Denizcilerin “fazla mesai” zaferi

Limana gelen gemiler için alınan fazla mesai bedeli için Gümrük İdaresi ile denizciler bir araya geldi. Limanda 1500 YTL olarak belirlenen fazla mesai bedeli 1250 YTL’ye indi.

Denizcilerin “fazla mesai” zaferi

Sektör, limanda 1500 YTL olarak belirlenen fazla mesai bedelini 1250 YTL’ye indirmeyi başardı...

Limana gelen gemiler için alınan fazla mesai bedeli için Gümrük İdaresi ile denizcilerin bir masa etrafında buluşarak orta yolu buldular.

Gümrük İdaresi’nin 5 Mayıs 2006 tarihi itibariyle limana gelen gemiler için yapılan fazla mesai bedelini 350 YTL’den 1500 YTL’yi çıkarması denizcilik sektörü tarafından eleştirilirken, bu konuda ilgili sektör temsilcileri biraraya gelerek yaptıkları toplantılar meyvesini verdi.

İzmir Gümrükler ve Muhafaza Başmüdürlüğü’nce “Geminin özet beyan tescili ile ilişiksiz belgesi ve Gümrük Muhafaza işlemleri için acentelerden talep edilen 1.500 YTL’lik fazla mesai ücreti, üst üste yapılan görüşmeler ve toplantılar sonucunda, 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve buna bağlı Gümrük Yönetmeliği ile Gümrük Müsteşarlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü Genelgesi çerçevesinde, fazla çalışmanın kapsamı ve niteliğine göre çalışacak saat ve görevlendirilecek personel sayıları dikkate alınarak dökme ve konvansiyonel gemiler için 585 YTL, konteyner gemileri için ise 1.250 YTL olarak uygulanasına karar verildi.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, denizcilik sektöründeki ilgili kesimlerin biraraya gelerek bu kararı almasının önemine dikkat çekti.

Dologh, “Alınan sonuç gösteriyor ki, bir masa etrafında konuşunca herşey olabiliyor. Toplantıdan ortak bir  akıl çıktı. O ortak akılı başmüdür onayladı. Herkes tek başına karar vermemeli. Burada önemli olan Oda başkanı ya da Gümrük Başmüdürü’nün biraraya gelip konuşması değil tüm katılmak isteyen üyelerin biraraya gelmesi ve ortak görüşe varması idi. Toplantıda üyelerin mesai ücretlenin dışında başka hiçbir şey ödenmemesi konusunda karar birliğine varıldı” dedi.

Görüşmelerde Gümrükler Başmüdürlüğü’nün çözüme dayalı hareket ettiğine dikkat çeken Dologh, bu toplantıda gümrüklerde yaşanan diğer sorunları da ele aldıklarını ifade etti.

UZUN SOLUKLU ÇÖZÜMLER BULUNMALI

Belstar Denizcilik ve Taşımacılık A.Ş. Yöneticisi Joseph Çukurel, alınan indirim kararının olumlu olduğunu ancak usül açısından doğru olmadığını kaydetti. Bu konuda kısa değil köklü çözümler bulunması gerektiğini belirten Çukurel,  “Olaya iki yönüyle bakmak lazım. Teorik olarak liman 24 saat çalışan bir yapıya sahip olduğu için gümrüğünde 24 saat çalışıyor olması gerekiyor. Ayrıca ek bir mesai bedeli talep edilmemeli.  Tüm dünyada sistem bu şekilde işliyor. Tabi ülkemizin gerçekleri var. Bu  bakımdan gümrükteki yetkililer kendilerine göre orta yol bulma çabası içindeler. Gümrük yetkilileri ile yapılan toplantı sonrasında denizcilik ve acente kesimini tatmin eden bir yere varıldı. AB’ye uyum sürecinde Avrupa limanlarında olduğu şekle gelmesi gerekiyor. Uzun vadeli çözümler için Gümrük Müsteşarlığı, Denizcilik Müsteşarlığı ve denizcilik sektörünün önde gelen temsilcileri biraraya gelerek konuyu ele almalı” diye konuştu.

“ÖZELLEŞTİRME BU SORUNLARI ÇÖZECEK”

İzmir Deniz Nakliyecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Yılmaz da dünya genelinde hiçbir limanda fazla mesai bedelinin ödenmediğine dikkat çekti. “Bu bedeli ödemek bizde alışkanlık haline geldi”  diyen Yılmaz, konuyla ilgili olarak uzun vadeli çözümler bulunmasını istedi. Yılmaz, “Fazla mesai bedeli için 1250 YTL vereceğiz. Ancak iş bununla bitmiyor. Konteynerden mal çıkaracaksınız, gene para vermek zorunda kalacaksınız. Ancak 250 YTL’lilik indirimde iyi niyetin bir göstergesi. İzmir Limanı’nın özelleşmesi sonrasında bu tarz sorunların yaşanmayacak” dedi.

Kaynak:Seda GÖK-İZMİR

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kerim Korkut
Kerim Korkut - 12 yıl Önce

İyi hoş da kardeşim, liman başkanlığı personeli de gümrükle aynı görevi yapıyor, gece demiyor gündüz demiyor, bayram demiyor, seyran demiyor, hatta gümrükten daha fazla çalışıyor, onlara niye fazla çalışma ücreti verilmiyor, biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar!!!...

Hasan Kaya
Hasan Kaya - 12 yıl Önce

24 saat Hizmet veren Gümrük Teskilatı bu mesaiyi ne gerekceyle alıyor anlamadım.

Diger Kurumlarda Çalışan TC vatandaşlarının Kabahati nedir.24 saat vardiyalı Çalısan Polis/Doktor/hemşire/Gardiyan/savcı

Liman İşcisi/Denizci ve benzer meslek sahiplari mesai alamazda Gümrük neden alır

Bu tip alışkanlıkları yıkmanın zamanı artık geldi.

Personel yoksa alınır, Üniversite mezunu

binlerce prıl prıl genç işsiz var.Ctesi Pazar karakolu açmak için gelen Polis bu vatanın evladı degimi?

Gece calısan hemsire mesaimi alıyor.

Kurumlar arası ayrıcalık hoş olmuyor.Mehmet Turgay TUFANOĞLU
Mehmet Turgay TUFANOĞLU - 12 yıl ÖnceTRAFİK KAZASI OLDU,

YAŞAMLA,ÖLÜM ARASINDA,

MESAİ VERİRSEN,CAN KURTARAN GELECEK,

MESAİ VERİRSEN,HASTAYA BAKILACAK,

VERMEZSEN HASTANEYE YETİŞTİRİLEMEYECEK,

SAĞLIK İŞLEMİ YAPILMAYACAK,TRAFİK KAZASI,YOLLAR TIKANACAK

POLİS SEN MESAİ VERİRSEN YOLLARI AÇACAK,

VERİLMEZSE YOLLAR SIDDIN SENE KAPALI KALACAK.ORMAN YANACAK,MESAİ VERİRESEN,

YANGIN SÖDÜRÜLMEYE GİDİLECEK.

MESAİ VERİLMEZSE,YANSIN BANANEMİ ?ARKADAŞLARIN SÖYLEDİKLERİ DİĞER KURUMLARMAAŞ ALINACAK-TÜM SOSYAL HAKLARINI ALACAK,

YETMİYORMUŞMU.

BUNUN DIŞINDA MAAŞIN 2-3 – 4 KATI MESAİ ALINACAK.BABABABA

NE HALLERE KALDIK.İŞSİZLİK BİR YANDAN ÇIĞ GİBİ,

OKULLAR-YÜKSEK OKULLAR BİTİRİLİYOR,

GENÇLER İŞSİZLİKDEN EVLENEMEMEKTELER,

RUHSAL BULANIMA GİRMEKTELER.

AİLE GEÇİNDİRMEKTE OLANLAR,

İŞSİZLİKTEN ÇOCUKLARINA VARINCAYA KADAR

RUHSAL DENGELER BOZULDU.DÜNYANIN NERESİNDE MESAİ OLAYI VAR

ALLAHINI SEVERSENİZ.ARTIK, BUNA DUR DENİLMESİ .VARDİYE OLAYI VAR,

3 VARDİYE İLE 8 SAATLE

VARDİYE ÇALIŞILMASINA BAŞLANMASINI.

BU İLLETİN ORTADAN BİR AN

EVVEL KALDIRILMASI ŞART.İŞSİZLİĞİ YOK EDİLMESİNİ,

ZAMAN SAVURGANLIĞINI

İŞ KAYBINI,FAZLADAN

FUZULİ ÖDENEN BU MESAİ

ÜCRETLERİN HEPSİ MALİYETE

YANSIMASINDAN DOLAYI

EKONOMİMİZ ZARAR GÖRMEKTE.

MALİYETLER TÜKETİCİYE YANSIMAKTA.SAYGILARIMLA.Mehmet T.TUFANOĞLU

T R A B Z O N

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190