banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Terör Olayları Turizmi ’Bıçak’ Gibi Kesti

Özellikle Güneydoğu Bölgesinde 2015 yılının ikinci yarısında başlayan terör olayları nedeniyle Adıyaman’da turizm bitme noktasına geldi.Herhangi bir terör olayının yaşanmadığı Adıyaman, bölgesel ve ülkesel gelişmelerden etkileniyor....

ADIYAMAN 11.05.2016, 16:26
48
Terör Olayları Turizmi ’Bıçak’ Gibi Kesti
Özellikle Güneydoğu Bölgesinde 2015 yılının ikinci yarısında başlayan terör olayları nedeniyle Adıyaman’da turizm bitme noktasına geldi.
Herhangi bir terör olayının yaşanmadığı Adıyaman, bölgesel ve ülkesel gelişmelerden etkileniyor. Adıyaman’da otel doluluk oranları terör olaylarıyla birlikte yüzde 90’lardan yüzde 10’lara düştü. Adıyaman’ın tarihi ve turistik mekanlarına tur düzenleyen seyahat acenteleri terör olayları nedeniyle durma noktası geldi.
Nemrut Dağı, Perre Antik Kent, Cendere Köprüsü, Arsemia, Eski Kahta Kalesi gibi kültür turizminin yanında inanç turizminde de önemli merkezlerden birisi olan Adıyaman’da 300’e yakın tarihi mekan bulunuyor. 2015 yılının ikinci yarısına kadar yaklaşık turist sayısı 55 bin iken, 2015 yılının ikinci yarısından itibaren gelen turist sayısı 5-10 bin seviyelerine düştü.
Ülkemizde yaşanan terör olaylarından sonra Adıyaman’da, turizmin bitme seviyesine geldiğini belirten Adıyamanlı turizmciler, terörün biran önce bitmesi gerektiğini ifade ettiler. Adıyaman’da terör olayı olmamasına rağmen bölgede yaşanan olaylar Adıyaman’ı da önemli oranda etkiledi.
Terör olayları öncesi otellerin doluluk oranı yüzde 100 seviyesini bulduğunu dile getiren işletme sahipleri terör olayları sonrasında bu oranın yüzde 10 seviyelerine düştüğünü aktardı.
Turist oranında ciddi anlamda düşüş olduğunu ifade eden Otel Müdürü Bülent Kaplan, “Ülkemizde son zamanlarda yaşanan terör olayları Türkiye’yi olduğu gibi Adıyaman’ı da çok etkiledi. Çok ciddi bir düşüş yaşandı. Yaklaşık yüzde 10 civarlarına bir düşüşümüz oldu. Turistler yaşanan terör olaylarının kendileri için sorun ve sıkıntı olduğunu beyan ediyorlar. Zaten tüm rezervasyonların iptal olması sebebi budur” dedi.
Terörün biran önce bitmesini ve ülkeye barış ile huzurun gelmesi gerektiğini belirten başka bir otelin Müdürü Evren Erişen, “ Son zamanlarda yaşanan terör olayları Doğu ve Güneydoğu bölgesini ciddi anlamda etkilemiştir. Sadece bu yılın başında değil 2015’in ilk ikinci yarısında itibaren tur operatörleri yerli ve yabancı turistleri bölgemizden tamamen çekmiştir. Şuan sezon açılmış olmasına rağmen yerli ve ya yabancı bir turist kafilesi henüz ağırlayamadık. Turizm sektörünü ciddi anlamda sekteye uğrattı ve durma noktasındayız. Yüzde 80 oranında talep görürken bölgemiz şuanda yüzde 15’lere düştü. Özellikle Adıyaman ve çevresi için oldukça negatif bir durumdayız. Gelecek olan misafirlerimiz bu bölgede can güvenliklerinin olmadığı sebebiyle gelmeyi tercih etmiyorlar” ifadelerini kullandı.
Turizm işletmecisi Mahmut Topal ise, “2014 ve sonrasında turist sayısına baktığımız zaman çok ciddi anlamda bir düşüş olduğunu hepimiz göre biliyor ve gözlemleye biliyoruz. Yani yüzde 80 yüzde 90 oranında bir düşüş yaşandı. Terör olaylarının biran önce bitmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
10
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü