Kaptanoğlu'ndan uzmanlaşın çağrısı

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şadan Kaptanoğlu, Türk tersanelerinin özellikle Ro-Ro, koster, konteyner ve yat üretimi konusunda uzmanlaşması gerektiğini söyledi.

Kaptanoğlu'ndan uzmanlaşın çağrısı

Armatörlerden tersanelere “uzmanlaşın” çağrısı

Altın dönemini yaşayan Türk tersanelerine, armatörlerden ‘uzmanlaşın’ çağrısı geldi. Dünya denizcilik sektörünün dönemsel olarak inişli-çıkışlı grafik çizdiğini belirten sektör temsilcileri, bu süreçten tersanelerin etkilenmemesi için üretimde uzmanlaşılması gerektiğini söylediler.

Deniz Ticaret Odası (DTO) ve Kaptanoğlu Denizcilik Yönetim Kurulu Üyesi Şadan Kaptanoğlu, Türk tersanelerinin özellikle Ro-Ro, koster, ufak ölçekli konteyner ve mega yat üretimi konusunda uzmanlaşması gerektiğini söyledi. 

Bu sayede tersanelerin denizcilik sektöründe yaşanacak olası krizlerden daha az etkilenileceğini belirten Kaptanoğlu, özellikle mega yat üretiminde halen dünyada ilk 5 arasında olan Türkiye’nin gelecek 3 yıl içinde ilk iki ülke arasında yeralacağını kaydetti.

Kaptanoğlu, denizcilik sektöründe yaşanacak olası bir krizin bütün alt sektörleri de etkileceğini hatırlatarak, “Halen dünyada belli ölçülerde gemi açığı var. Tersaneler ufak gemilerin üretiminde kar marjının çok düşük olduğunu görüyorlar. Türkiye’nin bulunduğu lokasyonu düşünürseniz eğer/>/>, ki Avrupa pazarına daha yakın, bunları kullanmazsa özel sektör var olamaz. Denizcilik sektörü uluslararası bir market. Bizim elimizde olmayan gelişmelerden çok fazla etkilenir. Dünya ticareti düştüğü anda denizcilik sektörü de krize girer. Denizcilik sektörü krize girdiği anda kimse gemi yaptırmaz. Bu bir zincirdir. Denizcilik sektörü uzun dönemdir olmayacağı kadar iyi bir dönem yaşıyor. Herkes ‘Ne kadar güzel her şey iyi gidiyor’ diye düşünüyor ama böyle gitmeyebilir. Tersane yatırımı büyük yatırımlardır.  Burada arz-talep dengesini dengelemek lazım” diye konuştu.

Yeni tersanelerin hangi alanlarda yeni gemi ihtiyacının olduğunu iyi belirlemesi ve o alana yönelmesi gerektiğini belirten Kaptanoğlu, “Bugün 60 bin tonluk kuru yük gemisi yapacağım derseniz eğer/>/> Türkiye Uzakdoğu pazarıyla yarışamaz. Uzakdoğu bu alanda çok iyi.  Ancak 15 bin tonluk bir kimyasal tanker yaptırılacak istiyorsanız bunun yeri Türkiye’dir. Türkiye farklı alanlara yönelmeli. Örneğin, Ro-Ro, koster, ufak konteyner ve mega yat gibi üretimlerin ön planda olması gerekiyor. Eğer/>/> bunları yaparsa Türkiye tersaneleri için her zaman ekmek olacaktır. Türkiye mega yat üretiminde oldukça başarılı bir noktaya geldi. Halen ilk 5 arasında yer alan Türkiye, bu konuda önümüzdeki 3 yıl içinde ilk 2 iki arasında yer alacağı inancındayız” bilgilerini verdi.

Kaynak:SEDA GÖK

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kpt.Turhan MEŞE
Kpt.Turhan MEŞE - 13 yıl Önce

Sn.Şadan KAPTANOĞLU aile background'unu da iyi kullanip sektör hakkinda çok doğru tespitler yapmiş.Özellikle çağa uyum sağlayamayan tersaneci ve armatörlerin Şadan Hanimin tespitlerinden bazılarının altını çizerek okuması ve yorumlaması gerek.Sektörün geleceği uzmanlaşmada.Ben her tür gemi yaparım demek "ne iş olsa yaparım" demektir.Sonu vasatı aşamamaktır.Saygılarımla.

berke  cicek
berke cicek - 13 yıl Önce

son gunlerde sektor temsilcilerinin uzmanlasma,verimliligi artırma, avrupa ve dunya kalite standartlarına ulasılması konusunda beyanatlarında gerekli tavsiyeleri vermeden bulanık bir gelecek senaryosu cizmesi son derece uzucu. Ancak bu uc onemli konuyu turk tersanlerinin hedefi olarak gostermenin global rekabet kosullarında turk tersanlerinin hedefledigi avrupa pazarında gelecekte onemli bir pay alabileceginin sadan hanım tarafından vurgulanması genc kusak denizcilerin gelecege hazır oldugunun bir kanıtıdır.

sadan hanım tebrikler...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176