İstanbul Boat Show’da sergilenen 87 ayrı tekneye toplamda 140 sipariş geldi. 7 gün süren fuarda 280 milyon Euro’luk tekne satıldı. En pahalı tekneleri ise Suudi Arabistan ve Azerbaycan’dan gelen işadamları ilgi gösterdi.
GEÇTİĞİMİZ hafta, Pendik Marintürk’te başlayan İstanbul Boat Show’da 87 ayrı tekneye toplamda 140 sipariş geldi. 7 gün boyunca süren fuara yoğun ilgi gösteren İngiliz, Ortadoğulu ve Türk tekne severler, bu süre içinde toplam 280 milyon Euro’luk alım yaptılar. Fuarın en pahalı teknesi olan Princess ise 12 milyon Euro’luk fiyatını ödeyen Suudi Arabistanlı bir işadamına satıldı. 9 milyon Euro’luk Cobra bir İngiliz ve Türk işadamı tarafından sipariş edilirken, 8 milyon Euro değerindeki Merlin’e ise Azeri işadamları talip oldu. Bu yıl fuara kalabalık bir giriş yapan katamaran ailesi ise 7 günde 6 adet satılarak başarılı bir sonuca imza attılar.

Petrol şeyhi aldı

Fuarın en fazla ilgi gören Mega yatları ise farklı ülkelerden talipleri ile sipariş görüşmeleri yapma fırsatı buldu. Fuara geç gelen 12 milyon Euro’luk Princess, Suudi Arabistan’lı bir petrol şeyhi tarafından satın alındı. Bir başka mega yat Cobra, fantastik sunumu sayesinde ilgi odağı oldu. Cobra’ya Türkiye’den Elif Dürüst talip olurken ismi açıklanmayan bir İngiliz işadamıyla büyük oranda satış için yol alındığı öğrenildi. Türk işadamları arasından da Adnan Polat, Halit Narin ve Yalçın Sabancı da kendilerine birer tekne aldılar. Fuarda dikkat çeken bir başka mega yat Merlin, yelkenli oluşuyla özellikle deniz tutkunlarının ilgi odağı oldu. 

Beklentinin altında

Boat Show bu yıl krize rağmen iyi bir performans sergilerken, yine de beklenen satış hasılatına ulaşılamadı. Fuar organizatörleri, 7 gün süresinde 280 teknenin sergileneceği fuarda, 500 milyon Euro civarında hasılat elde edileceğini tahmin ediyordu. Ancak fuarda toplam 140 tekne, megayat, yelkenli ve katamaran siparişi alınarak 280 milyon Euro hasılat elde edilip, beklentiye ulaşılamadı.

Hangi tekne kaça gitti

·  Princess 44M 12 milyon Euro
· 85 Opera Suror 4.2 milyon Euro
·  Merlin 80 4 milyon Euro
·  Dominator 72 3.2 milyon Euro
·  Absolute 70 2.1 milyon Euro
·  Baroness Catamaran 1.5 milyon Euro
·  Falcon 1 1.1 milyon Euro
·  Hallberg Rassy 1 milyon Euro
·  Absolute 55 900 bin Euro
·  Swift Trawler 50  800 Bin Euro
·  Prestige 500 Fly 760 bin Euro
·  Atlantis 54 710 bin Euro

Ünlü işadamları Türkiye’den alıyor

RAHMİ Koç, Mustafa Koç, Cem Boyner, Ömer Dinçkök, Bülent Eczacıbaşı, Ömer Sabancı, Hakan Ateş, Hüsnü Özyeğin, İhsan Kalkavan, Taha Tatlıcı, Ali Ağaoğlu gibi iş dünyasından birçok önemli ismin ortak hobisi yat sevgisi. Türkiye’de bugün yaklaşık 360 yat ve mega yat üreticisi, sadece dünyanın en zengin isimlerine yat üretiyor. Türkiye’de üretilen yatlar dünyanın değişik ülkelerinde dolaşıyor. Birçok ünlü yat siparişini Türkiye’deki firmalara yaptırıyor. Rus işadamı Roman Abramoviç ile Amerika’lı emlak kralı Donald Trump da yatlarını Türkiye’de ürettirdi.

Hollywood yıldızlarının ilgisi

SON yıllarda artan talep karşında, Türkiye’deki tersaneler tekne ve yat siparişlerini karşılamakta zorlanıyor. Ticari gemi işleten armatörlerin yat üretimine girmesinin yanı sıra Avrupalı yat üreticilerinin de yeni ürünlerini Türkiye’de üretmek için yatırım yapması dikkat çekiyor. Büyük holdingler de yat üretim işine girme kararı alırken, Koç’tan Profilo’ya, Kıraça Şirketler Grubu’ndan Sanko’ya kadar birçok büyük grup bu alana yatırım yaptı. Profilo Holding, Proteksan firması ile bugüne kadar dünyadaki birçok ünlüye yat üretimi yaparken, Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone’a 2 adet yat üretmişti. Ayrıca Hollywood yıldızı Jonny Depp de yatını Türkiye’de yaptıran ünlüler arasında.