Geza Dologh TDİ'yi protesto etti

İzmir Alsancak Limanı'nda gemilere verilen kılavuzluk hizmetini tekel olarak yapan TDİ'nin, römorkör hizmetlerine yaptığı zam kararına, DTO İzmir Şubesi tepki gösterdi.

Geza Dologh TDİ'yi protesto etti

TDİ'nin zam kararı protesto edildi

İzmir Alsancak Limanı'nda da gemilere verilen kılavuzluk hizmetini tekel olarak yapan Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin römorkör hizmetlerine yaptığı ve 15 Haziran 2006 tarihinden itibaren geçerli olan yüzde 30'luk zam kararı, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi tarafından protesto edildi.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Géza Dologh, bir zamanların denizcilik ve gemicilikte en büyük kuruluşu olan Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin aldığı zam kararının kamu kuruluşu ciddiyeti ile bağdaşmadığını söyledi. Dologh, bu konuda şunları dile getirdi;

"Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin çoğunluğu yabancı bayraklı gemilere uygulanacak bir zammı sürpriz şekilde uygulamaya koymasını ciddiyetle bağdaştıramıyoruz. Ülkemizi, yabancı ülkeler ve armatörler nezdinde zor durumda bırakacak olan karar, hiç olmazsa önceden duyurulamaz mıydı? Teşkilatın yönetiminde bu ve bu tip hizmetlerin, bir ön faturaya bağlı olarak yapıldığını bilen bir yönetici yok mudur? Kadrolar, bu kadar mı zayıfladı? Yapılan zam örneğin, 43 bin GRT'luk konteyner gemisi için ortalama 1250 dolar ilaveyi gerektirecektir. Yapılan zamlar, navlunlara yansıtılacak ve sonuçta ihracatçı zarar görecek. Aynı zamanda gelişmeye başlayan kruvaziyer gemilerin de gelmesini etkileyecek.  Ancak, sektörü üzen bu ilaveden çok önceden haber vermeye gerek duymadan geriye dönük bir uygulama ile zammın yürürlüğe konulmasıdır. Bu zammı protesto ediyor ve en kısa zamanda geri alınmasını talep ediyoruz" dedi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan  Kaptan
Orhan Kaptan - 13 yıl Önce

Zam kararının mali gerekçelere dayanıp dayanmadığı açıklamada belirtilmiyor. "Kamu kuruluşu ciddiyeti" denilerek de sanırım "kamu kuruluşunun hizmetleri zararına yapması" gibi zaman zaman kendilerinin eleştirdikleri bir yaklaşım kastediliyor. Sayın Dologh TDİ yöneticilerinin ciddiyetini sorgulayacağına kendi açıklamasınımn ciddiyetini sorgulasa iyi olur. TDİ zarar edince Sayın Dologh mu karşılayacak?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176