Sinop’ta 5 Haziran Dünya Çevre Günü

Sinop Üniversitesi Genç Tema Öğrenci Kulübü tarafından "5 Haziran Dünya Çevre Günü" dolayısıyla basın açıklaması yapıldı.Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi binası önünde Sinop Üniversitesi Genç Tema Öğrenci Kulübü tarafından...

Sinop’ta 5 Haziran Dünya Çevre Günü

Sinop Üniversitesi Genç Tema Öğrenci Kulübü tarafından "5 Haziran Dünya Çevre Günü" dolayısıyla basın açıklaması yapıldı.

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi binası önünde Sinop Üniversitesi Genç Tema Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen basın açıklamasında konuşan Kulüp Başkanı Muhammed Fatih Şahin amaçlarının toplumu çevrenin korunmasına karşı bilinçlendirmek, çevreye daha duyarlı bir topluluk haline getirmek olduğunu söyledi. Kulüp Başkanı Şahin yaptığı açıklamada, “Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir. Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz” dedi.

“Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir. Örneğin sanayi atıkları ve kimyasallarla kirletilmiş bir denizde, normalde insan için çok önemli bir besin olan balıkların özellikle kurşun ve cıva yüklü hale geldikleri gerçeği, balıkların önemli besin kaynağı olmaktan çıkıp tehlikeli gıdalar haline gelmesine yol açmaktadır” diyen Şahin açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemiz balık üretiminin yüzde 5-7’si Sinop’tan karşılanmakta, bu da su ürünleri üretimi içinde önemli bir ekonomik paya sahip olduğunu göstermektedir. Bir balıkçı şehri olan Sinop için balıkçılık çok önemlidir. Bu da çevre kirliliğinin Sinop için ne kadar büyük bir önem arz ettiğini ortaya koyar. Bu nedenle basta Sinop’ta kurulu balıkçı birlik ve kooperatiflerinin ve çevreci sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Sinop halkına da büyük bir görev düşmektedir” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190