banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Göçmen kaçakçılığı çetesi balıkçı kılığındaki polislerin takibiyle çökertildi

ASAYİŞ 28.01.2021, 11:50 Nermin İstikbal
106
Göçmen kaçakçılığı çetesi balıkçı kılığındaki polislerin takibiyle çökertildi

Türkiye’nin en büyük göçmen kaçakçılık çetesi balıkçı kılığındaki polislerin takibi sonrasında “Büyü Bozan” operasyonuyla çökertildi. Yapılan operasyonlarda bin 470 düzensiz göçmen kurtarılırken, çoğunluğu balıkçı teknesi kaptanı olan 87 çete üyesi de gözaltına alındı. Çete üyelerinin, icralık, hurdaya ayrılmış veya miadı dolmuş tekneleri satın alıp, düzensiz göçmenleri bu teknelere taşıdıkları belirlendi.

CNN TÜRK TV İstihbarat Şefi Nihat Uludağ’ın haberine göre, İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Sahil Güvenli Komutanlığı ekipleri, Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de göçmen kaçakçılığı yapan Türkiye’nin en büyük göçmen kaçakçılık çetesini takibe aldı.

ÇETEYİ BALIKÇI KILIĞINDAKİ POLİS İZLEDİ

Çoğunluğu balıkçı teknesi kaptanı olan çete üyeleri, karadan balıkçı kılığındaki polisler, denizden de termal kameralı sahil güvenlik ekipleri tarafından adım adım izlendi.

KAÇAKÇILIK ÇETESİNE DENİZDE VE KARADA 14 ARA OPERASYON YAPILDI

Çeteye, Antalya Seydikemer, Muğla Fethiye, İzmir Seferihisar, Çanakkale ve Sinop’ta 14 ara operasyon düzenlendi…her an batabilecek olan eski ve hurda teknelere bindirilen bin 470 düzensiz göçmen kurtarıldı.

BÜYÜ BOZAN OPERASYONUYLA ÇETE DARBE VURULDU

Çeteye yapılan 8’nci ara operasyonun ardından, çete liderleri yaşadıkları bu durumu “üzerimizde büyü var” bu nedenle talihsizlik yaşıyoruz şeklinde yorumladı. Çete liderlerinden biri büyüyü bozdurmak için Çanakkale’den İstanbul’a geldi. Büyüyü bozdurmak için sözde bir hoca ile görüştü.

ÇETENİN BÜYÜSÜ BOZULDU

Üzerindeki büyüyü bozdurduğunu düşünen çete lideri yeniden Çanakkale’ye giderek, kaçakçılık yapmaya devam etti. Yapılan 9’ncu ara operasyonda bu çete lideri de gözaltına alındı. Polis, operasyonu “Büyü Bozan” operasyonu ismini verdi.

ÖLÜM YOLCULUĞUNA POLİS ENGEL OLDU

Antalya’da kar ve fırtınanın olduğu bir günde, hurda tekneye bindirilen düzensiz göçmenler tam açılacağı sırada çeteyi takip eden polisin, uyarısı üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri operasyon düzenlendi. Yüzü aşkın düzensiz göçmenin ölümünün önüne geçildi.

“BÜYÜ BOZAN” ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

İstanbul Göçmen Kaçakçılığı ekipleri, İstanbul merkezli 14 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Çoğunluğu balıkçı teknesi kaptanı olan 87 kişi gözaltına alındı. 6 ay süren takipler sırasında da bin 470 düzensiz göçmen yakalandı.

YAKIT DEPOSUNA GÖÇMEN DOLDURMUŞLAR

Çete üyeleri çok küçük olan teknelere bile yüzlerce göçmen bindiriyordu. Bazı teknelerin yakıt depoları göçmenlerin gizlenmesi için kullanılıyordu.

ÇETE ÜYELERİ ADLİYEYE SEVK EDİLECEK

İstanbul Göçmen Kaçakçılık Şubesi tarafından sorgulanan 87 çete üyesi ifade alım işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Karikatürü Tümü