Kalkavan müjdeyi Antalya'da verdi

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Maliye Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucu Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) yeni düzenlemeler yapılacağını belirtti.

Kalkavan müjdeyi Antalya'da verdi

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan, Maliye Bakanlığı'nın Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) yeni düzenlemeler yapacağını belirterek, ''MTV'deki yeni düzenlemelerle iç piyasada küçük yat üretimi patlaması yaşanacak'' dedi.

DTO Antalya Şubesi tarafından düzenlenen istişare toplantısına katılan DTO Başkanı Kalkavan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerde, Motorlu Taşıt Vergisi'nde (MTV) yeni düzenlemelerin yapılacağı bilgisini aldıklarını bildirdi.

Kalkavan, yeni düzenlemeyle, 8 metre ve 25 beygir gücünden az teknelerden MTV alınmayacağını, 8 metreden uzun ve 25 beygir gücü üzerindeki motora sahip teknelerden de yaşlarına göre vergi alınacağını kaydetti.

Kalkavan, şöyle konuştu: ''MTV'deki yeni düzenlemelerle iç piyasada küçük yat üretimi patlaması yaşanacak. Çok net söylüyorum, MTV düzenlemesi çıktıktan sonra, şu anda 30 bin olan küçük tekne sayısını, üç yılda üçe, dörde katlarız. 10 metreye kadar olan yat ve teknelerde çok ciddi üretim patlaması olacak. İnsanlar yaşlandığında, emekli olduğunda deniz kenarına gitmek istiyor. Bizim işimiz denizle insanımızı buluşturmak. MTV'deki düzenleme, amatör denizciliğimiz için büyük teşviktir. Amatör denizciliğe, devletten çok büyük teşvik geliyor.''

''TÜRK GEMİ İNŞA SANAYİ YILDIZIMIZ OLACAK''

Metin Kalkavan, Türk deniz ticaret filosunun her geçen yıl daha da gençleştiğini bildirdi. Türk denizcilik sektörünün, dünyada çok iyi bir yere geleceğini ifade eden Kalkavan, ''Denizcilik ve lojistik sektörü Türkiye'nin rekabet edebileceği iyi bir alan. Ancak, düzenlemeleri yapıp Türk denizcilik sektörünün önünü açmak lazım. En büyük engel ise turizm olsun, gemi yat inşaatı olsun, Türk Lirası'nın çok değerli olması'' dedi. Otomotiv sektörü gibi Türk gemi inşa sanayinin de yıldızlaştığını vurgulayan Kalkavan, bu sektörde 3 yıl önce 300 milyon dolar olan ihracatın, 1-1,5 milyar dolara kadar yükseldiğine dikkati çekti.

TÜRK DENİZ TİCARET FİLOSU GENÇLEŞİYOR

Türk deniz ticaret filosunun yaşlı olduğu iddialarını kabul etmediğini anlatan Kalkavan, Türk deniz ticaret filosunun son 3 yıl içinde 3-4 yaş birden gençleştiğini, yaş ortalamasının 16'ya indiğini söyledi.

Kalkavan, ''Şu anda Türk armatörlerinin dünya tersanelerindeki büyük gemilerde 3 milyar dolara yakın siparişi var. Bir kısmı Türk bayrağına geliyor, bir kısmı yabancı bayraklara geçiyor. Bundan sonraki hedefimiz Türk sahipli gemi sayısını artırmak'' diye konuştu.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
yosun denizsever
yosun denizsever - 13 yıl Önce

Sayın Kalkavan kimlere köşeyi döndürecek? Küçük tekne üreticilerini mi? Kıyılarımız zaten yazdan yaza göçen tatlısu ördeklerinin bırakmış olduğu sandal, sürat motorları ile pis bir görüntü olşturuyor.Mega yatların üretildiği bir ülkede

amatör deniz sevgisi 8m.'lik teknelerle sınırlandırılamaz. Dünya buna gülmekten kırılır.Saygılarımla

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190