Anadolu teknesine kavuştu

Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucu iç sularımızda tekneler suya indi.
 
Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin denizcilik potansiyeli ne kadar kullanılıyor tartışılır. Ama ülkemizin sadece üç tarafı değil; her tarafı, içi dışı deniz ve sularla çevrili. Çünkü yurdumuz göl, gölet, baraj, akarsu açısında da son derece zengin bir ülke. Ne var ki son dönemlere kadar bu sularda hiçbir aktivite yapılmıyordu. Ta ki Denizcilik Müsteşarlığı iç suları da gündemine alıncaya kadar. Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucu artık bu sularda da tekneler suya indi. Böylece deniz kültürü ülkemizin iç sularında da hayat bulmuş oldu. 

Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre, iç sularımıza şimdiye kadar tam 103 sandal, 15 yelkenli, 51 canyeleği, 13 motor, 10 kano küreği, 1 sürat teknesi, 1 takip teknesi, 4 kano, 5 tekne, 1 römork kürek, 5 çapa, 5 ip, 1 yarım kamaralı tekne, 15 optimist yelkenli  tahsil edilmiş bulunuyor. 

Tekne gönderilen iller ise şöyle sıralanıyor: Elazığ, Bitlis, Van, Gaziantep, Adıyaman, Urfa, Kayseri, Malatya, Erzincan, Isparta, Burdur, Konya, Kilis, Kırşehir, Tunceli, Yozgat Erzurum, Kahramanmaraş, Adana, Hakkari, Şırnak, Batman, Siirt, Muş, Bayburt, Gümüşhane, Karaman, Aksaray, Nevşehir, Bilecik, Düzce, Ankara, Tokat, Niğde, Ardahan, Sivas, Kars, Diyarbakır. 

Deniz sporları da unutulmadı

Polisgücü Spor Kulübü’nün Van’da ulusal ve uluslararası branşlarda başarıya ulaşmak ve  su sporları alanında sporcu yetiştirmek için, yelken ve kürek dallarında gerekli malzeme ve ekipman isteği üzerine bizzat Denizcilik Müsteşarı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli’nin imzasıyla tüm malzeme ve ekipman desteği bu ile sağlanmış. Böylece su sporları alanında Van’daki boşluk da yapılan bu çalışmayla doldurulmuş. 

Öğrenciler artık feribotla okula gidiyor

Daha önce okula karayolu ile uzun bir mesafe kat ederek giden öğrenciler, Dicle Nehri Baraj Gölü için gönderilen feribotla artık okula daha kısa yoldan gitme fırsatı buldular. Eğil Kaymakamlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı’nın yaptığı çalışmalarla bölgeye kazandırılan feribot sayesinde, uzak köylerdeki çocukların da eğitim alma fırsatı doğdu.