banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

07.01.2009, 12:43 21391

1 Mektup 1 Şiir: "Merhaba 2009"

Yeni bir yıla, belkide yeni bir "yola" girdik...  
Teknik bir yazıdan ziyade,
Abraham Lincoln'e ait çok anlamlı bir mektup ve
Joseph Rudyard Kipling'e ait çok güzel bir şiirle
2009'a merhaba demek isterim.
Okudukça herkesin kendinden birşeyler bulabilmesi dileğiyle...        
***

Abraham Lincoln’den Oğlunun Öğretmenine Mektup(1)

Abraham Lincoln
( 1809 - 1865 )

      Öğret ona ki...

      "Öğrenmesi gerekli, biliyorum; tüm insanların dürüst ve adil olmadığını... Fakat şunu da öğret ona; her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil polikacıya karşılık kendini adamış bir lider vardır."

      "Her düşmana karşılık bir de dost olduğunu da öğret ona! Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona, kazanılan bir doların, bulunan beşinden daha değerli olduğunu öğret... Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona!.. Ve hem de kazanmaktan neşe duymayı, kıskançlıktan uzaklara yönelt onu..."

      "Eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona... Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını..."

      "Eğer yapabilirsen, ona, kitapların mucizelerini öğret. Fakat ona, sessiz zamanlar da tanı! Gökyüzündeki kuşların, güneşin yüzü önündeki arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin edebi gizemini düşünebileceğini... Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona... Ona, kendi fikirlerine inanmasını öğret. Herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahi..."

      "Nazik insanlara karşı nazik, sert olanlara karşı da sert olmasını öğret ona... Herkes birbirine takılmış bir yöne giderken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalış oğluma! Tüm insanları dinlemesini öğret ona, fakat, tüm dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret."

      "Eğer yapabilirsen, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret ona... Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret. Herkesin, sadece kendi iyiliği için çalıştığına inananlara, dudak bükmesini öğret ona. Ve aşırı ilgiye dikkat etmesini.."

      "Ona, kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını, fakat hiçbir zaman kalbi ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret... Uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ona... Ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik dikilip savaşmasını öğret. Ona, nazik davran, fakat onu kucaklama!.. Çünkü ancak ateş çeliği saflaştırır. Bırak, sabırsız olacak kadar cesarete sahip olsun. Bırak, cesur olacak kadar sabrı olsun. Ona, her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret. Böylece insanlara karşı da derin bir inanç taşıyacaktır..."

      "Bu büyük bir taleptir. Ne kadarını yapabilirsen bir bak bakalım... O, ne kadar iyi, küçük bir insan. Oğlum..."

***

ADAM OLMAK(2)

J. Rudyard Kipling
( 1865 - 1936 )

 

Çevrende herkes şaşırsa,

bunu da senden bilse,

sen aklı başında kalabilirsen eğer,

herkes senden kuşku duyarken,

hem kuşkuya yer bırakır,

hem kendine güvenirsen eğer,

bekleyebilirsen usanmadan,

yalanla karşılık vermezsen yalana,

kendini evliya sanmadan

kin tutmayabilirsen kin tutana.

---

Düşlere kapılmadan düş kurabilir,

yolunu saptırmadan düşünebilirsen eğer,

ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldım diye yerinir,

ikisine de vermeyebilirsen değer,

söylediğin gerçeği eğip büken düzenbaz,

kandırabilir diye safları, dert edinmezsen,

ömür verdiğin işler bozulsa da yılmaz,

koyulabilirsen işe yeniden.

---

Döküp ortaya varını yoğunu,

bir yazı turada yitirsen bile,

yitirdiklerini dolamaksızın dile

baştan tutabilirsen yolunu.

Yüreğine, sinirine dayan diyecek

direncinden başka şeyin kalmasa da,

herkesin bırakıp gittiği noktada,

sen dayanabilirsen tek.

---

Herkesle düşüp kalkar, erdemli kalabilirsen,

unutmayabilirsen halkı, krallarla gezerken,

dost da düşman da incitemezse seni,

ne küçümser, ne büyültürsen çevreni

her saatin her dakikasına

emeğini katarsan hakçasına

her şeyi ile dünya önüne serilir,

üstelik oğlum, adam oldun demektir...


NOTLAR:

Fotoğraflar: www.xxiva.eu ; www.wikimedia.org              

(1) Abraham Lincoln'den Oğlunun Öğretmenine Mektup. (http://tr.wikisource.org)

(2) Rudyard Kipling'in "ADAM OLMAK" adlı şiiri. (http://www.siirparki.com)


TAZİYE:

Ø      Meslek Büyüğümüz Sn. Ali ESER'in vefat eden değerli eşine Allah'tan rahmet, kendisine ve aile efradına başsağlığı dilerim.

Ø    Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Sn. Prof. Dr. İbrahim OKUMUŞ hocamıza Allah'tan rahmet, aile efradına başsağlığı dilerim.

Ø    Başmühendis Sn.Muzaffer YARAN'a Allah'tan rahmet, aile efradına başsağlığı dilerim.

Ø   Sn. İrfan CERRAHOĞLU'na Allah'tan rahmet, aile efradına başsağlığı dilerim.


Yorumlar (6)
Cahit İstikbal 12 yıl önce
Yaşamı kavramış aydın insanların sözleri bunlar. Dünya önüne serilir.. Ne zaman? Sorunun cevabı, anlayabilenler için yukarıda.
Jale Nur Ece 12 yıl önce
Her zamanki gibi başarılı çalışman için seni kutluyorum. Adam olmak da bu olsa gerek. Başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.Jale Nur ECE
Ahmet Şenocak 12 yıl önce
XSENTUS YAZITI (M.Ö.900)Gürültü patırtının ortasında sükunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma. İçten ol; telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü, dünyada herkesin bir öyküsü vardır.Yalnız planlarının değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşinle, ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen yaşamında bir an bile çalışmış olmazsın. İşini öyle sev ki , başarılarının bedelini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni bir hayat başlatmış olacaksın.Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. İnsanları yargılarsan onları sevmeye zaman kalmaz. Ve unutma ki insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildirAşka burun kıvırma sakın; o çöl ortasında yemyeşil bir bahçedir. O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda malûp olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür.Yılların geçmesine öfkelenme; gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya karşılaştığı fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir. Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki, evreni yargılamak imkansızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendinle barış içinde ol.Hatırlarmısın doğduğun zamanları; sen ağlarken herkes sevinç içinde gülümsüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse. Sabırlı, şefkatli, bağışlayıcı ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen, dünya insanoğlunun biricik mekanıdır.

kemal güney 12 yıl önce
Evet arkadaşımız Fatih'in aklına sağlık, günümüzde az raslanan bir iddia olduğu için, adam olmanın önemini birkez daha hatırlamakta fayda olmuştur. Adam olmak, hele adam gibi adam olmak, mevki makam sahibi olmak kadar kolay olmuyor. saygılarımla...
İlter GÖKCAN 12 yıl önce
En fenası ne biliyormusunuz diyerek başlıyan bir yazı okumuştum. Şöyle diyordu.. “Hayranlık duygusunu yitirmek.Bundan daha üzücü bir şey düşünemiyorum.Ben mesela, sadece hayranlık duyduğum kadınlara aşık oluyorum.Benim için bu kadar belirleyici. Hayranlık duyduğum insanlarla, dost olmak istiyorum.Hayranlık duyduğum insanlarla, çalışmak istiyorum.Okuduğum yazarlara, bilim adamlarına, romancılara vs da, hayranlık duyayım istiyorum.Zekásına, yaratıcılığına, bilgisine, alçakgönüllülüğüne, dürüstlüğüne, iyi niyetine, hayat enerjisine, espri anlayışına, gelişime açık olmasına, kıvraklığına, libidosuna, testesteronuna ya da ne haltsa işte... Bir şeylerine hayran olmalıyım bir insanın.Bir romancının ya da köşe yazarının bir bilim adamının. Hayranlık, benim merakımı körüklüyor, heyecanlandırıyor, baştan çıkarıyor. Ama galiba, en çok da saygı uyandırıyor.Hayranlık duyduğum birini, başka bir yere koyuyorum."Ondan benim öğreneceklerim var" diyorum. Ama eğer bu duygu yoksa, anında, "Bana müsaade, ben almayayım, alana da mani olmayayım" mooduna geçiyorum.Sevgiliyse söz konusu olan mesela, ayrılmak istiyorum.İş arkadaşları ise, artık onlarla çalışmak istemiyorum.Bir köşe yazarıysa hayranlığımı yitirdiğim, okumak istemiyorum.Ayıp belki ama...İtiraf ediyorum işte, umursamıyorum, burun kıvırıyorum. Belki hiç hakkım yok ama ben öyle hissediyorum. Sanki ondan öğrenebileceğim bir şey kalmamış gibi geliyor. O artık, benim içimdeki yaprakların hiç birini kıpırdatmıyor.”“Yönetici insanları çalıştırır, lider ilham verir. Yönetici kudrete bel bağlar, lider iyi niyete. Yönetici korku yayar, lider sevgi yayar. Yönetici ben der, lider biz der. Yönetici kimin hatalı olduğunu gösterir, lider nasıl yaptırılacağını bilir. Yönetici saygı görmek ister, lider hak eder.” Şeklindeki sevdiğim bir sözle ülkemizde hayran olduğumuz insanların sayısının artması dileklerimle...

Cengiz ÖZEL 12 yıl önce
Fatih kardeşim, bütün zamanlarda geçerli, eskimeyecek ancak son günlerde ilaç gibi derde deva bir yazı ve bir şiir koymuşsun. Seçiciliğin de yazmak kadar hüner istediğini gösterdin. Başarıların daim olsun, baki selam olsun.
16
açık
Günün Karikatürü Tümü