Başkan Turan Uzun Sert Yaptı

TDİ Şehir Hatları İşletmesinin, Büyükşehir Belediye Başkanlığına devrine, Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) Genel Başkanı Turan Uzun'dan sert tepki geldi.

Başkan Turan Uzun Sert Yaptı

TDİ'NİN DEVRİ SENDİKAYI KIZDIRDI

Türkiye Denizcilik İşletmelerine bağlı Şehir Hatları İşletmelerinin, özelleştirme yolu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kadrosuz olarak devrine, Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) Genel Başkanı Turan Uzun'dan sert tepki geldi.

TDS Başkanı Turan Uzun, İstanbul'daki şehir hatları vapurlarının özelletirilmesinin ardında, tamamen siyasi bir kaygı yattığını ifade ederek,  "Amaçları kendi adamlarını yerleştirmek olmasaydı, kurumu kadrosuz almak istemezlerdi" dedi.

Şehir hatlarının 1844 personeli olduğunu hatırlatan Uzun, bunun sadece 1240'nın kadrolaştırılacağının açıklandığını ancak bunun da son günlerde 465'e kadar düştüğünü ve 84 parça geminin bu sayıyla idare edilemeyeceğini savundu.
Uzun, denizciliğin masa başında değil, görev başında öğrenilebilecek bir meslek olduğunu vurgulayan Turan Uzun, "Kaptanlık, öyle bir il başkanının telefonu ile alınacak bir makam değildir. En az 8 senelik bir birikim ister. İstanbul deniz trafiği, günde yüzlerce geminin transit geçtiği bir seyir izler. Sandal kullanmakla, gemi kullanmak farklı bir iştir. Biz kurumun siyasallaşmasının yanı sıra, insanlarımzın, vatandaşlarımızın ölmesinden de korkuyoruz. Korkarım, kurumu böyle siyasallaştırırlarsa, bu tip bir facia kaçınılmaz olacak. Bunu bütün İstanbul?un takdirine de sunduk. Sloganlaştırdık ve afiş yaptırarak, gemilere astık. Ama bu öylesine bir sendikal afişi değil. Tamamen insani kaygılara dayalı olarak hazırlandı." dedi.
Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Beldiye Başkanlığı'nın,  "Şehir hatları vapurlarını biz alarak, dörtte bir personeli ile işleteceğiz ve tasarruf edeceğiz"  açıklamasına da atıfta bulunan Uzun, şehir hatlarının, Türkiye'nin fuzuli personeli bulunmayan tek kurum olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Bu açıklama bile, kurumu siyasallaştırmak için nasıl fırsat kollandığının açık bir kanıtıdır. Vapurlarda kaptan, yardımcı kaptan, oşinograf, liman personeli, çımacı, makinacı, çarkcıbaşı ve daha birçok uzman personel var. 84 parça gemiyi idare etmek için 465 kişi yeter diyorlar. Allah aşkına, 84 parça gemiyi, tam kapasite ile, vardiyaları ile 465 kişi ile nasıl yürütecekler" dedi.  

KaptanHaber.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fahrettin Sayar
Fahrettin Sayar - 14 yıl Önce

evet savunduğun doğrudur ama sizler ne yaptınız bugüne kadar devlet dışında sendikalı kaç şirket var söylermisin? kamarotluğunu bile unutmuşsunki.. yardımcı kaptan diyebiliyorsun 2. kaptan diyemediğindenmidir ne:))haklı olduğun tek şey her hükümetin yptığını bugünküde yapacak..sahi biz bu kafalarlamı A.Birliğine gireceğiz??!!

Sendika Üyesi
Sendika Üyesi - 14 yıl Önce

Sayın Başkan TDİ yok edilirken bu güne kadar sesiniz çıkmıyordu? İş sıkıya gelince sesiniz yükselmeye başaladı saltanatınız yok olacak. Sarı Sendikacılık bitti Turan Ağa....

- 14 yıl Önce

alınacak ınsanlar bu ulkenın ınsanı degılmı genclerı önu acılsan ıyı degılmı turan bey bırakın su katrolasma lafını papucunuz dama atılıyor bekletmeyın ınsanları anlasın bıran once turanbey

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190