banner191

banner148

banner179

banner176

Adıyaman’da 18 Mart Şehitleri Anme ve Çanakkale Zaferi kutlamaları

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıldönümü Adıyaman’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.Adıyaman Şehitliği önündeki anıta çelenk bırakılmasıyla başlayan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz...

ADIYAMAN 18.03.2017, 17:17
Adıyaman’da 18 Mart Şehitleri Anme ve Çanakkale Zaferi kutlamaları

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıldönümü Adıyaman’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Adıyaman Şehitliği önündeki anıta çelenk bırakılmasıyla başlayan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yıldönümü etkinlikleri, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Saygı atışı sonrasından sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı. Daha sonra şehitlikte mezarlara karanfil bırakılarak, şehitlikte dua edildi. Şehitlikte duygusal anlar yaşandı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıldönümü etkinliği Türkiye Petrolleri Kültür Merkezinde devam etti.

Programın açılış konuşmasını Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği (TÜMŞAD) Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi yaparak, “Şehitlerimiz binlerce yıldan beri Türkiye’nin milli varlığını sürdürmek için vatan, millet, istiklal, hürriyet, insanlık ve barış uğruna canlarını seve seve feda ettiler. Terörle mücadelede ve hainlerin gecesi olan 15 Temmuz’da pek çok sivil vatandaşımızı erimizi, askerimizi, polisimizi ve öğretmenlerimizi şehit verdik. Onlar kahramandır, onlar cesurdur, onlar canlarını büyük Türkiye için gözlerini kırpmadan feda ettiler. İnsan kılığına girmiş cani teröristlere karşı verilen amansız mücadelede şehit verdiğimiz bir kahraman askerimizin ruhu şad olsun” dedi.

Garnizon Komutanı ve Askerlik Şube Başkanı Albay Davut Kulalar ise konuşmasında, “Bugün 18 Mart 1915 Çanakkale deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü ve Türk askerinin tarihe altın harflerle Çanakkale Geçilmez Destanı’nı yazdırdığı gündür. Bugün Mehmetçik Türk milletine has kabiliyetini demir ve çeliğin insan gücünün yenemeyeceğini, vatan sevgisini söndüremeyeceğini gösterdi. Bayrama gider gibi uğurlanan Allah Allah nidalarıyla vatan için canını seve seve vermek üzere sıraya giren ve şahadet mertebesine ulaşan, topla tüfekle değil iman dolu yürekler zafer elde etti” dedi.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin ise konuşmasında, şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar dileyerek başladığı konuşmasında Çanakkale Zaferinin Türk milletinin dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Vali Abdullah Erin, büyüyen ve gelişen Türkiye’yi batının iki yüzlü devletlerinin istemediğini ve bunun için ülkemizin üzerine gelindiğini belirterek, “Son dönemde Avrupa’nın değişik ülkelerinde, Hollanda’dan Belçika’ya İsviçre’den Fransa’ya, Almanya’dan İsveç’e kadar sıraya girenler açıktan açığa Türk milletine ve devletine karşılar. Bize açık açık diş gösterenlerin bundan sonrada bunu yapmaya devam edeceğini hepimiz biliyoruz. Sözde demokrasiden bahseden bu devletin dışında başkaları da gelecektir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin yönetim sistemini değiştirmedeki ortaya koyduğu haklı ve hukuki tabanı olan bir değişiklik olmadığını bilmemiz gerekiyor. Daha önce taşeron örgütler, hayaletlerle üzerimize saldıkları ve engellemeye çalıştıkları bizi kendimize gelmeye engelleyecek tuzaklara başvurdukları yöntemlerden çıkıp doğrudan bu taşeron örgütleri kullanan ülkelerin karşımızda olduğunu görüyoruz. Mesele, Tanzimat Dönemi’nden bu yana başlayan bir batılılaşma istikametinden Türkiye’nin kendi ürününe ve kodlarına tekrar dönmeye başlama hususunu bu ülkelerde yarattığı kaygı ve bu kaygının arkasından gelen korku ve korkunun tetiklediği saldırıdan başka bir şey değildir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin son 10-15 yıldır elde ettiği başarıların önünü kesmek isteyenler var. Türkiye’yi engellemek isteyenlerin, toplumun tamamında oluşmaya başlayan tarih bilinci ve uyanışı tekrar tersine çevirme gayreti içerisindeler” dedi.

Program sonunda Adıyaman Ticaret ve Mesleki Anadolu Lisesi öğrencilerinin ‘Çanakkale’ oratoryosu salonda duygusal anların yaşanmasına neden oldu.
Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?