Asırlık "Suhulet" Yeniden Boğaz'da

Şirket-i Hayriye'nin en gözde gemilerinden olan ve 1871'den 1958'e kadar Sirkeci Harem arasında sefer yapan dünyanın ilk arabalı vapuru "Suhulet" yeniden canlandı.

Asırlık

Dünyanın İlk Arabalı Vapur Gemisi, Asırlık "Suhulet", Yeniden İstanbul Boğazı'nda

Şirket-i Hayriye'nin en gözde gemilerinden olan ve 1871'den 1958'e kadar Sirkeci Harem arasında sefer yapan dünyanın ilk arabalı vapuru "Suhulet" yeniden canlandı.

Şirket-i Hayriye'nin en gözde gemilerinden olan ve 1871'den 1958'e kadar Sirkeci Harem arasında sefer yapan dünyanın ilk arabalı vapuru "Suhulet" yeniden canlandı. İstanbul Deniz Otobüsleri(İDO) tarafından aslına uygun olan modoren Suhulet, Tuzla'daki tersaneden denize indirildi. Kolaylık anlamına gelen Suhulet iç donanınımdaki eksikliklerin tamamlanmasının ardınan önümüzdeki günlerde yeniden Sirkeci-Harem arasında sefere konulacak.  

İDO tarafından Tuzla tersaneler bölgesindeki Çeksan Gemi tarafından yapılan Suhulet isimli arabalı vapur törenle denize indirildi. Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bir tarihe tanıklık ediyoruz" dedi. Kendisinin de zamanında Suhulet'e binme şansına kavuştuğunu anlatan Topbaş, 87 yıl hizmet veren bu geminin ardından yapılan yeni Suhulet'in de uzun yıllar şehre hizmet vereceğini kaydetti. Topbaş, geminin özellikle engelli vatandaşlara kolaylık sağlayacak şekilde inşa edildiğini, görme engelli vatandaşların kabartmalı tabelalarla yönlendirileceğini, fiziksel engellilerin ise biniş ve inişlerde sorun yaşamayacağını kaydetti. (Cihan Haber Ajansı)

Kaynak: Haberler.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hücum Fırtına
Hücum Fırtına - 12 yıl Önce

hüseyin haki efendi, iskender efendi ve hasköy fabrikası sermimarı mehmed usta tarafından tasarlanan dünyanın ilk arabalı vapurudur. şirket i hayriyye'nin 26 baca numaralı vapurudur. 1871 senesinde ingiltere'de yandan çarklı gövdesi sac yolcu vapuru olarak yapıldı. 555 gros tonluk bir vapurdu. uzunluğu 45.7 metre , genişliği 8.5 metre , su kesimi 3.1 metreydi. 450 beygir gücünde, tek silindirli compound buhar makinesi ile saatte 7 mil hıza ulaşıyordu. 1930'da hasköy tersanesi'nde, buhar makinesi dizel motorla değiştirilmişti. savaş günlerinde ordunun hizmetinde büyük başarılar kazandı. uzun yıllar çalıştıktan sonra 11 mayıs 1958'de hizmet dışı bırakıldı.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190