banner191

banner148

banner179

banner176

Ağrı’da “Çanakkale Bir Hilal Uğruna” anma etkinliği

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Tarihi Yolculuk Kulübü tarafından Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü münasebetiyle “Çanakkale Bir Hilal Uğruna” Anma etkinliği düzenlendi.Kültür ve Kongre Merkezinde bulunun Osmanlı Konferans Salonunda...

AĞRI 18.03.2017, 16:41
Ağrı’da “Çanakkale Bir Hilal Uğruna” anma etkinliği

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Tarihi Yolculuk Kulübü tarafından Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü münasebetiyle “Çanakkale Bir Hilal Uğruna” Anma etkinliği düzenlendi.

Kültür ve Kongre Merkezinde bulunun Osmanlı Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Çetin, müdürler, idari ve akademik personel ile öğrenciler katıldı.

İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Tetik’in Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Çetin yaptı. Prof. Dr. Yusuf Çetin; “ Bugün şanlı tarihimize altın harflerle işlenen Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıldönümünü kutluyoruz. Bu gurur gününde fedakârlık ve feragat timsali Şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. 15 Temmuzda milli irade direnişiyle geleceğine sahip çıkan milletimiz 1915’te de varlığına yönelen tehditler karşısında daima birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmiş, vatanını canı pahasına korumasını bilmiştir” dedi.

Üzerinde yaşadığımız toprakların vatan, bayrak, millet sevgiyle şehit ve gazi olan isimli isimsiz tüm kahramanlarımızın bugünkü nesillere armağanı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yusuf Çetin konuşması şu şekilde sürdürdü; “birlik ve beraberlik ile birçok zorluğun üstesinden gelinmiş, hiçbir zaman vesayet altına girilmemiş ve her zaman tarihe yön veren parlak zaferlere imza atılmıştır Çanakkale Deniz Zaferi de tarihin akışını değiştiren bağımsızlık ve istiklal inancının işgal teşebbüslerini alt ettiği bir destan olarak dimağlarımıza yazılmıştır.”

Programda Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Figen Atabey “Çanakkale Muharebeleri ve Önemi” konulu sunumlarını yaptı. Programda konuşan Doç. Dr. Figen Atabey; “Merhum Mehmet Akif Ersoy’un ‘sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın / gömelim gel seni desem tarihe sığmazsın’ dediği askerimiz için, boğazın girişinde Eski Hisarlık tepesi üzerinde dikilen Çanakkale Şehitler Abidesi gerçekten tarihe sığmayan kahramanlarımız anısına yapılmış mütevazi bir dikilitaş gibi. Çanakkale Muharebelerinde Mehmetçikle omuz omuza çarpışan Türkiye Cumhuriyetinin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk yıllar sonra Çanakkale Şehitleri için şöyle söyleyecektir ‘burada yatan şehitlerimiz sizleri hürmet ve şükranla anıyorum. Siz olmasaydınız ve siz göğüslerini çelik kalelere siper etmeseydiniz boğaz aşılır, İstanbul işgal edilir ve vatan toprakları istilaya uğrardı”diye konuştu. Anma etkinliğinde “Çanakkale’de Destanlaşan Kahramanlıklar” konulu sunumu yapan Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Edi: “Yedi düvelin saldırıya geçtiği Çanakkale cephesinde kahramanca iman dolu göğüslerini siper eden Anadolu evlatları dünya tarihine kahraman olarak yazılmıştır. Kahramanlarımızdan 57. Alay, Çanakkale Cephesinde ilk kara savaşlarının başladığı Anzak çıkarmasına karşılık veren kahraman birlik, gösterdiği üstün kahramanlıklardan dolayı dünyanın en kahraman birliği olarak tarihe geçmiştir. Ezneli Yahya Çavuş, Seyit Onbaşı gibi kahramanların yanı sıra cephede ki askere mühimmat ve erzak taşıyarak destek olan Anadolu kadınları Çanakkale’nin isimsiz kahramanlarıdır ”dedi. Programında Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğretim elemanlarından Arş. Gör. Ahmet Karakuş, Arş. Gör. Feyzi Berat Kaplan, Arş. Gör. Ozan Gülüm, Arş. Gör. Ahmet Mutlu Terzioğlu tarafından Çanakkale Zaferi ve Şehitleri temalı konser verildi.

Ayrıca öğrenciler tarafından Çanakkale Zaferi konulu şiirler seslendirildi. Anma etkinliği, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Çetin’in etkinlikte emeği geçen akademisyenlere teşekkür plaketlerini taktim etmeleriyle sona erdi.
Yorumlar (0)
21°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?