Kutup ayıları için zor günler

Kutupların kar beyazı sakinleri için alarm zilleri çalıyor... Küresel ısınmayla Kuzey Kutbu'nda buzların erimesi, kutup ayılarının neslini tehlikeye atıyor.

Kutup ayıları için zor günler

Kutupların kar beyazı sakinleri için alarm zilleri çalıyor.. Küresel ısınmayla Kuzey Kutbu'nda buzların erimesi, kutup ayılarının neslini tehlikeye atıyor.. Çevre örgütleri, Washington yönetiminden, kutup ayılarının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan türler listesine eklenmesini istedi... 

Yalnızca Kuzey Kutbu'nda yaşayan kutup ayıları, küresel ısınma sebebiyle zor günler yaşıyor..

Zira eriyen buzullar kutup ayılarının yaşama alanlarını kısatladı. Bu da giderek kutup ayılarının neslinin tükenmesi anlamına geliyor... Greenpeace'in liderliğindeki üç çevreci örgüt, kutup ayılarının Amerika'da soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya türler listesine girmesi için dilekçe verdi. Kutup ayısı nüfusunun 1995-2004 arasında yüzde 14 oranında azaldığını belirten bilimadamları,''Kuzey kutbundaki buzullar son 25 yılda yüzde 20 azaldı. Küresel ısınma sürerse bu yüzyılın sonundan önce Kuzey Kutbu'nda buz kalmayabilir. Kutup ayıları ise avlanma ve çiftleşme için buzullara muhtaçlar'' ifadelerini kullandı. Amerika Birleşik Devletleri, küresel ısınmaya yol açan sera etkili gazların en büyük üreticisi...  Kutup ayılarının soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler arasına girmesi için İçişleri Bakanlığı ve Kongrenin onayı gerekiyor.

Kaynak:TGRT

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190