Hamburg'daki Birleşmiş Milletler Mahkemesi; Gana'da Hedge Fonu tarafından Arjantin Devleti'nin borcuna karşılık mahkeme kararı ile alıkonunan Ara Liberted adlı askeri eğitim gemisinin hemen serbest bırakılması kararını verdi.

mahkeme, geminin "Hemen ve kayıtsız şaretsız olarak" serbest bırakılmasını karar altına aldı.

Hamburg'daki Deniz Hukuku Uluslararası Mahkemesi, 15 Aralık günü aldığı kararla, Ekim ayından bu yana Gana'da tutuulan gemiye gerekli yakıtın ve kumanyanın da sağlanmasını da emretti.

Karar, gerekçe olarak "Askeri gemilerin uluslararası hukuk açısından dokunulmazlığı olduğunu" bildirerek, askeri gemilere el konulmasının "devletler arasındaki dostluk ilişkisine zarar verecek sorunlar yaratabileceğini" vurguladı.

Olay nasıl gelişmişti?

ABD Hedge Fonlarından Elliott Capital Management, 10 yıl kadar önce Arjantin ekonomisi iflas ettiğinde bedavaya aykın satılan Arjantin devlet tahvillerinden yüklü miktarda satın almış.

Paul Singer'e ait Elliott Capital Management, 15 milyar doları kontrol eden bir Hedge Fon niteliğinde.

Pek çok fon Arjantin'in sıkışık zamanda çıkardığı bu tahvilleri dolar başına 30 sentten satmaya razı olurken, Elliott fonu da dahil olmak üzere bazı hedge fonlar ise bunu kabul etmiyor. Fon, tahvilleri tam fiyat üzerinden ve faiz de işletilerek tahsil etmek amacında.

ABD ve İngiltere mahkemeleri fon lehinde 1,6 Milyar Dolar ödeme konusunda kararlar verdi. Ancak Elliott ve diğer bazı fonlar, milyarlarca dolar daha fazlasını istemekte. Arjantin ise fazla ödemeyi reddediyor.

Arjantin: 'Şantaja boyun eğmeyiz'

Arjantin Dışişleri Bakanlığı ise gemiye el konulmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve Başkan Christina Fernandez'in fonların şantajına boyun eğmeyeceğini açıklamıştı.

Bakanlık, "Ahlaksız finansçıların ortaya koyduğu bu üçkağıtçılığı çözüme kavuşturmak için Afrika hükümeti ile çalışmalarını sürdürüyorlar" demişti.

Gana mahkemesi, Salı günü verdiği kararla geminin, Arjantin hükümeti mahkemeye gemi değerine eşit 10 milyon dolar civarındaki mali garantiyi gösterinceye kadar, limanda tutulmasına hükmetmişti.

İlk kez DenizHaber vermişti

Ara Libertad'ın Gana'da tutuklanmasını, denizcilikle ilgili pek çok haberde olduğu gibi ilk kez Türk Denizciliğinin Haber Sitesi DenizHaber.Com duyurmuştu.

Türkiye'deki pek çok haber ajansı ve haber sitesi, DenizHaber'in haberinden alıntılar yaparak haberi vermişti.