Metin Kalkavan'ın STÖ'lere Ayıbı...

Kanal A'da bu akşam yayınlanan "Can Dostu" adlı programda canlı yayına katılan DTO Başkanı Metin Kalkavan, denizci STÖ'ler için neler dedi neler...

Metin Kalkavan'ın STÖ'lere Ayıbı...

METİN KALKAVAN'IN STÖ'LERE AYIBI

Kanal A'da bu akşam yayınlanan "Can Dostu" adlı programda canlı yayına katılan DTO Başkanı Metin Kalkavan, AKŞAM gazetesine İlan veren ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben sorunlarını açıklayan, aralarında İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği'nin;Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası'nın bulunduğu sivil toplum örgütleri için; "Bunlar aynı okuldan TÜREMİŞ dernekler. Bunlar ufuksuz, bencil, dar görüşlü ve uzağı göremeyenler" ifadelerini kullandı.

Karşı taraftan kendisini savunabilecek hiç kimsenin çağrılmamış olduğu dikkati çeken programda eleştirilerini sürdüren Kalkavan; ayrıca üniversite eğitimine karşı kursları savunurken "Siz aynı sürede okuyacağınız üniversite eğitimini mi tercih edersiniz, yoksa kurs eğitimini mi tercih edersiniz" diye sordu.

Denizcilik eğitimi için "Üniversitede de yapılacak, kurslarda da yapılacak, meslek yüksek okullarında da yapılacak" diyen Kalkavan; şunları söyledi:

"Denizcilik eğitimine baktığımız zaman üniversitelerimiz var, 3 tane üniversitemiz var, meslek liselerimiz var ve kurslarımız var. Kurslar nereden çıktı diye baktığımızda olayın geçmişine bakmak lazım. 1996 yılında çok büyük sıkıntıların yaşandığı dönemde dünyada bu nasıl yapılıyor diye araştırmalar yapıldığında IMO dediğimiz kurum, dünya denizcilik eğitimine yön verir. Standartları koyar, bunu böyle yaparsanız ehliyet alırsınız der. Tartıştığımız nokta ehliyettir. Üniversite eğitimli insan olmadan gemiler gidemez diye bir şey dünyada yok. Doktorsunuz, siz bugün kalkıp da üniversite diplomanızla kalkıp da bir gemi veya uçak kullanabilir misiniz? Kullanmanız için ne yapmanız gerekir? O eğitimi alıp o ehliyeti almanız lazım. Bu okullardan mezun olanlar bu eğitime sahip değiller mi? Bu okullardan mezun olanlar bu eğitime sahipler ve o ehliyetin yanında bir üniversite diplomaları var. Bugün tartıştığımız hadise bu ehliyeti alanlar arasında bunlar da olsun, ama dünyada olduğu gibi diğerleri de olsun. Tartıştığımız nokta eşitsizlik değildir. Universitelerdeki ve kurslardaki veya meslek yüksek okullarındaki mezun olmuş olan, denize adım atmış olan insanların mutlaka aynı imtihandan geçip başarılı olmaları gerekli ki ehliyeti yükselsin. Kuslarla üniversite eğitiminin farkı şu:Üniversitelerden mezun olan kişilerin, dünyada yapılan istatistiklerde denizde kalma süresi çok az. 6-7 seneyi geçmiyor. Çünkü üniversiteden mezun olan insanın kariyer yapma imkanı çok iyi. Bizim denizcilik fakültemiz çok değerli bir okul olduğu halde maalesef son zamanlarda mezun etmiş olduğu insanların çoğu denizde değil, karada çalışıyor" dedi.

Aynı programda konuk olan AKP İstanbul Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu'nun bu konuda fazla konuşmaktan kaçındığı gözlenirken; Metin Kalkavan'ın aynı meslek grubundaki köklü sivil toplum örgütleri için kullandığı ağır sözler izleyenleri şaşırttı.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 14 yıl Önce

Sayın Metin Kalkavan ve Cengiz Kaptanoğlu, siz ve sizin gibi düşünen kişilerin amacı ucuz iş gücü sahası yaratmak.

birkan turman
birkan turman - 14 yıl Önce

ufuksuz, bencil, dar görüşlü ve uzağı göremeyenlerifadesiyle bu herif kendini nitelemis Zaten ne mal olduklarini hepimiz biliyoruz

Bir  Dost
Bir Dost - 14 yıl Önce

Bu işin asıl sahibi CEngiz Kaptanoğlu. Ama Kaptanoğlu öyle uyanık ki bir taşla bir kaç kuş birden vuruyor. Hem şimdiki DTO başkanını STÖ lerle karşı karşıya getirip yıpratıyor hem de kursları asıl isteyen olarak hedefine ulaşıyor. Kalkavan dolduruşa gelmesin, kendini kullandırtmasın.

- 14 yıl Önce

mezunlar derneği sanırım anında hukuksal olarak karşı çıkışını yapmalıdır ayrıca kanal a 'nın da bu kişiler le ilşikisi olduğu belli. tek taraflı atmak güzel, söylediği okul mezunları olmasa metin bey acaba kaç para kazanabilir.

kpt.alev tunç ydo-77
kpt.alev tunç ydo-77 - 14 yıl Önce

"HERKES AYNI GEMİNİN ÜZERİNDE" Bu sebeple diyalog şarttır. birbirlerine ihtiyacı olan meslek sahipleri/kurumlar birbirleri ile kavga etmemelidir. EDEMEZLER; bu sebeple acilen bir masa etrafında toplanıp asgari müşterekte birleşerek bu olayı sonlandırmalıdırlar. tekraren birbirleri sayesinde para kazanan maslek grupları her ne olursa olsun birbirlerine sevgi ve saygı ile yaklaşmalıdır. ben tüm başkanlarda bu olgunluğu görüyorum. en azından bir kere deneyelim...saygılarımla

HASAN KÖSE
HASAN KÖSE - 14 yıl Önce

Metin Bey Gibileri Dinleyelim Ve Bütün Üniversiteleri Toptan Kaldıralım sonra Amerikadan Birer tane Kurs Hocası Getirelim Üçer Beşer Ayda Doktorlarımıza, Mühendislerimize,Avukatlarımıza Daha Kolay Kavuşalım.Bu Gençlerede Boşuna Zaman Kaybettirmeyelim.Metin Beylerde Kaynağı Sonsuz Ucuz İş gücüne Kavuşmuş Olurlar Hemde Bir sürü Ehliyetli Elemanımız Olur. Karayollarındaki Şoförler gibi.Sonrada Bu İşe Bir çare Nasıl Buluruz Diye Yıllarca Kafa Patlatalım.Metin Beyde Memnun Olsun.Isıtma Ve Doğalgaz İşiyle Uğraşan Bir Makine Mühendisi.

Özcan Arslan
Özcan Arslan - 14 yıl Önce

Bizim derneklerimiz DTO gibi devletin gemilerini üç kuruşa alabilecek kadar uzak görüşlü değildir maalesef. Metin Bey'in bu kadar laftan sonra Okulumuza gelip Balık gününde, mezuniyet töreninde konuşamaması dileğiyle...

Cafer Toptaş
Cafer Toptaş - 14 yıl Önce

Metin Kalkavan Baltayı Taşa vurdu. Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz, Müsteşar Yardımcısı Sıtkı Ustaoğlu, Ulaştırma Bakanllığı Müsteşarı Barış Tozar bu okuldan mezun değilmi? Ayrıca Bu üç önemli bürokrat O derneklerin üyeleri değilmi? Geçen dönem o derneklerin yönetim kurulu üyeleri bu üç bürokrat değilmiydi? Metin Baltayı taşa vurdun... Çok sevdiğin İsmet Yılmaz'ın yüzüne nasıl bakacan?


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190