Kalkavan: "Bunlar Tekelci Zihniyet"

Flash Tv DENİZCİ programına konuşan deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, bu yasaya karşı çıkanları tekelci olmak ve kamu oyunu yanıltmakla suçladı.

Kalkavan:
Meclise sevk edilen ve çok yakında yasalaşması beklenen kurs ile gemi adamı ve zabit yetiştirilmesine karşı özellikle eski Yüksek denizcilik okulu mezunları tepki gösterirken, yeni yasa hakkında Flash Tv DENİZCİ programına konuşan deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, bu yasaya karşı çıkanları tekelci olmak ve kamu oyunu yanıltmakla suçladı.

Bu yasanın Türk denizciliğinin önünü açacağını ifade eden deniz Ticaret başkanı Metin Kalkavan, "Bu tepkileri anlamıyorum. kendilerine de sorduğumda bir geçerli cevap veremiyorlar. Türkiye de bulunan Üniversitelere bağlı denizcilik fakülteleri yılda ancak 150 mezun verir. Bu 150 mezunla denizcilik yürümez. Zaten kendileri söylüyor bu denizci ancak 5 ile 7 yıl denizde çalışabiliyor. Ayrıca Dünya da denizci yani gemi adamı açığı var ve bu gittikçe büyümekte. Türkiye bu yolla Dünya denizlerine gemi adamı ihraç edebilir." dedikten sonra bu yasaya tepki gösterenlerin maksatlı olduğunu ve tekelci zihniyetten kurtulamamış bir takım kişilerin bu tepkiyi örgütlediğini söyledi.

Sözlerine devam eden Metin Kalkavan,

"Bu tepkiyi gösterenlerin bir düşüncesi var. O da Türkiye de gemi zabitanı çoğalırsa kalite düşer ve aldıkları ücretler düşermiş. Şimdi soruyorum hangi armatör bir sürü milyon dolar eden gemisini 500 dolar daha ucuz çalışıyor diye cahil ve ehil olmayan kaptana makineciye teslim eder? üç kuruş için gemisini riske atar? Bunların tepkisi boşunadır. Birde rekabet etmeyi öğrenmeleri lazım. Tekelci zihniyetle Türkiye'nin önü açılmaz. Bu kurslar sayesinde üniversite öğretimi alamayan Türk gençleri meslek sahibi olacak ve Dünya denizlerinde hizmet verecektir. Kimsenin Türk gençliğinin Türk insanının geleceğini bir kaç tekelci zihniyet için karanlığa atamaz. Bu yasa Türk deniz sektörünün ve Türk gençliğinin önünü açacak işsizlik sorununa bir nebze de olsa fayda sağlayacaktır "

Kaynak: denizticaretgazetesi.com

(Çoğu haberi bizden "alan" ve kaynak göstermek nezaketinde bulunmayan Denizticaretgazetesi.com sitesini ve Sayın Yamaç Erözbek'i Denizhaber.Com ailesi olarak emeğe saygıya davet ediyoruz.)

YORUM EKLE
YORUMLAR
bir bilen
bir bilen - 14 yıl Önce

Biz rekabeti bilirizde, kiminle rekabet edeceğimizi anlamış değiliz. Aynı stadüdeki (fakülte yi kasteddiyorum) öğrencilerle rekabet ederiz ama dikiş nakış kursundaki öğrencilerle rekabet etmeyiz. Ayrıca sayın kalkavana soruyorum türk armatörlerinin gemilerinde çalışan kurslardan mezun olan kursiyerlere ne kadar maaş verdiklerini lütfen kamuoyuna açıklasınlar. Herşey açık ortada madem istedikleri gemiadamları açığını kapatıp kaliteli ve dolgun ücretli zabitan yetiştirmek ozaman ne gerek var kurs açmaya (paralı) üniversitelere bağlı mevcut denizcilik fakültelerine maddi destek sağlayıp buraların öğrenci alım sayısını arttırsınlar. Her hangi bir fakülteye mesela okul gemisi alsınlar. Bunu yaparlarsa niyetlerinin samimi olduğu anlaşılır.

coco
coco - 14 yıl Önce

sen cok bilmissin dikis nakis isini ortaya attigindan belli kimin dikis nakis yaptigi.bizlere gemilerde yer verilmesin yaptiklariniza bakin ya untanin kendinizden

denizci
denizci - 14 yıl Önce

Turkiye de binlerce doktor ve ogretmen acigi var. O zaman acilsin bir DOKTORCULUK kursu, ÖĞRETMENCİLİK kursu, çözüm bu mudur? Sanki kendileri iananabilmiş gibi birde kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar. Bu sahtekarlik ve emeğe saygısızlıktır. Turkiyede Filipinlerdeki gibi bir altyapimi varkide dgemiadami ihraç etsin?

Bu Almanyaya işçi yollamaya benzemez, eğer bu kanun kabul edilir ve anayasa mahkemesinden dönmezse bende diplomamı yakacağım..

aybike yanar
aybike yanar - 14 yıl Önce

merhaba bende sizin şu dikiş nakış dediğiniz kursta okuyorum.. neden parayla okuyorum da fakulteye gelemedim .. ben aptalmıyım hayır.. sadece hedeflerimi erken belirlemedim.. ve lisede sözel bölümü seçtim.. sözel mezunu olduğum içinde üniversite sınavında itü denizciliği yazamadım.. ama bu benim bu mesleğin hakkını vermeyeceğimi göstermez.. bizde çok isteyerek hatta ailemizi maddi bakımdan zora sokarak okuyoruz.. neden aynı yola baş koymuş meslektaşlar olarak birbirimize destek olucağımız yere köstek oluyoruz.. sonuçta hepimiz bu vatanın evlatlarıyız ... NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

ayhan altun
ayhan altun - 14 yıl Önce

gemi adamları sınavlarında sorulan sorular gerçeklerle ne kadar bağdaşıyor..sınavlarda sorulan soruların doğru cevapları neden açıklanmıyor.hangi bilimsel temellere dayanıyor soruların cevapları.lütfen birazdan bu konulara değinelim.U.yol kantanlığı sınavını 120 kişiden 7 kişi geçebildi.biz mi gerizekalıyız yoksa sorularmı saçma sapan.ben 2. mühendislik sınavında başarısız oldum.iki ders benim hatamdı.ama o ana makina dersinde sorulan sorular yokmu..allah aşkına biri bu soruların mantıklı açıklamasını yapsında bizde öğrenelim..

smbm
smbm - 14 yıl Önce

güzelim ben suan deu gv. son sınıf öğrencisiyim lisede fm seçtim ama şimdi hukuk okuyup avukat olmayı istiyorum acaba sizin kursda hukuk varmıydı?

9 eylül GÜVERTE
9 eylül GÜVERTE - 14 yıl Önce

Bize yapılan haksızlığın üstesinden yinede geleceğiz...Buna kapasitemiz olduğunuda biliyoruzTüdevliler,ekollüler,kurslular

üniversiteye giremeyenler

...bu böyle biline...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190