Prof. Güldem Cerit harikalar yaratıyor

Prof. Dr. Güldem Cerit İzmir'de harikalar yaratıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nda Sıvı Yük Elleçleme Simülatörü açılıyor.

Prof. Güldem Cerit harikalar yaratıyor

Prof. Dr. Güldem Cerit İzmir'de harikalar yaratıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. A. Güldem Cerit okulunu dünya standartlarına ulaştırmak için tüm imkanları değerlendiriyor. Türkiye’nin AB’ ye katılımının şartlarının belirleyen Katılım Ortaklığı Belgesi çerçevesinde gerçekleştirilen ve Kasım 2002 de kabul edilen T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nın “Avrupa Birliği’nin Türkiye’de Deniz Güvenliğinin Güçlendirilmesine Destek Projesi” kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’na kazandırılan “Sıvı Yük Elleçleme Simülatörü Laboratuarı”nın açılışı 15 Aralık 2005 günü saat 14.00’de gerçekleştirilecek.

Açılışı Başbakanlık Denizcilik Müsteşar Yardımcısı Dr. Bekir Sıtkı Ustaoğlu tarafından gerçekleştirilecek olan Sıvı Yük Elleçleme Simülatöründe aynı anda 12 öğrenci eğitim görebilecek.

Çevre duyarlılığının son derece önem kazandığı günümüz toplumlarında LPG ve LNG gazı gibi nispeten daha temiz enerjiye olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Ayrıca fosil yakıtların tüketiminden uzaklaşılmaya çalışılsa da her an yaşantımızla iç içe olan petrol, petrol ürünlerinin piyasalardaki gelmiş olduğu zirve noktaları, fosil yakıtlara ne kadar bağlı kaldığımızı ve bir süre de kalacağımızı göstermektedir. Bunun yanında kimyasal madde ve türevlerinin, sanayinin tüm alanlarında yaygın olarak kullanılmaya başlaması kimyasal ürünlere talepleri arttırmıştır. Tüm sayılan sıvı yük talebindeki artışlar sıvı yük taşımacılığına olan talebi de arttırmıştır. Şu an ülkemizin Tuzla Tersaneleri Bölgesi Avrupa Birliği Ülkeleri’nin kimyasal tanker yaptırma taleplerine yetişememektedir.

Tüm bu gelişmeler, sonucu oluşan taşımacılık talebi, çevreye ve ihtiyaçlara uygun olarak en son teknolojilerin kullanıldığı gemilerin üretimini sağlamıştır. Burada en meşakkatli ve zor olan bu son teknoloji harikası gemileri selametle yönetebilecek – işletebilecek kalifiye eleman yetiştirmektedir.

Denizcilik Müsteşarlığımızın önderliğinde AB kaynaklı “Türkiye’de Deniz Güvenliğinin Güçlendirilmesine Destek” projesinin (TR 0203.02) “Supply - Ekipman Alımı” başlığı dahilinde İdare tarafından, %25 i İdare bütçesinden karşılanmak üzere toplam 1.666 milyon Euro’luk bütçe ayrılmıştır. “Sıvı Yük Elleçleme Simülatörü Projesi” nin 400.000 Euro luk maliyeti bu bütçe içerisinden sağlanmıştır. Proje ile İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’ne 24 öğrenci istasyonlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’na ise 6 istasyonlu Sıvı Yük Kargo Elleçleme Simülatörü kazandırılmıştır.

Simülatörde aynı anda 12 öğrenci eğitim görebilmektedir. Simülatör birbirinden bağımsız bir şekilde Petrol Tankeri, Kimyasal tanker, Sıvılaştırılmış Petrol Gazı Tankeri ve Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Tankeri benzeştirmeleri yapılabilmektedir. Bahsedilen gemilerin operasyon kontrol panellerinin birebir aynısı olup gerçekte yapılan operasyonlar, tüm hassasiyetiyle birlikte benzeştirilebilmektedir.

Simülatörlerde verilen eğitim IMO’nun denizcilik eğitim standartlarını belirlendiği uluslararası STCW 78-95 sözleşmesinin A-V, 1 maddesindeki gereklere uygun olmakla birlikte uluslararası petrol şirketlerinin istemiş olduğu eğitim standartlarını da kapsamaktadır.

DenizHaber.Com-Özel

YORUM EKLE
YORUMLAR
OnuR ÇELİK
OnuR ÇELİK - 13 yıl Önce

Dünya standartlarında bir okul için büyük bir adım daha..www.deuguverte.com

Güven Şengönül
Güven Şengönül - 13 yıl Önce

İlerinde sektöre çok katkısı olacak bu tür gelişmeler hepimizi mutlu ediyor , yüzümüzü güldürüyor.Emeği geçen herkesi tebrik etmeli

atakan cantürk
atakan cantürk - 13 yıl Önce

dokuz eylül her zaman kalitesini öne çıkarmıştır, burada gördükleiriniz bilgisine bilgi katan öğrencilerin ufkunu daha da genişletecek ve ülkesini heryerde temsil etme kabiliyetlerini artırmış olacaklar.....

teşekkürler güldem cerit

İshak Bora İŞERİ
İshak Bora İŞERİ - 13 yıl Önce

Bu eğitim olanaklarının okul bünyesine katılmasını ve bu imkanlardan faydalanılmasını sağlayan ve burada adı geçmeyen tüm DEÜ Güverte Bölümü Öğretim Görevlilerine şükranlarımı sunarım...

www.deuguverte.com

Seçkin SÖĞÜT
Seçkin SÖĞÜT - 13 yıl Önce

Böyle bir sistem dahilinde ve böyle bir okulda okuduğumdan ötürü her zaman için kendimi şanslı bulmuşumdur.Bize her konuda yardımlarını ve fedakarlıklarını esirgemeyen çok değerli hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım.Bizler çağdaş ve modern denizciliğin bünyesinde birer saygın denizci olma yolunda önemli adımlar atmakla beraber ülkemiz denizciliğine de aynı özeni göstermekle vakıfız.Tabii herşeyden önce eğitim şart!

Sadun Zeki ÖZKANER
Sadun Zeki ÖZKANER - 12 yıl Önce

Değerli hocama böyle bir yeniliği getirmesinden ötürü sonsuz tebrikler..

Bu arada okulumuzun 1997 mezunlarından biri olarak barakalarda eğitim gördüğümüz yıllara geri döndüğümde yeni arkadaşların bizlerden daha da şanslı olduklarını belirtmek isterim.Sonsuz sevgilerimle,

salih göksel güzel
salih göksel güzel - 12 yıl ÖnceSıvı yük elleçleme kursuna katıldım.Ve değerli hocalarımızın bilgi ve tecrübe birikimlerinden uygulamalı simülasyonda yararlanabildik. Tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.

salih CERİT
salih CERİT - 11 yıl Önce

BU SOYADININ RAST GELE KULLANILMADIĞINI BİLEREK, AYNI BÜYÜK AİLENEN MENSUBU BİR KARDEŞİ OLARAK KIYMETLİ HOCAMI TEBRİK EDİYORUM. ÜNİVERSİTEMİZİN VE ÜLKEMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK ÇALIŞMALARININ DEVAMINI TEMENNİ EDERİM. KOLAY GELSİN, SAĞLIK, VE MUTLULUKLAR SİZE TAC OLSUN. DAHA GENİŞ ZAMANLARDA TANIŞMAK ÜMİDİ İLE. SELAMLAR.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190