Palmali Türk Bayrağıyla Yüzecek

Azeri işadamı Mübariz Mansimov, önümüzdeki dönemde toplam 1.3 milyar dolarlık yatırımla Türk bayraklı gemi sayısını artırmaya karar verdi.

Palmali Türk Bayrağıyla Yüzecek

Palmali: 1.3 milyar dolara Türk bayraklı gemi filosu kuruyorum   

130 gemilik filosu bulunan Palmali Holding’in patronu Azeri işadamı Mübariz Mansimov, önümüzdeki dönemde toplam 1.3 milyar dolarlık yatırımla Türk bayraklı gemi sayısını artırmaya karar verdi.

 Mansimov, şirketinin merkezini de Malta’dan İstanbul’a taşıyacak. Masimov, "İkincil sicil kaydı uygulamasıyla Türk bayrağıyla yüzmek çok avantajlı olacak" dedi.

AZERİ işadamı Mübariz Mansimov’un kurduğu dünyanın önde gelen tanker gemi filolarından birine sahip Palmali Holding, Türk bayraklı gemi sayısını artırmak üzere harekete geçti. Önümüzdeki yıllarda 1.3 milyar dolarlık yatırımla Türk bayraklı gemi filosunu büyütecek Palmali, 2008’de merkezini Malta’dan İstanbul’a taşıyacak. Halen filosunda 116’sı petrol taşıma tankeri, 14’ü de kuru yük olmak üzere toplam 130 gemisi bulunan şirket, Karadeniz, Hazar ve Baltık Denizleri’ndeki taşıma operasyonunu tüm dünyaya yaymayı planlıyor. Filodaki 104 geminin kendilerine ait olduğunu söyleyen Mansimov, sahibi oldukları gemi sayısını artıracaklarını açıkladı.

TÜRK BAYRAĞIYLA YÜZECEĞİZ:

Türk ticaret filosunun gelişmesi ve yerli şirketlerin Türk bayraklı gemi sayısını artırmasını hedefleyen "İkinci Sicil Kaydı" uygulamasının sektörün büyümesi için çok önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Mansimov, "Şu an merkezimiz Avrupa Birliği üyesi Malta’da. Ancak Malta’da her yıl sabit bir vergi ödeniyor. İkinci sicil kaydı uygulamasıyla Türk bayrağı altında yüzmek çok avantajlı olacak. Armatörler yabancı bayraklı gemilerini Türk siciline alacak" diye konuştu. Bakü-Ceyhan boru hattıyla Türkiye’ye ulaşan petrolü 10 yıl boyunca dünyaya dağıtım ihalesini kazanan Palmali, bu operasyonu ağırlıklı Türk bayraklı gemilerle gerçekleştirecek. Şirket ilk taşıma operasyonunu 7 Eylül’de Ceyhan’dan başlattı. Şirket, önümüzdeki yıl filosunu yüzde 35 oranında büyütecek 13 büyük tonajlı gemi alacak. Şirketin hedefi 2008’de 40 milyon DTW, 2009’da da 50 milyon DTW.

YALOVA’DA TERSANE AÇACAK:

Tuzla’daki tersanesini satan grup, adını açıklamadığı Türk ortağı ile yüzde 50-50 ortak Yalova’da tersane açmayı planlıyor. Arsa arayışlarını sürdüren Palmali Grubu, 3 bin kişinin çalışacağı tersane ile kendi gemilerini Türkiye’de inşa edecek. İlk etapta 15-20 bin DTW’lik gemiler inşa edecek tersane daha sonra 30-35 bin DTW’lik gemiler yapmaya başlayacak. İlk etapta yıllık 2.5 gemi üretim kapasitesi ile çalışacak tersanenin ilerleyen yıllarda büyük tonajlı tankerler konusunda uzmanlaşması hedefleniyor.

HAVACILIK BAKIM MERKEZİ KURULUYOR:

VIP hava taşımacılığı konusunda biri Falcon 900EX, diğeri de Challenger 300 tipi iki uçakla faaliyet gösteren Palmali, ekim ayında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uçak bakım merkezini faaliyete açacak. Fransız Dassault şirketi ile iş birliği yapan grup, Türkiye’nin yanı sıra bölge ülkelerdeki tüm Falcon serisi iş jetlerinin bakımlarını İstanbul’da yapacak. Palmali Havacılık, yıl sonunda İsviçreli Jet Aviation şirketi ile Hawker serisi uçakların bakımlarını da Türkiye’de gerçekleştirecek. Bakım merkezinin Türkiye’de olmasının önemli miktarda dövizin Türkiye’de kalmasını sağlayacağına dikkat çeken Mansimov "Bu tür bakım merkezi bölgede ilk olacak. Türkiye’deki özel uçakların yanı sıra merkez bölgedeki Falcon ve Hawker serisi uçaklara bakım hizmeti vererek önemli miktarda döviz girdisi sağlayacak" dedi. Filosuna iki uçak daha katacak şirket, 2011’de teslim alacağı uzun menzilli Falcon 7X uçağının bölgedeki ilk kullanıcısı olacak.

İstanbul’da 100 milyon dolarlık hastane açacak

PALMALİ Holding, halen inşaatı süren hastane yatırımıyla gelecek yıl yaz aylarında ilk sağlık yatırımını İstanbul’da açacak. Bu konuda Amerikalı bir sağlık kuruluşu ile görüşmelerini sürdüren grup, bölgenin en hastane yatırımlarından birini hayata geçirecek. Yaklaşık 100 milyon dolara mal olması planlanan ve Pal Hospital adı verilen hastane, ağırlıklı çocuk ve kadın hastalıkları konusunda uzmanlaşacak. Halen İstanbul’daki hastanenin bir benzeri de Baku’de inşa ediliyor. Yatak kapasitesi 120 olarak planlanan İstanbul’daki hastanenin Ulus’ta TMSF’den satın alınan deniz manzaralı 11 dönümlük arazi üzerine inşa edildiğini söyleyen Mansimov, "Hastanenin sahibi biz, işletmesi yabancı grupta olacak. Bölgede konusunda uzman bir hastane zinciri oluşturacağız. İstanbul ve Baku’den sonra Ankara ve İzmir’de de hastane açmayı planlıyoruz" dedi. Yedi yıldızlı hizmet verilecek hastanede odaların 60 metre kare olması planlanıyor.

Türkiye, dünyadaki en iyi yatırım noktalarından biri

TÜRKİYE’nin gelişimi açısından dünyadaki en önemli yatırım noktalarından biri olduğuna dikkat çeken Mübariz Mansimov, "Türkiye öncelikle devlet olarak, ırk olarak çok avantajlı bir yer. Tarihi geçmişi çok önemli. Ben kendimi Türk iş adamı olarak görüyorum. Yabancılar da bu pazara güveniyor. Türkiye’nin, Türk iş adamının yabancılardan farkı yok. Bu yüzden Türk şirketi dışarıda da çok güzel işler yapıyor" diye konuştu.

Ardahan’da okul yaptıracak

ARDAHAN’da tuvaleti olmayan ilkokul haberinden çok etkilenen Mübariz Mansimov, modern bir okul yaptırmak üzere harekete geçti. Önümüzdeki günlerde açılacak Damal İlçesi Seyitören’deki okul 20 derslikli olacak.

Tolga Özbek/Hürriyet 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sami Yusuf
Sami Yusuf - 11 yıl Önce

sonunda kendisine bir de sarki yaptırmış. dogal olarak sarki rusca...

http://www.palmali.com

zamaninda berlin' de kizil ordu' da yuzbasi rutbesi ile ic istihbarat subayligi yapan ilk azeridir kendisi. dunyanin en buyuk 5 buyuk firmasindan biri olan palmali' nin sahibidir simdilerde. nasil oluyor da oluyor konseptinde ilk 5' e de girebilecek bir kimsedir. eski ic istihbarat subayi ve azerbaycan gibi kisi basina dusen milli gelirin yıllık 500-600 dolar oldugu bir ulkeden çıkan dunyanin en zengin azeri is adami..

ilaha ceferova
ilaha ceferova - 11 yıl Önce

biz azerbaycanlilar ucun sevindirici haldir ki,palmali dunyadaki 5 boyuk shirketden biridir,Mubariz Mensimov Azerbaycana daha cox yatirim etse yaxshi olar.

ilkin memmedov
ilkin memmedov - 11 yıl Önce

biz mubariz mellimden rica edirik ki bütün sorunlara açıxlık getirir ama azerilerin 500 600 yaxın ayilesi halkalı birokadarda azeri 500 evlerde yaşıyor ama bunlara türk vatandaşlığı verilmir böyük mebleğde pul istenilir meselen 1500$ ve 300$ arsı pul istenilir bir kişi üçün buna açıxlık getirsin

- 10 yıl Önce

Merhaba. Ben Mübariz beyin mail adresini ve ya cep telefon numarasını istiyorum. yazarsanız cok sevinirim. İyi günler.

resad memmedov
resad memmedov - 9 yıl Önce

iyi gunler denizhaber ekibi Mubariz beyle nasil irtibat saglayabiliriz ve ya yardimci olucak birileri varmi acaba. varsa mumkunse bizlere meyl araciligi ile haber verilsin.

- 9 yıl Önce

SN.SAMİ YUSUF BEYE AYDINLATMALARI İCİN TESEKKURLERİMİ İLETMEK İSTERİM.

HER MAKALEMDE ACIKLAMAYA CALISDIGIM KONULARDAN BİRİ;TURK EKO

NOMİSİ VE STRATEJİK NOKTALARINI ELİNDE TUTAN KARANLIK GUCLERİ

HEP VURGULAMAK İSTEMİS VE HER SEFERİNDE DE KRALDAN COK KRALCILAR

DAN TEPKİ ALMISIMDIR.BUNA ORNEGİ;200 MİLYON DOLARLIK SİPARİS HA

BERİNDE BENİ HAİN İLAN EDEN YAVUZ KALKAVAN ADIYLA YORUM YAZAN KİSİLERİ VEREBİLİRİZ.

KAPİTALE VE YATIRIMLARA ASLA VE ASLA KARSI DEGİLİM ZİRA;BENDE

ULKEMİN KUCUK OLCEKLİ BİR YATIRIMCISIYIM.ANCAK DEFTERLERİM ACIL

DIGINDA 15 YIL ONCE OFİSİMİZE ALDIGIM CAYIN SEKERİN BİLE BELGE

LERİ DURMAKTA VE SERMAYE ARTTIRIMIMIZIN NE SEKİLDE GELİSTİGİ,HAN

Gİ GEMİDEN KACPARA KAZANDIGIMIZ,KAYBETTİGİMİZ ACIK VE NET OLARAK

BELLİDİR.

BİZLER YANİ GEMİ YANSANAYİİ URETİCİLERİ:HİC BİR TARİKATTAN,KA

RANLIK ELLERDEN VE HATTA HAKKIMIZ OLDUGU HALDE DEVLET VEYA BAN

KA DESTEGİMİZ OLMADAN YASAMIMIZI SURDURMEYE CALISIYORUZ.BU DEMEK

DİR Kİ BİZLERİN VEREMEYECEGİ HESAP YOKDUR.BİZLER İSTERDİKKİ;DAHA

BUYUK YATIRIMCILARIMIZDA BİZLER GİBİ AYNI SEFFAFLIGI GOSTERSİN

VERGİ KACIRMASIN İSCİ HAKKINI YEMESİN KİRLİ VE KARANLIK GUCLERİ

TEMSİL ETMESİN Kİ!!!! BİZLERDE ONLARLA GURUR DUYARAK ORNEK ALALIM.

- 9 yıl Önce

SN.İLKİN MEMMEDOV OZ VE OZ TURK VATANDASI VE GAZİSİ OLARAK;YAZ

DIKLARINIZDAN HİCBİRSEY ANLAMADIGIMI AMA SANIRIM 500 KİSİ KADAR

INIZ ULKEMDE KACAK KONUMUNDA VE NE İS YAPTIGINIZ BELLİ OLMADAN

BULUNMAKTASINIZ.

BU ULKENIN GERCEK HALKI EMEKLE MUCADELE İLE KANLA BURALARA GEL

MİZ VE YURDUNUN HER KARIS TOPRAGINI ANASI BİLMİSTİR.EGER SİZLER

TOPRAKLARINIZI BIRAKIPDA BU ULKEYE GELDIYSENIZ VATANDAS OLABİL

MENİN SARTLARINA KATLANMANIZ VE HALKIMIZIN GOSTERDİGİ OZVERİYİ

GOSTERMENİZ GEREKİR.BUNUN İCİNDE;ASKERLİK VE ULKE TOPRAKLARIMI

ZIN TAMAMINI KENDI ULKENİZDEN USTUN TUTMANIZ TOPLUMUMUZUN DEGER

LERİNE SAYGILI OLMALISINIZ.DİYELİMKİ;DEVLETİMİZ SİZE HAKKARİDE

YER VERSE GİDİP YERLESECEK VE VATANDASLIK GOREVLERİNİZİ YERİNE

GETİRECEKMİSİNİZ?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190