Çanakkale'ye boğaz köprüsü gerçekleşiyor

İstanbul 3. köprü ve İzmit körfez geçişi projesiyle ulaştırma sektörünün üçüncü büyük boyutlu yatırımı olan Çanakkale boğaz köprü geçişi projesi, yeniden gündeme alınıyor.

Çanakkale'ye boğaz köprüsü gerçekleşiyor

Çanakkale'ye boğaz köprüsü 

İstanbul 3. boğaz köprüsü ve İzmit körfez geçişi projesiyle birlikte ulaştırma sektörünün üçüncü büyük boyutlu yatırımı olan Çanakkale boğaz köprü geçişi projesi, yeniden gündeme alınıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar doğrultusunda, Çevre ve Orman Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile ilgili kuruluşların görüş ve önerileri alındıktan sonra hazırlanacak proje, onay için Devlet Planlama Teşkilatına sunulacak. DPT'den yatırıma ilişkin onayın alınmasının ardından, Çanakale boğaz geçişi, çevre ve otoyolların yapımına yönelik uluslararası ihale süreci başlatılacak.

EN UZUN KÖPRÜ GEÇİŞİ OLACAK

Çevre yolları ile birlikte yaklaşık 600 milyon YTL'ye malolması planlanan Çanakkale boğaz geçişinin, “yap-işlet-devret” modeli ile gerçekleştirilmesi planlanıyor. Çanakkale boğaz köprüsü projesi çerçevesinde Kilitbahir-Sarıçay arasında 2x2 şeritli olarak projelendirilen köprü, 2 bin 196 metre uzunluğunda olacak. Projeye göre, köprü, bağlantı yollarıyla Çanakkale ve Eceabat çevre yollarına bağlanırken, bağlantı yolu üzerinde de 3 tünel yapımı yer alacak.

Bağlantıları sağlayan otoyol kesimleri ile birlikte toplam proje uzunluğu 13,7 kilometreyi bulacak. YİD Kanunu çerçevesinde gerçekleştirilmesi planlanan proje için, yaklaşık 500 milyon dolar dış ve 100 milyon dolar da iç kaynağa ihtiyaç bulunuyor.

Kaynak: Vatan Gazetesi
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
TUGFAN  SAHIN
TUGFAN SAHIN - 12 yıl Önce

YAKISIR CANAKKALEME INSALLAH GORMEK NASIP OLUR.BIRDE DENIZCILIK FAKULTESI ACILMAYI DENENSE..

Umur Kaleli
Umur Kaleli - 12 yıl Önce

yapılan bir hesaplamaya göre maliyetini 150 senede çıkartabilen birnevi imkansız köprü..tüm bayram boyunca çanakkalede feribot ile geçen araba sayısı istanbulda boğaz köprüsünden yarım saatte geçmektedir (normal bir günde)her köprü gibi kendi trafiğini kendi yaratacak köprü olacaktır. bilhassa ege bölgesine yönelik tir, kamyon trafiği ve yazlıkçıların trafiği bu güzergaha yönlenecektir. artan trafiğin canlandıracağı yerel ekonomi ve rantiye sebebi ile çanakkale şehrinin büyümesi ve her iki yakadaki yerleşim yerlerinin canlanarak şimdikinden kat be kat büyük bir şehir içi trafik yaratması da muhtemel olacaktırgelibolu - lapseki ve eceabat - çanakkale arasındaki feribot seferlerinde taşınan araç sayısına kilitbahir özel feribot seferlerini ekleyip gelecekteki araç sayısı artışınıda hesaba katarak 50 ile çarpsak bile ekonomik olarak kendisini amorti etmeyecek köprüdür. üstelik bağlantı yolları ve ana güzergahlara ulaşım yollarının inşaası ile güzelim ve halen el değmemiş çanakkale coğrafyasını mahvedecektir. köprü için harcanacak 700 milyon doların yanında lüleburgaz-eceabat ve çanakkale - izmir otoyolları için en az 1.5 milyar dolar harcanması gerekmektedir. nereden baksanız gereksizdir.iş ki bazı etkililerimiz eceabat tarafında arsa spekülasyonun karlı olduğuna kanaat getirirler, o zaman yapılacak köprüdür. elbette şu günkü projeksyonlara göre gerekisiz gözükmektedir. ancak 1974'teki istanbul trafiği ve bugünkü hali düşünüldüğünde yetkilerimizin harekete geçmesi için hazır ortam sağlanmış olacaktır.tabii başka unsurlar da rol oynayabilir: köprüyü kilitbahir'den değil de boğaz'ın daha geniş olduğu bir noktadan yaparsanız dünyanın en uzun köprüleri arasında ilk on'a girmeyi başarabilirsiniz. tabii gelibolu gibi tarihi önemi belki de hiçbir yerle karşılaştırılamayacak bir yeri salt rant kapısı olarak görüldüğü bir durumu kastediyorum.sonuçta önünde onyıllar olmayan bir köprüdür bu. köprü 4 şeritli inşa edilirse 2*2 duble yola bile entergre edebilir. hatta açılışı 25 nisan 2012 ye getirilir; kitsch'in dibine vurulur. ağlamaklı sözler sarfedilir törende; alakayı anlayamasak da duygulanırız. sonra da çanakkale'nin ve gelibolu'nun içine ettiği kısa bir süre sonra anlaşılacak köprüyü alkışlarız.

huseyin havar
huseyin havar - 12 yıl Önce

Kopruye karsi olan yorumuyla arakadasimiz cok hakli. Canakkale, Eceabat ve Geliboluyu mahvetmek istiyorsaniz kopru tam isteyenlere gore. Bu kopru her uc sehrin transit gecilmesine sebep olarak hic bir ekonomik arti yaratmayacaktir.

Tam aksine cevre ve gurultu kirliligi ile buralari da Istanbula benzeyecektir. Hele otoyollar guzelim ormanlari oyarak agaclari keserek ortami betonlasmaya donusecektir. Esnaf beklenenin tam aksine transit gecislerden dolayi daha az is yapabilecektir. Milli park tam bir ziyaretci akinina ugrayarak pislik icinde yuzecektir. Zaten su anda Milli Park seyyar saticilardan dolayi git gide bir pazar havasina burunmustur. Bilgisizce yapilan tanitim merkezi maalesef traji=komiktir ve tarihe yonelik bilgi verememektedir. Suruculer kisaligi yonunden yeni yapilacak Izmit guzergahini tercih ederek yol kisaligindan dolayi bu koprunun geri odenmesini imkansiz kilip her otomobilden 20YTL ila 30 YTL gibi bir ucret talep edilecektir. YAPMAYIN BOYLE ISLER TCK VE HUKUMETLER YAZIK BURALARA

EMINE SAHIN
EMINE SAHIN - 11 yıl Önce

BENCE GEC BILE KALINDI HAVA SARTLARINDAN DOLAYI KARSIYA GECEMEDIM SIKNTISINA SON VERECEK COK GUZEL BIR PROJE.

SERDAR EVREN
SERDAR EVREN - 10 yıl Önce

Arkadaşlar bir tek doğa güzelliği ve tarihi değer taşıyan unsur çanakkale de mi var? Avrupa da ki tarihi, doğayı ve insan hayatını kolaylaştıran unsurları bir arada sunan ülkeleri hiç mi görmediniz. Pek ala şehitliklerimize ve milli parkımıza zarar vermeden modern bir köprü yapılabilir. Ayrıca Çanakkale nin dör beş lokantası para kazanacak diye 3 saat feribot sıradı beklemek hangi gelişmiş ülkenin girşimleri arasında var. Çanakkale esnafı para kazanmak için yolculardan medet umacağına önce kendi şehirlerindeki öğrencileri yolunacak kaz gözüyle görmekten vazgeçsinler. Birde Çanakkaleye para kazandıracak olan yolcular zaten Çanakkale yi görmeye gelen yolcular oluyor.Geçip gidecek olan yolcu zaten Çanakkale de para falan harcamıyor. Çanakkaleye köprü istemez derken önce o çok değer verdiğiniz turistlere fikirlerini bir sorun.

mehmet türüt
mehmet türüt - 10 yıl Önce

yahu bazı arkadaşların köprü için olumsuz eleştirilerine gülüyorum yanılmıyom 1960 larda adnan menderes vatancaddesini neden bu kadar geniş yapıyosun diye özellikle inönü tarafından!!! şiddetli eleştirilmişti.... :)

erdem akcen
erdem akcen - 10 yıl Önce

herdefasında canakkale sevdasını dile getirenler çanakkaleye bir çivi bile cakdırmıyorlar doga sevgisi budeyil ne kazan dırır ne kaybettirir yükselmek ileri gitmektir ya caresizlik bence yol iş olmalı

fatih  coskun
fatih coskun - 10 yıl Önce

ben bursada yasıyorum bole bir proje bolgeyi zıplatır hoplatır demir yoluda geecsin koprüden bursadan binelim istanbulda inelim trenden bursada binelim romanya sofya selanik tiran gibi yerlere gidelim evladı fatihan ruhu sad olur istanbul izmir demir yoluda olsun izmirden gelen susurluktan gecen bandırmaya giden demiryoluna susurlukta makas atsınlar bursayada baglasınlar izmiri aydını yani bursayı istanbula izmire balkanlara avrupaya baglasınlar simdi bursa sanayi kenti tırlar yalovadan donüyo kopru olsa canakkalede oradan gelir bide bolgeye bisanayi gelir sürüsüne bereket haydi kolay gelsin


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176