banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Hafter, Libya'ya ilaç taşıyan Türk gemisine el koydu

Libya'nın Misrata kentine ulaştırmak üzere ilaç taşıyan bir Türk gemisi, talimatlara uymadığı iddiasıyla 9'u Türk, 17 mürettebatıyla Halife Hafter güçleri tarafından alıkondu.

ASAYİŞ 08.12.2020, 10:06 08.12.2020, 10:39 Nermin İstikbal
1968
Hafter, Libya'ya ilaç taşıyan Türk gemisine el koydu

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in sözcüsü Ahmed El-Mismari'nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, Jamaika bandıralı ve sahibi Türk olduğu ifade edilen "Mebruka" adlı  kargo gemisi, "yasak ilan edilen bölgeye girdiği ve yapılan çağrıya cevap vermediği" iddiasıyla Hafter milisleri tarafından yakalanarak Ras el-Hilal limanına çekildi. 

Açıklamada, mürettebatında 9 Türk, 7 Hint, bir Azerbaycanlı bulunan ve varış noktasının Misrata olduğu belirtilen geminin, "denizcilik kural ve kanunlarına aykırı hareket ettiği için soruşturma ve denetim altına alındığı" kaydedildi.

Ayrıca, Hafter’in sözcüsü Mismari, El-Hades televizyon kanalına yaptığı açıklamada, geminin, Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklü olduğunu ancak "yasak ilan ettikleri" bölgeye girdiğini belirtti.

"Gemiye çağrı yaptıklarını ama herhangi bir cevap alamadıklarını" ileri süren Mismari, "Bunun üzerine botlarla gemiye yaklaşıp gemiye çıktık. Gemi Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklüydü. Kaptan izlemesi gereken prosedürleri izlemedi ve izin almaksızın yasak olan bölgeye girdiler. Gemide herhangi bir silah olmadığı tespit edilmiştir.” diye konuştu.

Öte yandan, geminin işletmecileri, el koyan taraflarla temasa geçti ve mürettebatın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yaşanan durumun o bölgede başka gemilere de yapılan bir uygulama olduğuna işaret eden kaynaklar, gemiye el konulması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve yanlış bölgeye giriş nedeniyle bir ceza kesilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Yorumlar (3)
cengiz kapt. 8 ay önce
Bıyıklı yabancı bayraklı gemiler ne zamandan beri Türk gemisi diye anılıyor.yeni milli anlayışı bu mu oldu simdi?
Capt RA 8 ay önce
Türk gemisi değil ki ..
Bandıralı farklı olan bir gemi ne zamandır Türk gemisi diye anılır oldu.
Kürşat ÜÇHİLAL 8 ay önce
Capt RA , Türk pasaportuna sahip herkes Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşıdır. Ayrıca Türk armatörlerin çoğunun gemisi yabancı bayrakta dolayısıyla ülkemize girdisi bir şekilde olumlu oluyor. Yabancı bayrak neden çekildiğini sen iyi bilirsin. Öte yandan Honduras ve Cook Island'dan yeterlilik alarak neyse ya full showman sin sen.
33
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü