banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Çinli şirkete ait geminin kaptanı İstanbul’da korona virüsten hayatını kaybetti

İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapmak için demir bölgesinde bekleyen Çinli şirketin işlettiği kuru yük gemisinin kaptanı, yeni tip korona virüs (Kovid-19) nedeni ile hayatını kaybetti.

ASAYİŞ 29.03.2020, 11:07 29.03.2020, 13:39
Çinli şirkete ait geminin kaptanı İstanbul’da korona virüsten hayatını kaybetti

İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapmak için demir bölgesinde bekleyen Çinli şirketin işlettiği kuru yük gemisinin kaptanı, yeni tip korona virüs (Kovid-19) nedeni ile hayatını kaybetti.

Dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip korona virüs, denizcilik sektörünü de vurmaya başladı. Yükü ile Gine’den yola çıkan Çinli COSCO Shipping Bulker şirketinin işlettiği Hong Kong bayraklı Feng De Hai isimli 2015 yapımı 200 metre boyunda, 33 metre genişliğinde ve 63 bin 356 DWT taşıma kapasitesine sahip gemi, önceki gün İstanbul demir bölgesinde ikmal yapmak amacıyla demirledi. Gemi kaptanının korona virüs tanısı ile hayatını kaybettiği öğrenildi. Gemi kaptanının hayatını kaybetmesinin ardından durum Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne bildirilerek, gemi karantinaya alındı. Kaptanın cenazesinin ise ailesine gönderilmek üzere bir cenaze nakil şirketine teslim edildiği öğrenildi.

Öte yandan kuru yük gemisinin seyrine izin verildiği ve varış limanı olan Ukrayna’nın Dneprobugsky limanına doğru hareket ettiği bildirildi.

Denizhaber'in edindiği bilgiye göre Çanakkale Boğazı Sağlık Denetleme Merkezi Sorumlu Tabipliği Kaptanın "Sebebbi bilinmeyen ateşli hastalık" teşhisiyle öldüğünü bildirmiş.; 

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (2)
. 10 ay önce
Boğazı’ndan geçiş yapmak için demir bölgesinde bekleyen Çinli şirketin işlettiği kuru yük gemisinin kaptanı, yeni tip korona virüs (Kovid-19) nedeni ile hayatını kaybetti

Kolay gelsin öncelikle.Deniz haber.com internet sitesinde yer alan haber sonrası bu mesajı yazma gereği duydum.

Sizlerin bakırköy demir bölgesinde yakit barçlari,acente botları ve sörveylerin
yurt dışından kovit -19 virüsü ile mücadele eden ülkelerden gelen gerek yabancı uyruklu,gerek ise bizim ülkemizin personeli olan kişilerle sürekli temas halinde olan yukarda yazdığım sektörlerin personellerin topluma büyük tehlike yarattığı kanaatindeyim.
Denizcilik sektöründe bu konu pek ciddiye alınmadığını görüyorum.
Biz işimizin gereği yurt dışı personelle temas kurup vardiya izinlerinde herhangi bir hastalığa maruz kaldiysak bu hastalıkla toplumun içinde gezen insanlarız.Kısacası topluma en az yurt dışından gelen kişiler kadar tehlikeliyiz.
Bu gemiye yakıt veren barc,temasta bulunan agenta personeli,uğradığı limandaki kontrol memurlari,kumanya ikmali yaptıysa evrakları götüren imzalatan personel.Bu personellerde gerekli tedbirleri almadilarsa hastalandilar ve toplum içine karıştılar.
Tehlikenin farklı bir boyutuna dikkat çekmek istedim.
Zeyport limanına giderseniz orda kumanya ikmali yapan teknelerle agenta botlariyla ve bakırköy demirde barclarla konuşup sıkıntıları onlardan dinleye bilirsiniz.
cengiz kapt. 10 ay önce
Yeni bir şey daha öğrendik.MECBURİ TRANSİT peki kılavuz kaptanı bu suyasabuna dokunmayan raporla birlikte gemiye bindirdiniz mi.Karantina demir yerine gönderdiniz mi???????
1
az bulutlu
banner102