikliklerle getirilen caydırıcı düzenlemeler sayesinde, nasıl plakası olmayan araçlar trafiğe çıkamıyorsa, ruhsat tezkeresi olmayan tekneler de artık su ürünleri avcılığı yapmak üzere denize çıkamayacak.

Ruhsat tezkeresini almadan gırgır ağları, orta su trolü, dip trolü veya algarna gibi dip sürütme av araçları kullanılarak ya da dalarak ticari avcılığın yapılması durumunda artık gemi dahil istihsal vasıtalarına el konulacak.

Hapis Cezası da Getirildi!

Düzenlemeyle kanunda yer alan idari para cezalarının genel olarak artırıldı. Kabahatin niteliği ve gemi boyu göz önünde bulundurularak uygulanacak idari para cezalarına alt ve üst sınır getirildi.

Yasa dışı su ürünleri avcılığında gemi sahip ve donatanının sorumlu tutulması amacıyla balıkçı gemisi sahip ve donatanları için de yüksek miktarlarda cezalar getirildi. 

Örneğin, Marmara'da trolle avcılık yapanlara kişi başı 10 bin, gemi sahip veya donatanlarına 20 bin lira idari para cezası uygulanmaya başlandı. Kanunda yapılan dikkat çekici yaptırımlardan biri de, bazı fiillerin tekrarına hapis cezasının getirilmesi. Hapis cezaları, Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında trol avcılığı ile izinsiz olarak su ürünlerinin yurt dışına çıkarılması ve canlı olarak yurt içine sokulması durumlarında uygulanacak.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Karikatürü Tümü