banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

22.03.2008, 23:12 36923

Acenteliğin Kitabı Var mı?

-Bu mesleğin kitabı var mı?

Aniden sorulan bu soru karşısında toplantı odasında bulunan tüm başlar bana dönmekle kalmamış, kaşlarının da manalı bir ifade ile yukarı doğru havalandığını görmüştüm. Tam bir ‘Yer yarılsa da dibine gitsem.’ pozisyonu içine kendi isteğimle düşmüş bulunuyordum.

Henüz girdiğim bu meslekte bilmediklerimin bile ne olduğunu tam kestiremezken birde anlamadığım bir dolu konuşmanın ortasında kaldığım toplantılara dahil olmak moralimi iyice yıpratmıştı.
 
Onlar ise yıllardır acentelik yapmanın verdiği rahatlıkla koltuklarında oturuyor etrafa ‘Çözemeyeceğimiz iş yoktur!’ havası ile bakınıyorlardı. İçlerinden birisi dudaklarını hafifçe çarpıtarak sordu.

-Ne kitabı canım?

Aldığım tepkiden bu soruyu sormamam gerektiğini anlamakla beraber geri dönmem söz konusu bile olamazdı. Laf ağzımdan çıkmıştı bir kere. Kendinden emin, hafif meydan okuyan bir ifade ile cevapladım.

-Acenteliğin kitabı!

Cevabı cesaretle vermiştim ama zavallı kulaklarım utançtan çoktan yanmaya başlamıştı bile. İçlerinden biri yumuşak olmaya çalışan lakin sabırsız bir ifade ile cevapladı.

-Acenteliğin kitabı mı?

Üzerime dikilen gözlerden ‘Bu da nereden çıktı?’ sorusunu okumamak mümkün değildi. Cesaret katsayım giderek düşerken inatla söylendim. Bu kadar soru sorduğum için beni aptal falan zannederlerse bu hiç de tercih ettiğim bir durum olmazdı.

-Peki bir şeye ihtiyaç olursa n’apılacak?!

Sesimden içimde kabaran isyan rahatlıkla anlaşılıyordu. Toparlanıp çok sevdikleri gemilerinin başına dönmeye çalışırken uzayan bu gereksiz konuşma hiç birinin hoşuna gitmemişti. Ancak bir çömezi de daha ilk günlerden ürkütmeyi de istemiyorlardı belli ki. Pes ederek dosyalarını ve kalemini toplantı masası üzerine yeniden bırakan bir tanesi az evvel kalktığı koltuğa sıkıntıyla adeta çöktü. Ellerini masanın üzerinde kavuşturarak sordu. 

-Yani ne gibi bir şey?

-Hani yani… Ya bilmediğim bir şeyle karşılaşırsam diyorum.

Öyle ya meslekte yeniydim. Üstelik o güne dek okuduklarım dışında nelerle karşılaşacağım tamamen bir muammaydı.

-Bizi ara… Her ihtiyacın olduğunda. Üstelik saat kaç olursa olsun! Oldu mu?

Ben hala hoşnut olmayan bir ifade ile ayak diremeye devam ediyordum. Son bir cesaret ve duyduklarımı beğenmemiş olduğu belli bir tonlama ile söylendim.

-Yani kitap yok!

Berikinin sabrı artık taştığından yerinden kalktı gözlerimin içine meydan okuyan bir ifade ile bakarak konuşmaya son noktayı koydu.

-Yok efendim. Bu mesleğin kitabı yok!

Eh… Yersen dolma bu. Benim gibi her şeyi kitaba bakıp bulan, öğrendiği her kelimeyi neredeyse günü ve saatine kadar deftere kaydeden birisi için alışılması oldukça zor ve keyifsiz bir durumdu.

‘Onlar yaparsa bende yaparım!’ diye içimden geçirdiğimi hayal meyal hatırlıyorum.

Sonrasında ise yıllar yılları kovaladı. Acenteliğin sadece bir kitaba bakılarak yapılamayacağını ve adamcağızların ben kitap dedikçe neden saçlarının dikildiğini elbette anladım.

İşin içinde bir dolu kanun ve nizamın yanında, yönetmelikler, kararlar, resmi gazeteler, Denizcilik Müsteşarlığı görüşleri, Deniz Ticaret Odası ve Vapur Donatanları bültenleri, charter party anlaşmaları, konişmento ve teslim şekilleri… Ay saymaya nefesim yetmedi eksik kalan ne varsa siz benden iyi bilirsiniz.

Sokrates’ın dediği gibi ‘Benim bildiğim tek şey; hiçbir şey bilmediğimdir!’ Diyor ve koltuğuma çekiliyorum.

Şaka bir yana çıkmaza düştüğümüzde nerelere bakacağımızı, yetmediği yerde kimlere akıl danışacağımızı öğrenmiştik de ufak bir sorun vardı. Bu da kafamı bayağı meşgul ediyordu.

O da işe yeni alınanları ürkütüp kaçırmadan mesleğe nasıl adapte edebileceğimizdi.

Yeni başlayanların ilk birkaç gününü hiç takip ettiniz mi bilmem. Ben onları hep yakın markaja alırım.

Çocukcağızlar yeni girdikleri bu ortamda zaten yeteri kadar zorlanırlar.  Yeni gelen ve yapılacak işten bihaber, içindeki paniği suratına yansımış taze bir elemanı dingin hale getirmenin en geçerli yollarından birisi eline bir doküman vererek okuyup oyalanmasını sağlamaktır. Böylelikle yeni başlayan hiç olmazsa kavramlarla tanışır, iyi kötü aklında bir şeyler kalır.

Ancak…. Bizim meslekte bu da ayrı bir risktir. Gümrük mevzuatı veya Deniz Ticareti Hukukunu yeni gelene verip oyalanmasını sağlayabileceğinizi düşünürseniz büyük hataya düşersiniz. Gördüğü kavramlar, karşılaştığı örnekler nedeni ile saçları elektriğe tutulmuş bir vaziyette muhtemelen ilk bir saat sonunda size istifasını sunacak böylelikle bu hikaye başlamadan bitecek, sizde ilk günden adamı kaçırtmış olacaksınız.

Hadi bakalım şu gemi dosyasını bir incele diyecek olsanız; kavram karmaşasından aklı karışır.
Gemiye göndereyim de öğrensin biraz deseniz kullanılan lisana yabancı olduğundan daha ilk dakikada abandone olması kaçınılmaz.

Hepsini boş ver de al şu gelen giden yazışmalara bak deseniz bizim yazışmalar maazallah… İlk girdiğimde kelimesine para alınıyor da ondan mı millet kısaltma kullanıyor diye dumura uğramıştım. Uzunca bir süre de zaten neden kısaltma kullanıldığını anlayamadım. Rahmetli babam sebebin telgraf çekilen ve kelimesine para sayılan dönemlerden kalma bir alışkanlık olduğunu söylemişti. Ancak ben yinede bu durumu bizim milletin sabırsızlığına bağlarım. İşleri çok olduğundan kelimeleri mümkün olduğunca kısaltırlar diye düşünürüm. İyi de yeni gelen çömez kardeşlerimize bu durum nasıl açıklanacak?

Kısaca ne yaparsan yap adam kaçacak. O halde ürkmeden okuyacağı, okudukça anlayacağı bir şeyler vermek lazım.

Lazım da ne?

Bu soru kafamı uzunca bir zaman meşgul etmekle beraber ben cevabını bulamamış yeni gelen arkadaşlara da kendim çömezken çıkarttığım notlar dışında verilecek bir şey bulamamıştım. Diğer ne varsa doz aşımı olmasın diye hep sonraya saklıyordum.

Şubat ayında yaptığım İstanbul çıkartmasında Vapur Donatanlarından Sevgili Neslihan Başarslan ile sohbet ederken tesadüfen öğrendim. Denizcilik Müsteşarlığı, IMEAK DTO ve MERSIN DTO ortak çalışması ile acenteliğe yeni başlayacak arkadaşlarımız için bir eğitim dökümanı hazırlanmıştı. İncelemek şansına sahip olanlar görmüşlerdir. Gerçek bir emek ürünü.

Yıllardır bu işin sıkıntısını çeken birisi olarak böyle bir dökümanın hazırlanmasına katkıda bulunan tüm değerli büyüklerimize bir ilke imza attıklarından ‘Ellerinize sağlık’ demek istiyorum. Eminim bu kitapçık bundan böyle yetişecek birçok acente arkadaşımıza mesleğimizin ne olduğu konusunda ışık tutacaktır.

Yeni başladığımda beni ürkütmeden okuyacak bir şey bulamamıştım. Ancak bizim çocukların bu anlamda şanslı olduğunu görmek bana o dönemlerde çektiğim eziyeti unutturuyor.

Sevgiyle kalın.

Yorumlar (10)
Yusuf Ertekin 14 yıl önce
Sayın Muradı,

Yazınızı beğenerek okudum. Umarım yeni yetişen arkadaşlar için

bu konu ilgili okullar tarafından ders programlarına nazari ve uygulamalı olarak alınır.Ayrıca söz konusu ettiğiniz dökümana 'Denizcilik Müsteşarlığı, IMEAK DTO ve MERSIN DTO ortak çalışması ile acenteliğe yeni başlayacak arkadaşlarımız için bir eğitim dökümanı' internetten ulaşma imkanı var ise, internet adresini yayınlamanız; öğrenciler ve sektörde çalışanlar için faydalı olacaktır.

Saygılarımla,

Yusuf Ertekin
Ali POLAT 14 yıl önce


Saygıdeğer Muradi26/03/2008Yazınız büyük bir keyifle okudum.Kitabınıza okumaya başladım.Hatta Kitabınızı buradaki arkadaşlarıma dağıttım.Bitirenler menmuniyetlerini itettiler.Bizim ofiste ilk önce Bizim mutfağımızdan sorumlu Suzan hanım okudu.kadın avrupalı okumayı seviyor.Çok beğendiğini söyledi.Hatta okudukça ofisteki eylemleriniz aklıma geldi bir bir dedi.Sonra Denizcilik Yük Okulu Öğrencisi Asistanıma verdim. O da çok beğendi.Sıra bende.Neden bu kadar uzun yazdım?Bende size katılıyorumAcentelik üzerine bu güne kadar çok fazlaca bir şey yazılmamış.Hizmet eden ,aracılık eden tanımı ile iş savsavlanmış.Haklısınız bu meslek bin ıldan daha fazla zamandır yapılıyor olmasına rağmen bir kitabı yazılmamış.Aslında Kocaeli Üniversitesi Karmürsel Dnz Meslek Yüksek Okunda Hocalık yapan bir dostumuz vardı ,Reşat Deniz 2000'li yıllarda Acentelik Dersi diye bir kitap yayınlamıştı.Ama bu meslek kesinlikle kitapla vs öğrenilecek bir meslek değilmiş.Bence sosyal ilişkileriniz sağlam ve lisan da biliyorsanız, sabırlı iseniz ben yedi gün yirmidört saat çalışırım diyorsanız bu işi yapabilirsiniz.Çünki bu iş emek ister.Sabır ister.Bende yeni acentelik kitabını sizler gibi Neslihan Hanımdan aldım.Çok da beğendim.Bende teşekkür ederim.Fakat o kitap 31 Ekim 2005 den sonra gemi acenteliği mesleğine katımış ve katılacak olanlar için kurs kitabı demek daha doğru olur.Bu arada adı geçtiği için Neslihan Hanım 'a emekleri için ayrıca teşekkür ediyorum.Gemi Acenteleri Hakkında Yönetmenlikte son değişiklik te ,benimde görüş bildirdiğim ,Denizcilik Okulu Mezunları'na bu bölüm sevdirilsin ,bunun içinde Denizcilik ile ilgili bir bölümden mezun olmak kaydı ile mesleğe başalayanlar üç yıl yerine bir yıl çalıştıktan sonra kurs ve sınava katılsınlar ve /veya sorumlu müdür olsunlar diye görüş yazmıştım,menmuniyetle gördümki yeni Yönetmenlikte var.Hep beraber bu mesleği sevdirmeli ve yeni ,nitelikli insanlar yetiştirmeli onlara veya onları yetiştiren kişilere ,kuruluşlara destek olmalıyız.Saygılarımla

Ali POLAT-iZMİTSeda Toplan 14 yıl önce
4 yil sehir planlama okuduktan ve sonra profesyonel hayata lojistikte, hem de operasyon sorumlusu olcak konumda baslayinca sanki yasadiklarimi anlattiniz:) patronun her gun daha kalinlasan bir mevzuat dilimini onume koydugu gunlerde kisisel bir faks cekip de genel mudure bunu haber werdigimi gulumseyerek hatirladim. Ayni acemligi kara nakliyeden deniz nakliyeyle ilgili olan ikinci isimde su an yasiyorum:)

Stajer olarak haber editorlugune basladigim donemde we simdiye degin her tur gereksiz ve basit sorumu bana tane tane anlatan hocami da saygiyla aniyorum. Cok mu sansliymisim ne:)
14 yıl önce
yaziniz gercekten cok guzel ben suan denizcilik okuyorum ve karada calismak icin firsatlar ariyorum. Genelde bircok seyi okuyarak ogrendigimiz icin kitabi olmayan seyleri ogrenmek zor oluyor grcekten. "IMEAK DTO ve MERSIN DTO ortak çalışması ile acenteliğe yeni başlayacak arkadaşlarımız için bir eğitim dökümanı hazırlanmıştı" die yaziniz arasinda bir dokumandan bahsetmissiniz. Bu dokumana nasil ulasabilirim? Tesekkurler..
Volkan AKÇORU 14 yıl önce
Sn.Muradı,

denizciliğin kitabı mesleğe ilk başladığım yıllarda benimde çok düşündüğüm ama içinden çıkamadığım bir konu.Böyle bir kitabında ne derece yararlı olabileceğini devamlı ve her limanda yapılan değişimler karşısında ne kadar güncel kalabileceği tartışmaya açıktır.

Böyle bir kitap yerine internette devamlı güncellenebilen ve meslekten herkesin katılımının sağlanabileceği bir platformun daha faydalı olabaileceğini düşünüyorum.

Tabiiki burada öncülüğü başta D.T.O ve Deniz Nakliyecileri Derneğinin yapması gerekiyor.Saygılarımla

Volkan AKÇORU / ALİAĞA
hüsamettin canbilen 14 yıl önce
Acentelik mesleğinin duayenleri hep Levanter ve Osmanlı imparatorluğunun gayri-müslim tebaa denilen kesiminden çıkmıştır.Bu mesleğin gerçek erbablarıda onlardır.

Herşeyden önce yabancı dil avantajı ve ticaret bilgileri sayesinde uzunca yıllar bu mesleğin kaymağını yemiş ve bu özel sahayı kimseye kaptırmak istemediklerinden kitap yazıp mesleğin ince sırlarını öğretmek kendi şah damarına bıçak saplamak gibi olacağından babadan oğula geçen bir yapıda sürmüştür.Daha sonraları yukarda saydığım gurupların dışındaki kişilerde bu işe soyunmuş olup çoğuda yanlarına ya ortak yada yüksek maaşlı yönetici olarak yukardaki guruplarla çalışmak durumunda kalmışlardır.Gerçek başarıda burada yatmaktadır.Dünya deniz ticaretinin öncüsü Yunanlı armatörden gemi alacaksan rumca konuşmaz isen adam sana kolayına gemi vermez eğer Rus armatörden gemi alacaksan ruscan veya rusca konuşan Azeri veya Ukraynalılar ofisinde olacak.Çünki darda kalan armatör derdini kendi lisanında daha rahat anlatıp sana daha rahat küfür edecek ki rahatlasın.Acentede bu konuşmadan sonra müşteri daima haklıdır deyip problemi çözmeye bakacak.İşte sana Kitap.
Orçun Barlas 14 yıl önce
Sayın Patricia Muradi,Çok önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkür ediyorum. Yazınızda da belirttiğiniz üzere bu sektöre yeni giren elemanların ihtiyaç duyacağı özelliklerde Acenteliğin Kitabı mevcuttur.Sözünü ettiğim kitap ise sevgili hocam Reşad Deniz'e aittir.Marmara Bölgesinden çoğumuz İzmit'teki D&D Gemi Acenteliğinin kurucusu Reşad Deniz'i tanıyordur. Yıllardır acentecilik üzerine kazandığı deneyimleri bir kitapta toplamış ve biz denizcilik okulu öğrenci/mezunlarına basucu kitabını olarak kazandırmıştır.Kitap Akademi Yayıncılık tarafından "Acentecilik" ismiyle çıkarılmaktadır.Konuya ilaveten belirtmek isterim ki günümüz Sektöründeki hızlı değişimler elbette ki bahsekonu kitaba göre ileridir ancak işe yeni başlayanlar için oldukça yararlı olabilecek kaynaktır.Kullandığımız Konşimentolar,Yanaşma/Ayrılma Ordinoları,Manifestolar,Beyannameler,Deniz Ticaret Hukuku,Gümrük Mevzuatı...kısacası şu anda acentelerimizde kullandığımız bütün dökümanların örnekleri birebir bu kitapta açıklamalı olarak bulabilirsiniz.Denizcilik sektöründeki sorunları,eksikliklerimizi paylaşıma açtığınız için teşekkür ederim.Saglıcakla Kalın...Saygılarımla...Orçun Barlas

Mersin Int'l Port

FEDON FINDIKOĞLU 14 yıl önce
Acenteliğin kitabı olacağını sanmıyorum,yazılabileceğini ancak sonucun herkesi tatmin edebileceğini de sanmıyorum. Acenteliğin okulu olmadığından yazanlar kendi fikir ve tecrübelerine göre yazacaklardır ki bunlar da muhakkak eksik olacaktır. Bu işi severek yapanlar için bence tek slogan 'Müsterinin Beklentisinden Daha İyi Hizmeti Vermek' olacaktır, en azından yazılacak olan kitabın son mısrası yukarıdaki şekilde olmalı ve tüm kitabı özetlemeli diye düşünüyorum.Saygılar

Fedon Fındıkoğlu

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 30 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü