Boğazlarla İlgili Duyarlılık Arttı

İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Türksen Başer Kafaoğlu "Türk Boğazlarına kurulan Gemi Trafik Hizmetleri Merkezinin (VTS) yetersiz olduğunu" Söyledi.

Boğazlarla İlgili Duyarlılık Arttı

Geçen haftasonu Zeytinburnu açıklarında meydana gelen gemi kazasından sonra; Türk Boğazları ile ilgili yapılan açıklamalar da arttı.

Bunun en son örneğini İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Türksen Başer Kafaoğlu yaptı. 

Türk Boğazlarında kurulan VTS sisteminin yetersiz olduğunu iddia eden Kafaoğlu; "Türk boğazları ve demirleme bölgelerindeki kazaları önlemede VTS sistemi de yeterli olamamaktadır. "dedi.

Kafaoğlu, geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu önlerinde 300 metrelik bir tankerin karaya oturduğunu ve sorunsuz kurtulduğunu hatırlatarak aradan birkaç gün geçmeden aynı bölgede LPG tankları yüklü başka bir geminin batmış olmasının yaklaşmakta olan büyük tehlikeleri işaret ettiğini kaydetti. 

DenizHaber'in Notu:

VTS olarak bilinen Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Merkezinin bütün kazaları önleme gibi bir iddiası zaten olmamıştır.VTS Türk Boğazlarında seyir yapan gemi kaptanlarına, akıntı, rüzgar, sis gibi meteorojik verileri ile birlikte gemilere bilgi ulaştırmakla ve gemilerin boğaz geçişlerini düzenlemekle yükümlüdür. Bir anlamda veri-bilgi bankası konumundadır.VTS, diğer seyir yardımcıları gibi, deniz kazalarının oluşmasındaki riskleri minimize etmekle ödevlidir. Yetenekleri ve sınırları iyi bilinmelidir.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 14 yıl Önce

KENDİNİ BİLGİLİ ZANNEDEN CAHİLLER

VTS,Montrö veTürk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğünü bilmeyenlerin sizinde belirttiğiniz gibi Ağzı olanın konuştuğu bir ortamda canları pahasına tehlikeyi göze alan insanları kutlamak yerine saygısızca denizi fırtınayı Lodos tanımıyanlara ancak zavallı diyorum.Oysa bunları konuşmadan önce yetkililerinden bilgi alarak kendilerini küçük düşürmeseler ve denizcilere sahip çıksalar daha akıllı davranmış olurlardı.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190