ÖTV’siz yakıt amacına ulaşamadı

Yurtiçi taşımacılığında konteynır indirecek liman bulunmaması yüzünden sıkıntı yaşayan sektör temsilcileri, ÖTV’siz yakıt desteğinin bu yüzden havada kaldığı görüşünde.

ÖTV’siz yakıt amacına ulaşamadı
2004 yılının başından bu yana uygulanan ÖTV’siz yakıt deniz taşımacılığında beklenen etkiyi yaratmadı. ÖTV’siz yakıt yolcu taşımacılığında maliyetleri düşürürken yük taşımacılığında istenin sonuç şirketlere yansımadı.
AKP Hükümeti, 2004 yılından başlayarak deniz taşımacılığını destekleme kararı aldı. Türk denizciliğinin güçlenmesi, ulaşım olarak da deniz taşımacılığının desteklenmesini amaçlayan proje kapsamında ÖTV’siz yakıt uygulamasına başlandı. Ancak uygulama bazı aksaklıkları da gündeme getirdi. Yolcu taşımacılığında ÖTV’siz yakıt uygulaması maliyetleri düşürürken, aynı durum yük taşımacılığına yansımadı.

Çünkü yurtiçinde konteynırlara yüklenen malların indirileceği liman bulunmuyor. Ayrıca gümrüklenmiş Türk malı sahaları da limanlarda yok. Bu da ülke içi yük taşımacılığında denizcilik sektörünü devre dışı bırakıyor.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, ÖTV’siz yakıtın sektör için olumlu bir girişim olmasına karşın sorunlar yaşandığını söyledi. Dologh, “Yük taşımacılığında bir problemimiz var. Artık deniz taşımacılığı 40 ambar dediğimiz dökme yükle değil daha ziyade konteynır yüküyle olmakta. bu konteynır yükünü limanda indirebilmek için özel vinçler gerekiyor. Bu vinçler maalesef gümrüklü sahada. Gümrüklü sahada olan konteynır vinçleri yurt içinden gelen gemiler için hizmet veremiyor” dedi.

Yük taşımacılığına katkı sağlamayan ÖTV’siz yakıt yolcu taşımacılığın da ise maliyetleri yarı yarıya azalttı. Bu nedenle başta istanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. olmak üzere denizde yolcu taşıyan şirketler bilet fiyatlarını düşürdü.

Denizde yolcu taşımacılığının yeniden cazip hale gelmesi uzun yıllardır yapılmayan İstanbul - İzmir seferlerinin de yeniden gündeme gelmesini sağladı. Dologh, “Geçen sene başlayacağını ümit ettiğimiz, teknik nedenlerden dolayı başlayamayan 2 gemi Ankara ve Samsun, bu yaz İzmir ve Çeşme’ye seferlere başlayacak” diye konuştu.
DenizHaber.Com
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet özturk
ahmet özturk - 13 yıl Önce

Ötvsiz yakıt işe yaramadı mı???Dünya piyasalarında mazot fiyatı iki sene içerisinde ikiye katlanırken ve türkiyedeki deniz çalışanlarının maliyetleri son iki sene içerisinde %50 artarken, ötvsiz yakıtın niye taşıma maliyetlerini düşürmediği nasıl tartışılıyor anlamıyorum. Bu işlerin başındaki insanlar bu kadar sığ görüşlümü?? ÖTV’siz yakıtın yararı ortadadır. Karaköye gidin, kaçakçılıkta kullanılan motorların hepsinin satılık olduğunu göreceksiniz.

Saygılarımla,

Ahmet Öztürk

Arif karahanoğlu
Arif karahanoğlu - 13 yıl Önce

Geza Dolong ayıp ettin şimdi; Denizcilik Müsteşarlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ÖTV'siz yakıt için hükümeti ikna etmek için elinden geleni herşeyi sizin için yaptı. işe yaramadı diyorsunuz. AYIP OLUYOR...

Hakkı TOROS
Hakkı TOROS - 13 yıl Önce

1-2 HAFTA ÖNCE MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI SN AYHAN ASLAN BASINDA ÖTV nin AMACINA ULAŞTIĞINI BELİRTMİŞTİ ŞİMDİ ŞUBE BAŞKANI TERSİNİ SÖYLÜYOR.

BEYLER LUTFEN HEP KENDİMİZE YONTMAYALIM HERŞEYİ.

GERÇEK BAŞKANLIK TÜM ÜYELERİN SORUNLARINA SAHİP ÇIKMAKTIR.Hakkı TOROS

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190