Ç.Kale Köprüsünde Görüş Ayrılığı

Çanakkale Boğazı'na “yap-işlet-devret” modeliyle inşa edilmesi planlanan köprüyle ilgili, kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve uzmanlar görüş ayrılığı yaşıyor.

Ç.Kale Köprüsünde Görüş Ayrılığı
Çanakkale Boğaz Geçiş Projesi'nde görüş ayrılığı

Çanakkale Boğazı'na “yap-işlet-devret” modeliyle inşa edilmesi planlanan köprüyle ilgili, kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve uzmanlar görüş ayrılığı yaşıyor.

Çanakkale'ye boğaz köprüsünün yapılması ilk olarak 23 yıl yıl önce “Umut Köprüsü” adıyla gündeme geldi. Uzun yıllar tartışıldıktan sonra rafa kaldırılan proje daha sonra, 1994 yılında yeniden masaya yatırıldı. 1996 yılında yapılan köprü ihalesine, 18 yabancı firma katıldı. İhaleyi kazanan firma, projenin fizibıl olmadığını düşünerek, projeden çekildi.

Yıllar sonra 3. kez gündeme gelen Çanakkale boğaz geçişi projesi, yeniden görüşülmeye başlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar doğrultusunda, Çevre ve Orman Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile ilgili kuruluşların görüş ve önerileri alındıktan sonra hazırlanacak proje, Çanakkale'deki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve uzmanlar arasında görüş ayrılığı yarattı.

Çanakkale Mimarlar Odası Başkanı Ünal Ömercioğlu, oda olarak boğaz geçişine karşı bir tavırları olmadığını söyledi. Ömercioğlu, hatta bu projenin AB tarafından ileride dayatılacak bir konu olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Avrupa'nın Asya'ya, özellikle Arap Yarımadası'na uzanması için tercih ettiği bağlantı yolunun Anadolu olduğunu anımsatan Ömercioğlu, “Bu bağlantı bugüne kadar hep İstanbul üzerinden kuruldu, ama İstanbul artık metropol bir kent. İstanbul trafiği, kendi iç trafiğiyle beraber, uluslararası trafiği taşıyamaz hale gelince, otomatik olarak yeni bir Asya bağlantısı kaçınılmaz oldu” dedi.

Bu köprüyü düşünürken, sadece Çanakkale'nin ihtiyacı gibi yorumlamamak gerektiğini belirten Ömercioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu boğaz geçişi gereklidir. Ancak illaki köprü mü olması lazım, bunu tartışmak gerekir. Şehircilik açısından bu yaklaşımı çok iyi etüt etmemiz lazım. Köprüyü yapmak için gerekli alt yapıyı hazırlamadık. Bu proje, fizibıl değil. Yatırım yeniden gözden geçirilmeli, proje aşamasında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın unutulmamalıdır.
Bu köprü, ulusal bir köprüdür. Asya ve Arap Yarımadası'nı bağlayacak bir köprüdür. 20 yıllık süreçlere hizmet eden bir yatırım değildir. Çanakkale'ye mutlaka boğaz geçişi yapılacaksa, Marmaray benzeri bir geçiş yapılmalıdır. Bu projenin, sadece köprü olarak değil, boğaz geçişi olarak düşünülmesini, önümüzdeki yüzyıla hizmet edecek ve onun gereklerini karşılayabilecek bir yatırımın yapılmasının daha doğru olacağına inanıyorum.”

“ÇANAKKALE'YE BOĞAZ GEÇİŞİ ŞART”

Çanakkale İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Sabahattin Doğancı da Çanakkale'ye bir boğaz geçişinin şart olduğunu ancak, bunun köprü yerine farklı bir projeyle hayata geçirilmesini istediklerini belirtti.

Çanakkale'de her köprü projesi gündeme geldiğinde, bölgedeki arsa fiyatlarının 5'e katlandığını ifade eden Doğancı, son projede köprünün yapılacağı yerin açıklanmasıyla, o civardaki arsa fiyatlarının yeniden artacağını savundu.
Boğaz geçişinin, şehir merkezinden değil, deniz altından tünel sistemiyle de yapılabileceğini belirten Doğancı, şu görüşleri dile getirdi:

“İstanbul ve Çanakkale trafiğinin rahatlaması için kentimize, boğaz geçişi şarttır. Ancak, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, burada en önemli unsurdur. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı uluslararası bir proje çerçevesinde hazırlanmaktadır. Projeyi hazırlayan Norveçli mimarlar, bu bölgeye bir köprü yapılmasını öngörmemişlerdir. Özel yasası bulunan Gelibolu Yarımadası, köprü projesiyle büyük çevre sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Geçiş projesi, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın hükümleri göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.”

“KÖPRÜ TAM ANLAMIYLA KIYIM VE TAHRİBATTIR”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Çanakkale Bölge Koruma Kurulu Başkanı Mimar Prof.Dr. Ülkü Altınoluk ise İstanbul'un yükünü azaltmak için Çanakkale'ye köprü yapılmaması gerektiğini savundu.

Altınoluk, Çanakkale'nin kültür, tarih ve sanat kenti olduğunu, köprü yapımının çevre koşulları göz önünde bulundurulduğunda, tam anlamıyla kıyım ve tahribat olacağını öne sürdü.

Çanakkale'nin tamamının arkeolojik alan olduğunu, bu önemli tarihi kentin gelecek nesillere bırakılması için tahribat yapılmaması gerektiğini ifade eden Altınoluk, şunları kaydetti:

“İstanbul'un yükünü azaltmak için, Çanakkale'ye köprü yapılmamalıdır. Burada yapılacak her yapının projesi, Çanakkale Bölge Koruma Kurulu'na gelecektir. Proje, koruma kurulundan izin alınmadan hayata geçirilemez. İster kamu, ister özel sektör olsun, izinsiz proje yapan herkes 2863 sayılı yasaya göre, Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanır. Bu projeye sıcak bakmak doğru değil.”

Kaynak: aa

Alıntı: Hürriyet Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Umur Kaleli
Umur Kaleli - 12 yıl Önce

yapılan bir hesaplamaya göre maliyetini 150 senede çıkartabilen birnevi imkansız köprü..tüm bayram boyunca çanakkalede feribot ile geçen araba sayısı istanbulda boğaz köprüsünden yarım saatte geçmektedir (normal bir günde)her köprü gibi kendi trafiğini kendi yaratacak köprü olacaktır. bilhassa ege bölgesine yönelik tir, kamyon trafiği ve yazlıkçıların trafiği bu güzergaha yönlenecektir. artan trafiğin canlandıracağı yerel ekonomi ve rantiye sebebi ile çanakkale şehrinin büyümesi ve her iki yakadaki yerleşim yerlerinin canlanarak şimdikinden kat be kat büyük bir şehir içi trafik yaratması da muhtemel olacaktırgelibolu - lapseki ve eceabat - çanakkale arasındaki feribot seferlerinde taşınan araç sayısına kilitbahir özel feribot seferlerini ekleyip gelecekteki araç sayısı artışınıda hesaba katarak 50 ile çarpsak bile ekonomik olarak kendisini amorti etmeyecek köprüdür. üstelik bağlantı yolları ve ana güzergahlara ulaşım yollarının inşaası ile güzelim ve halen el değmemiş çanakkale coğrafyasını mahvedecektir. köprü için harcanacak 700 milyon doların yanında lüleburgaz-eceabat ve çanakkale - izmir otoyolları için en az 1.5 milyar dolar harcanması gerekmektedir. nereden baksanız gereksizdir.iş ki bazı etkililerimiz eceabat tarafında arsa spekülasyonun karlı olduğuna kanaat getirirler, o zaman yapılacak köprüdür. elbette şu günkü projeksyonlara göre gerekisiz gözükmektedir. ancak 1974'teki istanbul trafiği ve bugünkü hali düşünüldüğünde yetkilerimizin harekete geçmesi için hazır ortam sağlanmış olacaktır.tabii başka unsurlar da rol oynayabilir: köprüyü kilitbahir'den değil de boğaz'ın daha geniş olduğu bir noktadan yaparsanız dünyanın en uzun köprüleri arasında ilk on'a girmeyi başarabilirsiniz. tabii gelibolu gibi tarihi önemi belki de hiçbir yerle karşılaştırılamayacak bir yeri salt rant kapısı olarak görüldüğü bir durumu kastediyorum.sonuçta önünde onyıllar olmayan bir köprüdür bu. köprü 4 şeritli inşa edilirse 2*2 duble yola bile entergre edebilir. hatta açılışı 25 nisan 2012 ye getirilir; kitsch'in dibine vurulur. ağlamaklı sözler sarfedilir törende; alakayı anlayamasak da duygulanırız. sonra da çanakkale'nin ve gelibolu'nun içine ettiği kısa bir süre sonra anlaşılacak köprüyü alkışlarız.

seda  toplan
seda toplan - 12 yıl Önce

Çanakkale'yi benim hocalarım ve arkadaşlarım projelerinde çalışıyor.Uzun yıllardır bu konu gündemde ve Çanakkale'nin kendi mühendis ve mimar grubundan hatta eski belediye başkanının bile bu projeyi istemediğini kendi derslerimde duydum. Umur Kaleli çok güzel özetlemiş, bir şehirci olarak rantın bu kadar yükseltilmesini de şaşırarak izliyorum.İstanbul'un üçüncü köprü projesi kaçınılmaz olarak gerçekleşecek,Marmaray tamamlanacak derken nerden Çanakkale köprüsü çıktı sorusuna seçimler yakın diye olabilir diyorum. Bu girişimin de getireceği zararın faydasından az olacağının fark edileceğini umarım. Geç olmadan

Haluk kuru
Haluk kuru - 12 yıl Önce

>Gerek Canakkaledeki odalarin,gerekse Guzel sanatlar fakultesi ogretim uyesinin aciklamalarini cagdas ve faydaci bulmuyorum.

>Adeta dogaya tapinma,daha kotu insanlik drami olasiliklarini gorememe veya birileri adina konusuyorlar gibi algiliyorum.

>Canakkaleyi geri birakma,medeniyetten koparma fikirlerine saptanmis,statikocu sermaye cevrelerinin bir duzmece oyunu olarak algiliyorum.

>Canakkale yerli,transit insan nufusuyla, ozellikle 3-5 aylik yaz periyodunda sadece karsiya gecmek icin son gaz araba kullanan yerli/yabancilarin acimasizca trafik kazasina nasil kurban gittiklerini bilmeyenler varki,illada Marmaray gibi tup gecitte israr ediyorlar

>Belki tup gecit maliyeti yuksek, devlet bu durumda hic yapmiyor olursa,cozum,tarihi,dogayi,arkeolojik kazilari seyretmektenmi geciyor? onlarlami binlerce insani mutlu edecegiz.

>Koruma kurulu, ister ozel,ister devlet sektoru olsun kamu yararina da olsa kopru yapimina musade etmezmis,milli parkmis,bunu milli park yapan kim,kopruyu yapmak isteyen kim?Hay Allah bu ne bicim kurulmus.Devlet vatandasinin Anayasal ali menfaatlerini,ulasimini,huzurunu tesis etmek icin yapi/mimari odalarindanmi?,binlerce insanin refahini saglamak icin,cevre koruma kurulundan mi izin alacakmis !

>Kopru olmazi, tez yapan zihniyetler, kisin 3-4 metre dalgalar bogazda gezerken evinin camindan disariyi seyreden insanlar olsa gerek.onlarin karsiya gecmek gibi bir derdi yok.

>Sayet ben yaniliyorsam,kisin bahsettigim denizli havada,gelip bizde geciyoruz desinler(Mimarlar odasi,insaat muh.odasi, koruma kurulu baskanlarinin koprunun yapilmasina karsi olanlar icin.)vapur,k.bahir motorlari calisamadigi zaman mutlaka acente botu hizmet verir..

>Devlet 2 istanbula kopru yapti, 1tanede canakkaleye coktan yapardi, ancak bazi kisi ve kurumlar ve onlarin tasvir ettigim monosist fikirleri, heryil yuzlerce bin insanlari,etkuyrugunda beklemeye mahkum ettiler.

>Yapmalari gereken,mesleki vecibeleri ile,maksimum faydali bir projeyi enaz zarali guzergahi belirleyip,devlete teslim etmeleri yoksa,nufuz patliyor,felaketler de oyle...

> U.y Kaptani/Haluk kuru

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176