Yat Üreticileri Zor Durumda

Gemi Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Fuat Turan, tüm dünyayı olumsuz etkileyen ekonomik krizin, yat imalatı sektörünü de etkilediğini belirtti.

Yat Üreticileri Zor Durumda

Yat Üreticileri Zor Durumda

Gemi Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Fuat Turan, tüm dünyayı olumsuz etkileyen ekonomik krizin, yat imalatı sektörünü de etkilediğini belirterek, ''Bodrum'da bu sektörden her yıl yaklaşık 100 milyon Avro girdi sağlanırken, bu rakam 10 milyon Avro'lara düştü'' dedi.

Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle her yıl onlarca tekne üretilen Bodrum Yarımadası'ndaki tekne siparişlerinin durduğunu söyledi. Yat imalatı sektörünün Bodrum için büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Turan, ''Her yıl yaklaşık 100 milyon Avro girdi sağlanırken bu rakam 10 milyon Avro'lara düştü. Bodrum'daki tersanelerde her yıl 40-50 tekne üretilirdi bu yıl 7-8 tekne üretildi. Bunlarda daha önce alınmış siparişlerdi, bu yıl bitirildi. Bazı yatırımlar durdu. Şu anda yarım kalan tekneler var. Bunlar genelde yurt dışı siparişlerdi'' diye konuştu.

''BU YIL 500-600 İŞÇİ İŞİNDEN OLDU''

Kriz nedeniyle tersanelerde çok sayıda işçinin işten çıkarıldığına işaret eden Turan, şöyle konuştu:

''Tersaneler belki kapanmadı ama işçi sayısını 3'te 1'e düşürenler oldu. Kendi imkanlarıyla devam edenler var. Kendisini yat bakım ve onarımı ile döndüren işletmeler var. Ortakent beldesinde yeni imalatı bırakın, kışlamak için tekne çekim talebi bile yok. Eskiden insanlar sıraya girerdi, şimdi bu yerler boş. Bu nedenlerle tersanelerde 300 marangoz varsa bunlardan 200'ü işinden ayrıldı. Bu yıl sektörde sadece Bodrum Yarımadası'nda 500-600 işçi işinden oldu.''

Turan, Bodrum Yarımadası'nda yat imalatı, bakım ve onarımı yapan 48 tersane ile yat bakım ve onarımı yapan 3 marinanın bulunduğunu ifade etti. Ekonomik krizin yat imalatı sektöründeki tedarikçileri de zor durumda bıraktığına dikkati çeken Turan, ''Bu sektörde yaklaşık 250 çeşit malzeme kullanılıyor. Tekne siparişleri durduğu zaman bu tedarikçilerde ekonomik olarak olumsuz etkileniyor. Yüzlerce aile bu işten geçimini sağlıyor'' dedi.

''HEDEF TÜRKİYE PAZARI OLMALI''

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon ise tüm dünyayı olumsuz etkileyen ekonomik krizin Bodrum'da en çok yat imalatı sektörüne zarar verdiğini söyledi. Ekonomik kriz nedeniyle insanların öncelikle zorunlu tüketim mallarına yöneldiğini ve lüks tüketim mallarını ikinci planda bıraktıklarını anlatan Kocadon, şunları kaydetti:

''2001 yılında Türkiye'de ekonomik kriz yaşandığı zaman, bizim üreticilerimiz aldıkları yurt dışı siparişlerle açığı kapatmıştı. Şimdi bu durumda tam tersi yapılmalı ve hedef Türkiye pazarı olmalı. Biz sektöre yardımcı olmak için yurt içindeki fuarlara katılıyoruz ve stantlar açıyoruz. Bu stantlarda Bodrum'da üretilen tekneleri gösteriyoruz, tanıtımlarını yapıyoruz. Bodrum'da yapılan guletler tüm dünyada tanınıyor. Ben artık Türkiye pazarına yönelmelerini tavsiye ediyorum.''

YORUM EKLE
YORUMLAR
kadır kır
kadır kır - 9 yıl Önce

30 yıllık bodrumda yat sanayının yukselmesını takıp ederım bodrum yapısı geregı

bıraz zayıf bolgedır orada sadece yuksek kalıte yat yapanlar ayakta kalabılır

sn TURAN sanırım bıraz morali bozuk her yapımcıyı aynı kefeye koymus

bodrum denız tıcaret odası tam kapasite ıle gorev yapsa dedıklerıniz olmaz

Bodrumda yapılacak cok ısler vardır

tersanelerde daha 400 ton bır lıft yoktur

marınaları kıfayetsız ve kaltesızdır

dogus turgutreıs marına harıcınde sevıye düşüktür.

bodrumda once teknık altyapısı kuvvetlı tersane varda iş mı yapamadılar

oncelıkle bodrumda guzel ısler yapan tersane ve kişiler vardır

onların hakkını ezmemek gerekır

bodrumun yukselmesı daha kapasıtelı kişilerler olacaktır

bolgede egeyat yapıtıgı tekneler dünya denızlerınde dolasırken olumsuz hava yaratmak ülkeye ve bodruma ihanettir

KADIR KIRbanner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176