"600 milyon dolarımız hazır"

UN Ro-Ro için teklif veren UND‘nin eski Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Nuhoğlu, Ro-Ro hattı kurmak için UN Ro- Ro’nun satışını beklediklerini söyledi.

600 milyon dolarımız hazır UN Ro-Ro'yu kesin biz alırız 
   
RODER’in sahip olduğu UN Ro-Ro haziran sonunda ihale yolu ile satılacak. Citibank’a satış için yetkilendirilirken, UN Ro-Ro için bugüne kadar 40’a yakın firmanın teklif vereceği belirtiliyor.

Teklif veren firmaların yarıdan fazlası ise yabancılara ait. UN Ro-Ro için teklif veren UND‘nin eski Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Nuhoğlu, Ro-Ro hattı kurmak için UN Ro- Ro’nun satışını beklediklerini söyledi.

SİHİRLİ FORMÜLÜMÜZ VAR

Nuhoğlu, “UN Ro-Ro’yu kesin alacağız. UN Ro-Ro’nun değeri 800 milyon euro değil, 600 milyon dolardır ve biz bu fiyattan alacağız. 600 milyon dolarımız da hazır. UN Ro-Ro’yu UND’den başka kimse alamaz” dedi. UN Ro-Ro’yu almak için sihirli bir formülleri bulunduğunu iddia eden Nuhoğlu, formülü önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını bildirdi.

UND ASLA ALAMAZ

RODER 2’nci Başkanı Erol Soylu ise Çetin Nuhoğlu’nun ‘UN Ro-Ro 800 milyon euro etmez’ sözüne büyük tepki gösterdi. Nuhoğlu “UN Ro- Ro’nun fiyatını düşürmek istiyor” diyen Soylu şunları söyledi. “UND, UN Ro-Ro’yu alamaz. UND 600 milyon dolar değer biçmiş. Arz-talep nerede kesişirse malın değeri böyle belli olur yani piyasa belirler değeri. Çetin Bey’e göre 600 milyon dolardır, bir başkasına göre 1.6 milyar dolardır. Neticede en yüksek teklifi veren Ro-Ro’nun değerini biçmiş olur” dedi. UND’nin bir taraftan teklif vermeye hazırlanırken diğer taraftan Saffet Ulusoy’un kendilere verdiği 3 hisse için fiyat araştırması yaptığını ifade eden Soylu, bu durumun UND’nin ciddiyetini ortaya koyduğunu vurguladı.

Kaynak: BUGÜN Gazetesi/Hamit VAROL / İSTANBUL
 
 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
bakı bekar
bakı bekar - 12 yıl Önce

bazı degerler vardır.fiyat biçilemez.un-roro da böyle bir sırket.stratejık önemı cok buyuk.artık satanlar neyi düşünür anlamak mümkün degil.

YEKTA DUMAN
YEKTA DUMAN - 12 yıl Önce

RO-RO'culuğu anlamak için yıllar öncesine gitmek gerekir.Diğer yorumcu;BAKİ BEY'in dediği gibi RO-RO'ların değeri şirket bazlı biçilen değerle ilişkilen dirilmemelidir.STRATEJİK bakarak irdelenmelidir.

Evet seneler önce;"YUSUF ZİYA ÖNİŞ,NEJDET OR ve diğer iki gemi tuhaftır ama aklıma isimleri gelmedi.RO-RO seferlerimiz yanılmıyorsam bu gemilerimizle;"DENİZ NAKLİYAT" eliyle başlatılmıştı.

Önce;DERİNCE-İTALTA-Trieste ve HAYDARPAŞA-ROMANYA-Köstence...

Daha sonra DERİNCE-ROMANYA-Köstence ve HAYDARPAŞA-İTALYA-Trieste olarak değiştirilerek.

Ve daha sonraları UND çatısı altında şimdiki;RODER olarak,bilindiği gibi havuz sistemiyle;İTALYA-HAYDARPAŞA seferleri TÜRK transportçuluğunun gelişimi maksatlı başlatılmıştı.

Amaç;TÜRK TIR'larının ihraç mallarını taşırken yaşamış olduğu sorunları enaza indirmekti.

Kardan çok katma değer unsurları gözetilerek yapmaktı.

Ve...

Başarı elde edilmiş olmalı ki;Transportçuluğumuz bu çerçevede gelişim gösterdi.

Her geçen gün FİLO'larımız güçlendi.

Bu arada DEVLET kuruluşu DENİZ NAKLİYAT özelleştirmelerden nasibini alan DEVLET KURUM'larının ilkleri arasına sessiz sedasız giri verdi.

Bu hatta şimdiki adıyla;RODER varlığını devam ettirerek;hizmetlerini üyelerine değişik çapta ki son model gemileriyle ve değişik limanlardan sürdürmektedir.

Bu bağlamda RO-RO'culuk artık çok çeşitlilik arzeder görüntü çizmektedir.

Amaç artık katma değer dışında iyi ve kaliteli hizmet ekseninde karlı yatırım olarak gözükmektedir.

KARADENİZ'de,AKDENİZ'de ve MARMARA'da RO-RO gelişimi göze görünür ivme kazanmıştır.

Bazı özelleştirmelere çok üzülmüş isemde;bu gelişimi gördükçe; teknolojik gelişimini yakalayamadığımız "DENİZ NAKLİYAT"ı keşke çok önceleri özelleştirseydik diye düşünüyorum.

Demek ki;bazı özelleştirmelerin yarar sağladığı açıktır.

Bilindiği gibi;DENİZ NAKLİYAT'ı denizcilik camiasını çok iyi bilen denizciliğimizin gelişmesini sağlayan "ARMATÖR"lerimiz,yine kendi kurdukları birlik çatısı altında aldı.

Şimdi konumuz gereği RO-RO'culuktan eğer RODER çekilecekse;bu hizmeti yabancı şirket değilde yine bu camiayı yakınen bilen UND ya da yerli armatörlerimizin kendi çatısı altında kurdukları;ARMATÖRLER BİRLİĞİ olarak sahip olmaları tek dileğimdir.

Zaten;KABOTAJ'ımızı sağlıklı kılmamız için bu gereklidir.

Belki bu seferlerle yapılan taşımalar ihraç taşımalardır ama;taşınan yükler ve araçlar TÜRK'tür.

Yine de büyük paralara satma uğruna EGEMENLİK unsurlarımızı;HEBA etmeyelim!..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176