İstanbul'u Bir Kez Daha Kılavuz Kaptan Kurtardı!

Deneyimli kaptan Oğuzülgen, “Hem kılavuz kaptan hem gemi kaptanı en iyi ve doğru kararları vererek felaketi önledi." dedi.

İstanbul'u Bir Kez Daha Kılavuz Kaptan Kurtardı!

Dünyanın en işlek ve tehlikeli su yolu İstanbul Boğazı’ndan geçen 260 metre uzunluğundaki OOCL Novorossıysk adlı konteyner gemisinin, Tarabya sahilinde İstanbullulara büyük bir tehlike yaşattığı ortaya çıktı. Sosyal medyadaki videolarda kıyıyı yalayıp dönebildiği görülen 40 bin grostonluk geminin aslında karaya vurduğu ve sahil yolunda da hasar oluşturduğu belirlendi. 

Güçlü ters akıntı

Ukrayna’nın Odessa limanından yola çıktıktan sonra 7 Ocak’ta İstanbul Boğazı’na giren Malta bandıralı OOCL Novorossıysk, kılavuz kaptan almasına rağmen güçlü ters akıntı ile sürüklenmeye başlamıştı. Merkezi Moskova’da bulunan OOCC firmasına ait 260 metre uzunluğu ve 35 metre genişliğindeki konteyner gemisi, akıntının ve rüzgârın etkisiyle Tarabya sahiline kadar gelmişti. Yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki geminin iki kaptanının (gemi kaptanı ve kılavuz kaptan) yaptığı tüm manevralara rağmen dev gemi sahilde dolaşan İstanbullulara büyük korku yaşatmıştı. Kılavuz kaptanın verdiği “İskele alabanda”(sonuna kadar sola) manevrasıyla sadece arka tarafını sürterek çarpışmadan kurtaran gemi, sahilde bulananların yüreklerini ağızlarına getirdi. 
Gemiyi Tarabya sahilinde görüntüleyen otel çalışanı Semih Özbay o anları şöyle anlattı: “Otobüsten inerken çalıştığım otelin önünde dev geminin durduğunu sandım. Durakta indim ve yürürken üzerime doğru geldiğini gördüm. Elimi uzatsam dokunacaktım. Koşarak uzaklaştım. Üstünde taşıdığı konteynerler devrilse bile büyük tehlike yaratırdı” dedi. Videoyu çeken Haydar Sevindik de, “Gemiyi gördüğümde öyle şaşırdım ki videoyu çekmeye geç başladım. Sanki yolun yanında ilerliyordu ve kıyıya çarptığını hissettim. İstanbul’u Allah korudu” dedi.
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İstanbul Boğazı eski Başkılavuz Kaptanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Saim Oğuzülgen de şu değerlendirmeyi yaptı; “Konteyner gemisi olduğu ve yükü yüksek olduğu için biz bu gemilere ‘Havaleli’ deriz.  Akıntıya güçlü rüzgâr da eklenince gemi sürüklenir. Burada birde beklenmeyen kar tipisi oluşmuş. Yani Boğaz’a girdiklerinde olmayan tipiye aniden yakalanmışlar. Göz görmediği için radarla gitmek zorunda kalırsın. Radar da o şartlarda insan gözü kadar isabetli karar verdirmez.” 


2 kaptan İstanbul’u kurtardı

Deneyimli kaptan Oğuzülgen, “Hem kılavuz kaptan hem gemi kaptanı en iyi ve doğru kararları vererek felaketi önledi. Boğaz akıntısı; Anadolu Kavağı’ndan başlar Tarabya’ya vurur ve Yeniköy’e döner. Akıntıyla sürüklenirken ‘İskele alabanda’ ve hemen ardından ‘sancak alabanda’ kararları sadece kıç tarafın çarpmasına neden olmuş. İki kaptanın işbirliği İstanbul’u kurtardı diyebilirim” dedi.

Gökhan Karakaş / İSTANBUL

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 11:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kaptan
Kaptan - 2 yıl Önce

Boğazdaki ters akıntı orkoz dur. O gün boğazda orkoz yoktu.

Murat Kalyon
Murat Kalyon - 2 yıl Önce

Gemiyi felaket durumuna getiren aynı kaptan ile klavuz degilmiydi ki kurtaran olsunlar??

balast
balast - 2 yıl Önce

Benim merak ettiğim nokta şu: Hava bu haldeyken trafik neden durdurulmadı? Böyle düşük bir görüşte kılavuzluk hizmetine neden devam edildi? Risk analizi yapılmadı mı? Görüşün düşeceği biliniyorken hizmete neden devam edildi? Marinetraffic izlerine baktım. Sadece Tarabya'da değil, boğazın diğer kısımlarında da çok geç dönüşler var. Kılavuz kaptan alınmış ama riskler azalmamış ki!

off course
off course @balast - 2 yıl Önce

Ecdıss'le seyir yapar, nokta dönüşü yaparsan bu meydana gelır.

Komik
Komik - 2 yıl Önce

Kaptan ve klavuz kaptan okadar iyi ise geminin sahilde ne isi var. Tamamen taraflı haber. Gemi klavuz almasaydı manset aynen su ; KLAVUZ ALMADAN GECEN GEMI ISTANBUL U FACIANIN ESIGINE GETIRDI

Sakin İstanbullu
Sakin İstanbullu - 2 yıl Önce

Denizhaberin hesabına göre kılavuzlu geçen her gemi istanbul'u kurtarmaktadır. Geçerken boğaz kıyılarına yalılara çarpmadıkları için ve her geçişte istanbul'u kurtardıkları için kılavuz kaptanlarımıza binlerce teşekkür.

kaptan
kaptan - 2 yıl Önce

Hamasi yorumlar bir yana realitede teknik bir arıza yoksa VTS kayıtlarında geminin true motion bazında sailing path leri incelendiğinde gerçek ortaya çıkabilir.selametle

some1
some1 - 2 yıl Önce

Görüş belli ki 0.5nm üzerinde. Boğazda yasal olarak tek yönlü seyir yapılabilir.

Kaptan
Kaptan - 2 yıl Önce

Geçen günlerde Yeniköy açıklarında karaya oturan gemi Klavuz kaptan almış mıydı?Bununla ilgili bir kaynak bulamadım...Kaynak bulamadığıma göre almış diye düşünüyorum...Bu hadiseden sonra yukarda ki hadise meydana gelmiş demek ki Klavuz kaptanlarımız sahillerimizi gerçekten çok iyi biliyor...


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176