Türk Koster Filosu yenilenmeli

İTÜ Gemi İnşaatı Bölümü Gemi Hidromekaniği Anabilim Dalı Başkanı Yücel Odabaşı, "Üretilen ürünün altyapı ihtiyaçlarını belirleyen ciddi bir çalışmaya ihtiyaç var"

Türk Koster Filosu yenilenmeli

Türk Koster Filosu yenilenmeli  
 

Yücel Odabaşı, "Üretilen ürünün altyapı ihtiyaçlarını belirleyen ciddi bir çalışmaya ihtiyaç var"

Türk Ticaret filosunun oldukça sağlıklı bir gelişme içinde olduğunu ve  filo yenilenmesi hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden İTÜ Gemi İnşaatı Bölümü Gemi Hidromekaniği Anabilim Dalı Başkanı Yücel Odabaşı, "Ana sorunlu alan yurt içi ve yakın ülke taşımalarındaki deniz taşımacılığını arttırmada karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası arena Yakın Deniz Taşımacılığı olarak bilinen bu projede sadece Türk Koster filosunun yinelenmesi değil, toplam taşımanın lojistik organizasyonunun tümüyle ele alınması gündemdedir. Dolayısıyla üretilen ürünün paketlenmesi ve depolanmasıyla başlayan, üretim yeri-liman, liman-en yakın teslim limanı ve teslim-limanı-tüketim noktası ayaklarını ve bunların altyapı ihtiyaçlarını belirleyen ciddi bir çalışmaya ihtiyaç vardır" dedi.

2005-2006 yıllarında Denizcilik Müsteşarlığı’nın bu konuda iki proje öngördüğünü ve bunlardan birisinin realize edildiğini söyleyen Odabaşı, bu çalışmanın genelde sadece veri toplama aşamasını başarabildiğine dikkat çekti. Odabaşı, konuşmasını şöyle sürdürdü: Önümüzdeki günlerde bu önemli çalışmanın, muhtemelen TÜBİTAK destekli olarak, hızla gündeme alınması özel önem arzetmektedir. Bu surette iç ve komşu ülke taşımacılığında deniz taşımacılığının katılma oranı yükseltilecek ve yaşlanmış bulunan Türk Koster Filosunun da yenilenme imkanını ortaya çıkaracaktır. Yapılacak çalışma olayın sadece teknik boyutunu değil, aynı zamanda finansal boyutunu da değerlendirmek zorunda olup, özellikle Türk Koster filosunun yenilenmesinde uygulanabilir bir finansal modelin geliştirilmesi önemli bir unsur olacaktır.
 
Kaynak: www.forumgazetesi.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176