banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Yusufelililerden amatör denizcilik belgesine yoğun ilgi

Yusufeli'nde Amatör Denizcilik Belgesi sınavına girip sınavda başarılı olan 137 kursiyere Amatör Denizcilik Belgeleri verildi.

ARTVİN 08.12.2019, 15:52 Nermin İstikbal
213
Yusufelililerden amatör denizcilik belgesine yoğun ilgi

Yusufelililerden amatör denizcilik belgesine yoğun ilgi

Artvin Yusufeli Esnaf Sanatkârlar Odası: “İlçemizde yapılmakta olan barajdan dolayı insanlar ileriye dönük projelerini çizmeye başladı. Kafes Balıkçılığı, göl turizmi ve barajın getirmiş olacağı yeni ticaret kapılarının yanı sıra Yusufeli halkı baraj suyunda gezebilmek için amatör denizcilik belgesine ilgi gösterdi.”

Yusufeli Esnaf Sanatkârlar Odası tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada; “Eylül ayında yapılmış olan Amatör Denizcilik Belgesi sınavına girip sınavda başarılı olan 137 kursiyere Amatör Denizcilik Belgeleri verildi. Normal şartlarda bu belgenin alınması için Yusufeli’nde ikamet eden bir vatandaşın Hopa Liman Başkanlığına başvuru yapıp belli süre kursuna katılıp daha sonra belirlenen tarihte yine Hopa’da yapılan sınav ile bu belge alınabiliyordu. Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu ileri zamanda Yusufeli Barajının suyu tutulduğunda insanların ailesiyle küçük bir tekne alarak gezebilmesi, ticaret yapabilmesi için Yusufeli de oturan bir vatandaşın Amatör Denizcilik belgesine sahip olabilmesi için çalışmaları başlattı. “ denildi.

Yusufeli Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Özdemiroğlu’nun konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İlk etapta Hopa Liman Başkanlığıyla gerekli görüşmeler yaparak kursun ve sınavın Yusufeli merkezde yapılmasını sağladık. Uluslararası geçerliliği olan 24 metreye kadar tekne ve yat kullanabilen Amatör Denizcilik belgesini ilçemiz de sınava giren 137 kursiyer yapılan sınavlarda başarı sağlayarak sahip oldu. İlçemizde yapılacak olan barajdan dolayı yeni iş kollarına ilçemiz esnafının hazır hale gelmesi için böyle bir çalışma yürüttük. İnanıyorum su tutulduğunda bu belge çok insanımızın geçim kaynağı olacaktır. Yeni yerleşim yerinde insanlarımız göl kenarı bir ilçeye kolay adapte olabilmesi ve yeni ticari kollarının arttırılabilmesi için çalışmalarımız bu belge ile sınırlı kalmayacaktır. Yusufeli Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak daima esnafımızın yanında ve rehberi olacağız. Belge sahiplerimize hayırlı olsun. Tüm esnaf arkadaşlarımıza hayırlı kazançlar dilerim” dedi.

Hayati Akbaş / Hopa

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü