Uygulanmasına iki hafta kala Clarksons Research'teki analistler, Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Planının (AB ETS) VLCC'ler, MR'ler, capesize'ler ve panamax'lar için maliyetlerini gösteren veriler üretti. 

1 Ocak'tan itibaren nakliye AB ETS'ye dahil edilecek. Sonuç olarak, AB limanlarını ziyaret eden gemilerin, eşdeğer sayıda AB Tahsisi (EUA) satın alarak geçerli CO2 yolculuk emisyonlarını dengelemeleri gerekecek.

Clarksons Research, bu yılın ton CO2 başına 90 dolarlık ortalama EUA fiyatı ve 2022 ticaret modellerini temel alarak belirli gemi türleri için AB ETS maliyetlerini tahmin eden bir grafik hazırladı. 

Veriler, Ras Tanura'dan Rotterdam'a giden bir VLCC için AB ETS maliyetlerinin gelecek yıl yolculuk başına yaklaşık 200.000 ABD Doları olacağını ve bu tutarın bugünün navlun maliyetinin %4'üne denk geleceğini, bu rakamın 0,5 milyon ABD Dolarına ve düzenlemenin 2026'da tam olarak uygulamaya konulacağı 2026'da %10'a çıkacağını gösteriyor.

İTÜ DEFAMED 75. Kuruluş Yılı Seminerler Zinciri 3. Semineri gerçekleşti İTÜ DEFAMED 75. Kuruluş Yılı Seminerler Zinciri 3. Semineri gerçekleşti

ClarksonsEUETS

Editör: Nermin İstikbal