UN RORO çoğunluğu yabancıya geçiyor

Yaklaşık iki yıldır satış görüşmeleri yapılan UN RO -RO İşletmeleri AŞ 'nin çoğunluk hisselerinin ABD merkezli Kohlberg Kravis Roberts &Co . L.P'ye satışı yapılacak.

UN RORO çoğunluğu yabancıya geçiyor

UN RO-RO çoğunluk hisselerini ABD'li KKR'ye satacak
 

KKR bugüne kadar 318 milyar dolarlık, 150'den fazla şirket alımına imza atan bir şirket. Merkezi New York 'ta olan şirket Londra , Paris , Tokyo ve Hong Kong 'ta faaliyet gösteriyor. Uzun vadeli şirket alımları gerçekleştiren şirket genelde emeklilik fonları, finans kuruluşları, sigorta şirketleri ve vakıf üniversitelerine ilgi gösteriyor. Şirket UN RO -RO ile ilk kez taşıma alanına da girmiş olacak.

600 milyon dolarlık yatırım yaptı

1993 yılında faaliyete başlayan UN RO -RO ise bugüne kadar toplam 600 milyon dolarlık yatırıma imza attı. Beş ayrı şirketten oluşan RO -RO İşletmeleri 'nde toplam 177 kişi ve kuruluşun ortaklığı söz konusu. Şirketlerin ortakları ise Türkiye 'nin geneline dağılmış olan uluslararası taşımacılardan oluşuyor. Ortaklar aynı zamanda şirketlerin müşterisi konumunda. Grubun değişik kapasitelerde toplam 11 gemisi bulunuyor.

Başlangıçta UND RO -RO İşletmeleri AŞ ve UND Denizcilik AŞ , adıyla iki ayrı şirket olarak kurulan RO -RO İşletmeleri , daha sonra UND Deniz Taşımacılığı AŞ ile üçüncü, UN Gemicilik Sanayi ve Ticaret AŞ ile de dördüncü şirketine kavuştu. Beşinci şirket olarak UN Deniz İşletmeciliği AŞ kuruldu. Daha sonra ilk üç şirketin de isminde yer alan D harfi kaldırılarak, 'Uluslararası Nakliyeciler 'i temsilen, UN kısaltması, ön ad olarak kabul edildi. 2004 tarihinde UN Denizcilik AŞ şirketi, aynı ortak ve hisse yapısına sahip UN RO -RO İşletmeleri AŞ adı altında birleştirildi. Son olarak, Köprü Denizcilik ve RO -RO Taşımacılığı AŞ kuruldu.

Referans
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nezih Abdallı
Nezih Abdallı - 11 yıl Önce

Adamın biri, gece geç vakit bir “otel”e gitmiş...“Yer” istemiş, “Yok” demişler... Adam, “rica-minnet” yalvarınca, “Bir yatağımız var, ama...” demişler... “Ama, odada bir adam kalıyor... Ancak, zilzurna sarhoştur... Otel yıkılsa haberi olmaz!.. Eğer isteren, onun odasındaki diğer yatağı sana verebiliriz!..”

Adam, “Tamam” demiş... Çıkmış odaya, yatmış... Olacak ya, “müthiş bir karın ağrısı”yla uyanmış... Acayip bir ağrı... Hani, “altına edecek derecede” derler ya, işte o derece sıkışmış... Ha bıraktı, ha bırakacak!.. “Ne yapsam acaba?.. Tuvalete yetişebilir miyim?” diye düşünürken, “zil zurna sarhoş adam” gelmiş aklına... Bakmış, “horul horul” uyuyor!..

Çabucak adamın pantolonunun kemerini çözmüş, pantolonunu aşağı sıyırmış ve “külodu ile pantolonunun arasına” def-i hacetini yapmış!..

Tabiî pantolonu, tekrar giyildiği hale getirmiş, kemeri de bağlamış!.. Yatmış, uyumuş... Sabah olunca da, kalkıp gideceği yere gitmiş!..

Aradan uzun yıllar geçmiş... Aynı adam, aynı otele yine gelmiş... Tabiî, asıl maksadı, “oda arkadaşı”nı sormak... “Ne oldu o sarhoş adama?” demiş, “Hâlâ öyle çok mu içiyor?”

“Sormayın” demiş, otel görevlisi... “O gece”den sonra adama bir hâller oldu!.. Kafayı yedi, kafayı!..

Sürekli sayıklıyor:

Bu olur!.. Bu da olur!.. Hadi, bu da olur!.. Ama bu da, olmaz ki birader!”

Bilmezden gelip, “neymiş olmayan?” demiş, adam...

Otel görevlisi, “adamın sayıklaması”nı anlatmış:

“Ben zilzurna sarhoşum, dolayısıyla ne yaptığımı bilmeyebilirim!.. Bu olur!.. Derin uykuda olduğum için, tuvaletimin geldiğini farketmemiş olabilirim... Bu da olabilir!.. Pantolonumu sıyırırken, küloduma da yapmış olabilirim!.. Bu da olabilir!.. İyi de, külotla pantolonun arasına nasıl etmiş olabilirim?.. İşte bu olmaz!”

Anlayacağınız, adamcağız, “küloduyla pantolonunun arasına” nasıl ettiğini düşüne düşüne kafayı yemiş!.. Sürekli, “nasıl olur?” diye soruyor, tekrar başa dönüyormuş!..

Eğer bilseydi ki, onu yapan “bir başkası”dır; herhalde müthiş öfkelenir ama kafayı sıyırmazdı!..

Aslına bakarsanız, insanlara kafayı yedirten, hep “bir başkaları”dır!..

İnsanlar; “Bu olur!.. Ehh, bu da olur!.. Hadi, bu da olur!.. Ama, bu da olmaz ki!” diye diye düşünmekten ya kafayı yemişlerdir, ya oynatmaya az kalmıştır!.. Bugün bile, bazı olaylara “sebep” aramaktan, birçoğumuz “sıyırma noktası”nda değil miyiz?..

Hasan  SOYER
Hasan SOYER - 11 yıl Önce

Bu ülkede denizcilik mesleği ve işi gerçek sahiplerine verilmedikçe daha çok milli değerimiz yabancı ların eline geçer bizede seyretmek düşer.

Bankalar ve devlet erkanı lütfen artık uyanın ve bu mesleğin sahibi olan bizlerin önünü açın açında görün bakalım Türkiye de denizcilik mesleği nasıl şaha kalkıyor, buna herkes inansın ki dünya daki herkesden daha iyi bu mesleği icra edebilir ve ülkemize bu işten şu anda kazandığının rahatlıkla 3 katını kazandırabilecek kapasitedeyiz, ama bu işler sevgili armatörlerimizin eğitimli insanlara verdiği işçi statüsü ile olacağına inanan varsa yanılır, peki ne olur sonuçta armatörün kaybı hiç umrumuzda değil (zira o kafasının cezasını çeker) ama ülkemiz kaybeder.

Saygılarımla,

 Ali  CEPNİ
Ali CEPNİ - 11 yıl Önce

Oh ne ala memlekent Sen Yegane Türk RO/RO şirketi diye

hat imtiyazı al, Ruhsatsız olarak Liman yap Devlet sana bedavadan Köprü yapsın,yol yapsın Sonra bunları RUMa çok paraya sat.Oh ne ala memleket.

rıfat ılgaz
rıfat ılgaz - 11 yıl Önce

:) kendı dusun aglamaz.turk naklıyecısı kendı bındıgı dalı kesmek uzere.alan firma kardesım bınerseniz su fiyat bınmezsenız gule gule der.t1 sıstemı geldıgınde roro dahada onem kazanır.veya alan şirket roro seferıne birtakım yabancı baskıları sonucu seferlerı aksatırsa tır fırmalarını ben o zaman gorecem.artık antep-ist bursa-izmir trabzon-adana vs hatlarda calısırlar.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190