Bartın'da yapılacak Batı Karadeniz 2. Gemi İnşa ve Entegre Sanayi Çalıştayında, sektörün olanakları, sorunları ve perspektiflerinin ortaya konulacağı bildirildi.

Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Gündoğan, çalıştayın üniversitede yapılan son hazırlık toplantısında yaptığı konuşmada, Batı Karadeniz coğrafyasının gemi inşa alanında tarihten gelen eşsiz birikim ve gelişim potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak özellikle 2000'li yıllarda Batı Karadeniz Gemi İnşa ve Entegre Sanayisi'nin bölgede ciddi bir istihdam ve katma değer yarattığını ifade eden Gündoğan, şöyle konuştu:

"Bununla birlikte sektörün gelişimi mevcut küresel şartların etkisiyle sekteye uğramış ve tamamlanamamıştır. Üniversitemiz bu bağlamda, hem bölgemizdeki gemi ve entegre sanayinin yeniden canlandırılıp yapılandırılmasına hem de üniversite-sanayi işbirliğinin çalıştırılmasına hizmet etmek için harekete geçmiştir. Bu çalıştayımızda Batı Karadeniz Gemi İnşa ve Entegre Sanayisinin sektör analizini paylaşarak sektörün olanaklarını, sorunlarını ve perspektiflerini ortaya koyacağız"

Bartın Üniversitesi ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliğinde düzenlenen çalıştayın 30 Ocak günü üniversite konferans salonunda gerçekleştirileceği bildirildi.
 
Aşağıdaki videoda önceki yıl yapılan çalıştaydan bölüm yer alıyor.